Bir markanın modelini yapıp satmak yasak mı?

Walcott

Decapat
Daha fazla  
Yaptığım modelleri cgtrader turbosquid gibi sitelerde satıyorum. Genellikle araba modelliyorum. BMW modeli yüklediğimde(başka marka denemedim) site engelliyor ve yayından kaldırıyor. Bir markanın modelini yapıp satmak yasak mı? İzin mi almam gerekiyor? İzinsiz paylaşırsam ceza vs. yer miyim?

Yaptığım modelleri cgtrader turbosquid gibi sitelerde satıyorum. Genellikle araba modelliyorum. BMW modeli yüklediğimde(başka marka denemedim) site engelliyor ve yayından kaldırıyor. Bir markanın modelini yapıp satmak yasak mı? İzin mi almam gerekiyor? İzinsiz paylaşırsam ceza vs. yer miyim?
BMW logosuyla ve adıyla paylaşmak yasak. BeamNG Drive oyununda BMW modelleri ETK adıyla kullanılıyor mesela. Adlarını kullanmak için telif haklarıyla alakalı görüşme yapmalı ve gerekirse satın alım yapmalısınız.

BMW logosuyla ve adıyla paylaşmak yasak. BeamNG Drive oyununda BMW modelleri etk adıyla kullanılıyor mesela. Adlarını kullanmak için telif haklarıyla alakalı görüşme yapmalı ve gerekirse satın alım yapmalısınız.

Logo yok başlığa da car model gibi şeyler yazıyorum yine de telif yiyor.

Arabalardan bilgisayarlara kadar global her türlü ürünün en ufak tasarımına kadar tasarım ve fikir patentleri alınıyor. Yüklemeye devam edersen hesabın askıya alınabilir telif hakkından dolayı.

Arabalardan bilgisayarlara kadar global her türlü ürünün en ufak tasarımına kadar tasarım ve fikir patentleri alınıyor. Yüklemeye devam edersen hesabın askıya alınabilir telif hakkından dolayı.
Herkes arabanın kendi ismiyle siteye yüklüyor.

Normalde tasarımını kopyalamak dahi yasaktır ve telif hakkına girer. Bu yüzden çoğu oyun, sahte logolar koymak bir yana, var olan 2-3 araba modelini birleştirip yeni bir araba modeli üretir. Örn: GTA.

Rockstar kadar büyük bir firmanın başına dert olabilir bu konu ancak modelleyip internete koyan bir öğrenciyi ciddiye bile almazlar, uğraşmaya değmezsin çünkü. Tabii o modelden büyük paralar kazanmaya başlarsan kapını çalabilirler, orası ayrı.

Normalde tasarımını kopyalamak dahi yasaktır ve telif hakkına girer. Bu yüzden çoğu oyun, sahte logolar koymak bir yana, var olan 2-3 araba modelini birleştirip yeni bir araba modeli üretir. Örn: GTA.

Rockstar kadar büyük bir firmanın başına dert olabilir bu konu ancak modelleyip internete koyan bir öğrenciyi ciddiye bile almazlar, uğraşmaya değmezsin çünkü. Tabii o modelden büyük paralar kazanmaya başlarsan kapını çalabilirler, orası ayrı.
Oradaki olay tam olarak telif hakkı değil, o markaların GTA gibi bir oyunda bulunmak istememesi.

Oradaki olay tam olarak telif hakkı değil, o markaların GTA gibi bir oyunda bulunmak istememesi.
Hiçbir marka milyonlarca kopya satan bir oyunda olmanın yaratacağı marka imajını ve reklam kampanyasını görmezden gelmez. Olay tamamen telif, Rockstar'ın GTA evreni üzerine olan politikasını saymazsak tabii.

Şuan ki yaptığım ford ranger modelini 20 dolara koymayı planlıyorum çok alan olmuyor max 40 dolar kazanırım bunu da ciddiye almazlar diyorsunuz. Kendi ismiyle koysam sorun olmaz yani? Sitedeki diğer tasarımcılar modelin kendi ismini kullanarak satışa koyuyor ama lisansları var mı bilmiyorum.

Hiçbir marka milyonlarca kopya satan bir oyunda olmanın yaratacağı marka imajını ve reklam kampanyasını görmezden gelmez. Olay tamamen telif, Rockstar'ın GTA evreni üzerine olan politikasını saymazsak tabii.
Hayır, markalar tamamiyle soygun ve adam öldürmek üzerine kurulu bir oyunda yer almak istemiyor. O markaları o oyunun 18 yaş altı kitlesi değil, 40 yaş üstü kitle alıyor. O kitle böyle bir oyunda o markaların reklamının yapıldığını görse sence nasıl hissederlerdi? Yarış oyunlarının hepsi teker teker tüm markaların kapısına gidip izin mi alıyor sanıyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı