Birleştirilmiş HDD'ler nasıl ayrılır?

Pemain

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
2 adet 500GB hard disk var ve bunlar D diski adı altında 1 TB gözüküyor. Bir diskin sağlığı aşırı kötü olduğu için kullanılamayacak durumda ve içindeki dosyaları kurtarmak istiyorum fakat birleşik olduğu için hangi dosya hangi diskte bilemiyorum. Dosyaları silmeden veya zarar gelmeden 2 ayrı (D ve F gibi) disk şeklinde gösterebilir miyim?

Tek bir dosyanın ilk yarısı ilk diskte, diğer yarısı ise ikinci diskte.
Bir disk bozulursa bütün dosyalar gider. Bütün dosyaları yedeklemeniz gerek.

Edit:
Diskleri ayırmak için birleşik disk bölümünü sildikten sonra ayrı ayrı yeni bölüm oluşturmanız gerek.
İki diskteki veriler de silinir.

Son düzenleme:
Birleşik disk bölümünü silmeniz gerek.

Dogru anladiysam sildikten sonra diskleri ayrı ayrı tanımlama yapacağım değil mi?
Birleşik disk bölümünü silmeniz gerek.

Dosyaları yedekledim. Birimi sil dedim fakat hala ayrılmadı diskler. Şu şekilde gözüküyor.

1655368952960.png

Son düzenleme:
Dogru anladiysam sildikten sonra diskleri ayrı ayrı tanımlama yapacağım değil mi?

Dosyaları yedekledim. Birimi sil dedim fakat hala ayrılmadı diskler. Şu şekilde gözüküyor.

Eki Görüntüle 1421447

Birleştirmeyi BIOS üzerinden mi yaptınız? BIOS'tan yaptıysanız, tekrar BIOS'tan RAID özelliğini devre dışı bırakmanız gerek.

Birleştirmeyi BIOS üzerinden mi yaptınız? BIOS'tan yaptıysanız, tekrar BIOS'tan RAID özelliğini devre dışı bırakmanız gerek.

Bilgisayarı aldığımda bu şekildeydi. Şimdi kontrol edeceğim BIOS mu değil mi?
@Disty kontrol ettim fakat RAID değil AHCI mode açık gözüküyor.
1655370201008.png

Cihazı kaldır desem sonrasında diskleri tarasam ayrı şekilde görünür mü?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı