Çözüldü Blender'da 10 saat render normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lilya

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba, bugün 261 framelik bir animasyon renderi alıyorum ve her frameyi 3 dakikada render alıyor. Bilisayar sistemim zayıf değil, render almak istediğim çizimi ekliyorum. 500 simple ve cycles ayarları ile renderliyor. Beklemeli miyim? Animasyonun kaliteli çıkmasını istediğim için 500 simple kullanmak zorunda kaldım.

Çizim bu.

Dosya Ekleri

• IMG-20240415-WA0025.jpg
    IMG-20240415-WA0025.jpg
    409,6 KB · Görüntüleme: 70
Çözüm
Sisteminiz destekliyorsa OptiX ya da HIP RT kullanın ve render ayarlarını optimize etmek ile alakalı rehberlere bakın.
Sisteminiz destekliyorsa OptiX ya da HIP RT kullanın ve render ayarlarını optimize etmek ile alakalı rehberlere bakın.

Çözüm
Sisteminiz destekliyorsa Optix'ya da HIP RT kullanın ve render ayarlarını optimize etmek ile alakalı rehberlere bakın.

Şu anda render devam ediyor. Kapatıp yeniden başlatmak yerine Optix'i seçip işlemci ve ekran kartımı seçtim, bu ayarlarla yapmaya devam eder mi yoksa yeniden mi başlatmam gerek renderi?

yoksa yeniden mi başlatmam gerek renderi?
Blender'ın nasıl çalıştığını tam hatırlamıyorum fakat ESC'ye bastığınızda render yaptığı kadar süreyi kaydetmesi lazım.

O süreden sonrasını ayarlayarak kaldığınız yerden başlatırsınız.

Blender'ın nasıl çalıştığını tam hatırlamıyorum fakat ESC'ye bastığınızda render yaptığı kadar süreyi kaydetmesi lazım.

O süreden sonrasını ayarlayarak kaldığınız yerden başlatırsınız.
Ayarları değiştirdikten sonra bir Frame için 3 dakika uğraşırken artık 1.5 dakikada render alıyor yani 4-5 saat daha erken bitirecek renderi. Yeniden başlatmama gerek yokmuş sevindim buna 🫠

@lilya Konudan çıkmış olacağım ama Blender öğrenmek için ne yapıyorsunuz?

Bir süredir Blender öğrenmeyi düşünüyorum da.

Herkese merhaba, bugün 261 framelik bir animasyon renderi alıyorum ve her frameyi 3 dakikada render alıyor. Bilisayar sistemim zayıf değil, render almak istediğim çizimi ekliyorum. 500 simple ve cycles ayarları ile renderliyor. Beklemeli miyim? Animasyonun kaliteli çıkmasını istediğim için 500 simple kullanmak zorunda kaldım.

Çizim bu.
Bilgisayar özelliklerini bilmiyoruz, Blender ayarların ne durumda bilmiyoruz, sahne geneli ne durumda bilmiyoruz... bu bilinmezlik içerisinde 500 sample çok yüksek gelebiliyor hesaplama için, 300 sample, noise threshold 0.1 ve denoiser olarak OpenImage denoiser seçilirse daha da kısa olacaktır.

Bilgisayar özelliklerini bilmiyoruz, Blender ayarların ne durumda bilmiyoruz, sahne geneli ne durumda bilmiyoruz... bu bilinmezlik içerisinde 500 sample çok yüksek gelebiliyor hesaplama için, 300 sample, noise threshold 0.1 ve denoiser olarak OpenImage denoiser seçilirse daha da kısa olacaktır.
Teşekkürler deneyeceğim

@lilya Konudan çıkmış olacağım ama Blender öğrenmek için ne yapıyorsunuz?

Bir süredir Blender öğrenmeyi düşünüyorum da.
Ben ilk öğrenmeye uygulamadaki kısa yolları, klavyeyi nasıl kullanmam gerektiğini, modifiersleri öğrendim eğitim videolarından. Sonra sıkıcı gelmeye başladı daha iyi şeyler yapmak istiyordum (bardak lamba küpün nasıl büyüyüp nasıl taşındığı vs) dikkatimi çekmemeye başladı. Sıkılmamak için tutorialler izledim. Herşeyi baştan sona anlatan kanalların modellerinin aynısını yapıyordum bu da bana öğretmiyor ezbere yapmama neden oluyordu. Kendim yapmak istediğimde bilmiyordum. Hayal gücümün genişlemesi ve bakış açısı edinmem için tek başıma birşeyler çizmeye karar verdim ve bu daha iyi öğretiyor. Çünkü sadece çizmekle olmuyor çizmek aslında bana göre en basit kısmı. Shadow,texture,animation, camera,render bunların hepsi başlı başına çok tecrübe gerektiren şeyler. Bu yüzden herşeyden gerekiyor eğitim videoları izleyip nasıl kullanılır basitçe öğrenip 2. Adım olarak tutorial izleyip birşeylerin mantığını çözüp sonrasında kendi çalışmalarınız üzerinde kafa yormanızı tavsiye ediyorum. Sadece bir tanesini yaparak öğrenmek çok zor. Şu anda renderini beklediğim proje ilk kendi yaptığım çalışma. 🤗

Son düzenleme:
500 sample bayağı yüksek bir rakam. Yarısı hatta çeyreğiylede çok kayıp olmadan iyi bir render alırsın. Bunun dışında tavsiyem uzun sürecek render alırken video dosyası olarak değil, PNG olarak export et. Blender'ın uzun renderlarda çakması meşhurdur. Ayrıca yarıda kesmen gereken durum olabilir. Elektrik kesilebilir vs. Kaldığın yerden devam edebilirsin rendera, bir video editorle de birleştirirsin resim dosyalarını.

Render süresini kısaltmayla ilgili bir video paylaşıyorum, benim işimi görmüştü bayağı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herşeyi baştan sona anlatan kanalların modellerinin aynısını yapıyordum bu da bana öğretmiyor ezbere yapmama neden oluyordu. Kendim yapmak istediğimde bilmiyordum.
Bende bu sorundan dolayı ilerleyemiyordum. Tutorial'i uyguluyordum fakat günün sonunda pek birşey öğrenmemiş oluyordum.

tutorial izleyip birşeylerin mantığını çözüp sonrasında kendi çalışmalarınız üzerinde kafa yormanızı tavsiye ediyorum.
Teşekkürler. :)

Geri
Yukarı