Bluetooth kulaklıklar zararlı mı?

dejavvu

Femtopat
Daha fazla  
Bluetooth kulaklık almayı düşünüyorum ama radyasyon yayıyor diye kararsızım. Çok bir etkisi olur mu? Kablolular sağlıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Radyasyon konusuna girersek evdeki modem, yanındaki telefon, mutfaktaki mikrodalga fırın diye uzar gider liste, ancak amacın radyasyonu tamamen minimumda tutmaksa ve çevrende bunlar yoksa bluetooth kulaklığı da kullanmamanı öneririm, aksi takdirde zaten çevrenden radyasyon yiyorsun.

"Bluetooth kulaklık en az diğer kullandığımız kablosuz bağlantılı cihazlar kadar tehlikeli. Fakat tam olarak kanıtlanmış bir durum henüz yok hatta çoğu bilim insanı cep telefonlarından, tabletlerden ve Bluetooth teknolojisi ile çalışan cihazlardan yayılan radyasyonun dozunun son derece az olduğunu ve tehlikeli olup olmadığını söylemek için kesin kanıtlar olmadığını söylüyor.

Konu üzerine araştırmalar yapan Amerikan Kanser Derneği yaptığı bir açıklamada, söz konusu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan hücrelerine direkt müdahale edebilecek ve kansere neden olabilecek kadar güçlü olmadıklarını ve böyle bir enerjiye sahip olamayacaklarını, açıkladı."

Webtekno

Kendi vücudun bile radyasyon yayıyor. Yani bir şekilde dış kaynaklardan kaçsan bile yine radyasyona maruz kalacaksın.

Geçenlerde yabancı bir kaynakta okumuştum; "güneşli bir gün dışarı çıktığınızda Bluetooth'lu cihazlardan gelen radyasyondan çok daha fazlasına maruz kalıyorsunuz" diyordu. Ben de böyle düşünüyorum. Eğer bu cihazlar kayda değer bir zarar verseydi şu an etrafta bunun çok fazla örneği olurdu.

Bunu çok kafaya takmana gerek yok telefon da radyasyon var her şey de var o zaman hepsi zararlı ne kullanacağız dumanla mı haberleşeceğiz.

Sar değeri (Rf maruz kalma) Airpods gibi bluetooth teknolojili kulaklıklarda telefon kadar olmasada bazı telefonların sahip olduğu sar değerine yakın değerlere sahip olabiliyor kablosuz kulaklık sadece kolaylık açısından tercih ediliyor bende çok kararsız kalmıştım örnek vereyim Airpods kulaklıkların kablolu kulaklıklardan 5-6 kat daha pahallı olması ve radyasyon açısından daha sağlıksız olması beni kablolu kulaklık kullanmaya itti kablolu kulaklık hem güvenli hemde kablosu bozulunca yenisini almakta zorlanmıyorsun mesela kablosuza ayıracağın bütçenin yarısına ulaşmadan bir kaç yıl içinde 2-3 defa kablolu kulaklık değiştirebiliyorsun dert edecek bir şey olmuyor ancak diğerinde ise cihazı uzun ömürlü kullanmayı düşündüğün için temizliği zor olacak ve başka sorunlar ortaya çıkabilecek diye düşünüyorum tavsiyem kablolu kulaklık kullanmanızdan yanadır.

SAR değeri (rf maruz kalma) AirPods gibi Bluetooth teknolojili kulaklıklarda telefon kadar olmasa da bazı telefonların sahip olduğu SAR değerine yakın değerlere sahip olabiliyor kablosuz kulaklık sadece kolaylık açısından tercih ediliyor bende çok kararsız kalmıştım örnek vereyim AirPods kulaklıkların kablolu kulaklıklardan 5-6 kat daha pahalı olması ve radyasyon açısından daha sağlıksız olması beni kablolu kulaklık kullanmaya itti kablolu kulaklık hem güvenli hem de kablosu bozulunca yenisini almakta zorlanmıyorsun mesela kablosuza ayıracağın bütçenin yarısına ulaşmadan birkaç yıl içinde 2-3 defa kablolu kulaklık değiştirebiliyorsun dert edecek bir şey olmuyor ancak diğerinde ise cihazı uzun ömürlü kullanmayı düşündüğün için temizliği zor olacak ve başka sorunlar ortaya çıkabilecek diye düşünüyorum tavsiyem kablolu kulaklık kullanmanızdan yanadır.

Telefon, bilgisayar, tablet, akıllı saatler bunların hepsini kullanan insanlara bir şey olmuyorken telefon ve kulaklık ikilisimi kanser gibi bir hastalığa sokacak bizi? Sanmam.

Geri
Yukarı