Böceklerden neden tiksindiğimizin bilimsel bir kanıtı var mı?

lordderthert

Femtopat
Daha fazla  
Birazcık düşününce fark ettim. Leopar, kaplan ve aslan gibi canlılardan korkuyoruz ve mantıksal olarak düşünüp bundan rahatsız oluyoruz çünkü bizden daha iri yarı ve güçlüler. Ama iş böceklere ve örümceklere gelince neden korkuyoruz? Biz insanız sonuçta onlardan kat ve kat daha büyüğüz ve güçlüyüz. Mantıksal olarak korkmamamız gerek çünkü korkacak bir durum yok. Yani bu korkmak değil tiksinme gibi bir durum var ortada. Bana kalırsa biz böcekleri ve örümcekleri tanımlayamadığımız için korktuğumuzu ve iğrendiğimizi düşünüyorum. Bilimsel bir açıklaması var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
böceklerin görüntüsünden, hareketlerinden veya sayısından kaynaklanan iğrenme ve tiksinmekten kaynaklanır.

Birazcık düşününce fark ettim. Leopar, kaplan ve aslan gibi canlılardan korkuyoruz ve mantıksal olarak düşünüp bundan rahatsız oluyoruz çünkü bizden daha iri yarı ve güçlüler. Ama iş böceklere ve örümceklere gelince neden korkuyoruz? Biz insanız sonuçta onlardan kat ve kat daha büyüğüz ve güçlüyüz. Mantıksal olarak korkmamamız gerek çünkü korkacak bir durum yok. Yani bu korkmak değil tiksinme gibi bir durum var ortada. Bana kalırsa biz böcekleri ve örümcekleri tanımlayamadığımız için korktuğumuzu ve iğrendiğimizi düşünüyorum. Bilimsel bir açıklaması var mı?

İnsan bilmediği ve tanımlayamadığı şeyden korkar. Örümcekten kat kat büyük olsanda salgıladığı kimyasal veya bünyesindeki parazit bile seni etkileyebilir. Belki bu yüzden felç kalabilirsin veya ölebilirsin. Kim bilir. Bu durum seni korkutuyor mu? Cevabı evet ise durum bu.

20220922_113004 (1)_1716236919611.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı