Bölüm Tercih Önerisi

Ahmet Can07

Hectopat
Daha fazla  
Evet malum sınav açıklandı bir koşuşturma başladı. Benim sıralamam 74k geldi ve kafamda iki meslek var. Elektrik elektronik ve ilköğretim matematik öğretmenliği düşünüyorum. Şimdi benim dil ile ile pek aram yok yapamıyorum. Mühendislikte önemli deniliyor. İş olanakları hangisinin iyi kazanç durumları nasıl yorum ve tavsiyelerini bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik ve Elektronik bölümünü aklının ucundan bile geçirme kardeşim. Maxwell denklemleri ve Elektromanyetik Alan Teorisi adlı dersleri, senin 3. sınıfta intihar etmene sebep olabilecek dersler arasındadır. Sana tavsiyem ülkede İş bulmanın zor olduğu bu zamanlarda bu mesleğin kıyısından bile geçme.

Tabi bu zevk meselesi gidebilirsin tabi fakat şu söylediğim Maxwell Denklemleri ve Elektromanyetik Alan Teorisi derslerini Google'a bi arattır derim.

Ben senin yerinde olsam ilk 100 K içinde olduğum için kesinlikle İlköğretim Matematik seçerdim.

Senin geleceğin için söylüyorum o bölüm senin intihar sebebin olabilir. Benim tanıdığım 3 tane Elektrik bölümü mezunu var. Birisi garson olarak çalışıyor diğer ikisinin nerede olduğunu bilmiyorum.

Öğretmen ile bir mühendis maaşı kıyaslanamaz. Arkadaş uzun bir yazı yazmış. Bir makina mühendisi olarak şöyle söyleyebilirim. Bölümün ne kadar zorsa o kadar çok para kazanırsın bu ülkede. Mühendislik okumanı öneririm. Zor mudur? Gerçekten zordur. Ağlatır adamı sinirden. Öğretmen olursan alacağın maaş belli. Tayin olayı var. Bunları iyi düşün. Zorluktan da kaçma. Bende 4 defa differential equations adlı dersi veremedim. 5. seferinde verdim. Olağan şey bunlar. Olay üniversiteyi bitirmek değil. Bir şekilde biter. Ondan sonrası için planın ne? KPSS çok mu kolay. Öğretmen olup atanamayan bir çok insan var ağlayan. Her neyse, sana tavsiyem. Seveceğin işi yap. Zorluktan korkma. Yeterli ilerde işini sev. Ona göre yol çiz.

Şu anda iki olasılığım kaldı elektrik elektronik yazmak yada mezun kalıp diş hekimliğini kazanmak ama mezun kalmakta istemiyorum. Bundan 10 yıl sonra pişman da olmak istemiyorum.

@Ahmet Can07, bu durum sana kalmış. Bizim söylediğimiz şeylere göre seçenek belirlememelisin. Otur düşün. Bizim dediklerimizden yola çıkarak seçersen belki pişman olursun. Maaş, gelir o kadar önemli değil. Depresyonda olan adama para gerçekten bir fayda sağlamıyor. Kolay olan bir şey yok. Hayatın kendisi zor. Çevrene bir bak, senin için hangi bölüm sana ileride kolaylık sağlarsa onu seç eğer mutlu olabileceğine inanıyorsan.

Not : Şu anki aklım 7 -8 sene önce olsaydı, 1 sene daha tekrar sınava hazırlanırdım. Trakya Üniversitesi makina mühendisliği mezunuyum. Memnundum okulumdan, Edirne'den ama hayatım İstanbul'da olduğu için çoğu şeye ara vermek zorunda kaldım. İstanbul'a gelince de sıfırdan başlamış gibi oldum. Pişman değilim ama 1 sene daha tekrar sınava hazırlanmak isterdim.

@Ahmet Can07, bu durum sana kalmış. Bizim söylediğimiz şeylere göre seçenek belirlememelisin. Otur düşün. Bizim dediklerimizden yola çıkarak seçersen belki pişman olursun. Maaş, gelir o kadar önemli değil. Depresyonda olan adama para gerçekten bir fayda sağlamıyor. Kolay olan bir şey yok. Hayatın kendisi zor. Çevrene bir bak, senin için hangi bölüm sana ileride kolaylık sağlarsa onu seç eğer mutlu olabileceğine inanıyorsan.

Not : Şu anki aklım 7 -8 sene önce olsaydı, 1 sene daha tekrar sınava hazırlanırdım. Trakya Üniversitesi makina mühendisliği mezunuyum. Memnundum okulumdan, Edirne'den ama hayatım İstanbul'da olduğu için çoğu şeye ara vermek zorunda kaldım. İstanbul'a gelince de sıfırdan başlamış gibi oldum. Pişman değilim ama 1 sene daha tekrar sınava hazırlanmak isterdim.
Ailem ordan bisey diyor. Biri baska bisey diyor. Ben ne istediğimi bilmiyorum. Ciddi simdi bisey istersin diyeceksiniz ama bilmiyorum iste. Şimdide veternerlik, elektrik elektronik ve mezun olma çıktı.

74 k da meslek önerilerinize açığım. Mf yim. Geleceği olan devlette de is yapabilen bir meslek olsa iyi olur.

@Ahmet Can07, mühendislik oku o zaman. KPSS'ye girersin madem belediyede çalışmak istiyorsun. Şu an belediyede çalışan mühendisler 5500 TL alıyorlar. Öğretmenlere göre daha iyi çalışma koşulları ve maaşı var. Zaten mühendislik okumak her insan için iyi. Zihnin açılıyor, hayata bakış açın değişiyor. Makina, inşaat veya elektrik elektronik mühendisliği tercih edilebilir.

@Ahmet Can07, mühendislik oku o zaman. KPSS'ye girersin madem belediyede çalışmak istiyorsun. Şu an belediyede çalışan mühendisler 5500 TL alıyorlar. Öğretmenlere göre daha iyi çalışma koşulları ve maaşı var. Zaten mühendislik okumak her insan için iyi. Zihnin açılıyor, hayata bakış açın değişiyor. Makina, inşaat veya elektrik elektronik mühendisliği tercih edilebilir.
Yorumunuz için tesekkur ederim. Ailem veterinerlik de istiyor. Zor deniliyor ama peki başka önerebileceğiniz bu puan arasında meslek var mi?

@Ahmet Can07, malesef üniversiteye gireli 7 sene oldu. Şu an hangi bölüm hangi sıralamayla almış pek bilmiyorum. Tonla yeni bölüm çıkarıyorlar. Tonla özel üniversite geldi. Veterinerlik güzeldir. Hem hayvan seviyorsanız çok zevkli bir meslektir. İnek doğurtmaya falan gidebilirsiniz öyle durumlar da var tabi.

Mühendislikte makina, elektrik, inşaat ve kimya başta önerilerim olur. Sıralama olarak da soldan sağa önerdiğim şekilde.

Şu hayatta en çok yapmaktan hoşlandığın ne varsa onun okulunu oku diyorum tekrardan. Bunu sen düşüneceksin. Spor, müzik, bilim, teknoloji, fizik, resim v.b. Sen hayatına göre bir seçim yap.

Şayet bana sorarsan, makina ya da elektrik elektronik mühendisliği oku derim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı