Borsa işlemleri için hazır veya toplama masaüstü önerisi

Marvelouson

Hectopat
Merhaba herkese!

Bir konuda fikir ve önerilere ihtiyacım var. Masaüstü bir bilgisayar ihtiyacı var. 3 veya daha fazla monitörlü şekilde sadece borsa işlemlerinde kullanılacak. Fazlaca farklı tarayıcı, sekme, borsa ve grafik uygulamaları vb. şeyler sürekli açık olacak. Bunun yanında oyun vs. oynanmayacak ama en azından 4050 veya 4060 ekran kartı içinde olsun diye düşünüyorum, biraz ileriye yönelik olarak, hafif algoritma ve yapay zeka işlemleri için ve çoklu monitör kurulumu için çıkışlardan dolayı. RAM kapasitesi ve hızları için önerler... İşlemci olarak AMD mi Intel mi karar veremedim tam. Direkt hazır sistemlerden veya toplama parçalar halinde önerilere açığım, hazır indirim muhabbetleri dönerken ve zamlar gelmeden uyguna bir şeyler bulmaya çalışıyorum. Bütçeyi kafamda netleştiremedim ama 20K-30K civarı bir aralıkta düşünüyorum. Mantıklı olursa biraz daha üstüne çıkabilirim tabii ki.

Önerilerde bulunanlara şimdiden teşekkürler!

Yararlı konu takipteyim.

İş bilgisayarı için ve daha ekonomik olması bakımından amd öneriliyor ama serin çalışması için intel de olabilir. Daha uygun fiyatlı bir ekran kartı da yeterli.

Yararlı konu takipteyim.

İş bilgisayarı için ve daha ekonomik olması bakımından amd öneriliyor ama serin çalışması için intel de olabilir. Daha uygun fiyatlı bir ekran kartı da yeterli.
Evet, ekran kartı bu ihtiyaçlar için şimdilik fazla olabilir ama hem hâli hazırda indirim muhabbetleri dönerken hem de kur farkı vs. iyice artmadan biraz geleceğe yatırım gibi bakıyorum. 30 serisi ile 40 serisi arasında da hem performans farkı varken hem de fiyat farkı çok yokken 40 serisi almak daha mantıklı gibi geliyor.

Örneğin; ram kapasitesini biraz daha artırıp şu veya benzeri bir model mantıklı olur mu acaba (şu rgb zımbırtıları olmasa daha iyi tabii):

Evet, ekran kartı bu ihtiyaçlar için şimdilik fazla olabilir ama hem hâli hazırda indirim muhabbetleri dönerken hem de kur farkı vs. iyice artmadan biraz geleceğe yatırım gibi bakıyorum. 30 serisi ile 40 serisi arasında da hem performans farkı varken hem de fiyat farkı çok yokken 40 serisi almak daha mantıklı gibi geliyor.

Örneğin; RAM kapasitesini biraz daha artırıp şu veya benzeri bir model mantıklı olur mu acaba (şu RGB zımbırtıları olmasa daha iyi tabii):

RAM kesinlikle en az 16 GB olmalı, uygun ve yüksek frekanslı olmalı. Bu konuda başka fikri olan var mı acaba?

Konu günceldir.

Sistem güncel ve ileriye dönük olsun diye AM5 üzerine inşa etmeyi düşünüyorum. 2x16 şeklinde ram dizilimi düşünüyorum. Anakart için ram slotu 4 adet olsun ki, en kötü 2-3 sene sonra 2x16 takviyesiyle 64'e çıkartabileyim. Wifi modelli bir anakart seçmek ekstra mantıklı ama kesin olması gereken bir seçenek değil. Ekran kartı da 4060 veya 4060ti olacak kesin. Daha fazlasına gerek yok. Bütçe içinde kalmak için ve işlemciyi yükseltmek için ekran kartı modelini düşürebilirim. Uygun kampanyalı bir sistem vs. olursa üst modellere bakılabilir. İşlemci olarak neyi seçmeliyim karar veremedim. Şu an aklımdaki sorular:

1) AM5 mi seçmeliyim, yoksa Intel'de de f/p oranı yüksek bir işlemci bulunabilir mi?
2) İşlemci kararından sonra hangi anakartı seçmeliyim, ram desteği ne olmalı?
3) Ramlerin hızları ve CL değerlerini nasıl seçmeliyim?
4) Son olarak bileşenlere göre kasa, psu ve sıvı soğutmayı ne seçmeliyim? RGB vb. şeyler olmamalı, mecbur olacaksa da kapatma seçeneği olmalı. Önemli olan yüksek performans, küçük kasa olmasına gerek yok.

Forumda bu ihtiyaca yönelik bir konu aradım ama bulamadım. Eğer bilen varsa, yönlendirme yaparsa sevinirim. Yoksa buna bir çözüm olarak küçük bir rehber hazırlansa iyi olur bence.

Hocam son durumunuz nedir, sistem satın aldınız mı?
Yok, hayır. Akla yatkın, düzgün bir toplama sistem bulamadım. Kendim tek tek toplamaya kalktığımda da gereğinden fazla bir fark çıkıyor. Henüz karar veremedim. Ama araştırdığım kadarıyla vardığım sonuç;

- Büyük ihtimalle 7500F ile bir sistem toplayacağım, dahili grafik işlemcisi yok ama 7600 ile arasındaki fiyat farkına şimdilik değeceğini düşünmüyorum. Daha iyi bir fiyata bulursam değerlendireceğim.
- 2x16'lı 5600-6000 mhz RAM.
- 4060 ekran kartı olacak.
- İş görecek bir sıvı soğutma.
- Anakartı ne seçeceğimi bilemiyorum henüz.

Hâlâ araştırma içerisindeyim.

Yok, hayır. Akla yatkın, düzgün bir toplama sistem bulamadım. Kendim tek tek toplamaya kalktığımda da gereğinden fazla bir fark çıkıyor. Henüz karar veremedim. Ama araştırdığım kadarıyla vardığım sonuç;

- Büyük ihtimalle 7500F ile bir sistem toplayacağım, dahili grafik işlemcisi yok ama 7600 ile arasındaki fiyat farkına şimdilik değeceğini düşünmüyorum. Daha iyi bir fiyata bulursam değerlendireceğim.
- 2x16'lı 5600-6000 MHz RAM.
- 4060 ekran kartı olacak.
- İş görecek bir sıvı soğutma.
- Anakartı ne seçeceğimi bilemiyorum henüz.

Hâlâ araştırma içerisindeyim.

Teşekkürler hocam satın almanız ardından not bırakınız sevinirim. Bende bu şekilde bir sistem toplayacağım, hemfikir almış olurum, aşırı kararsızım.

Yeni konular

Geri
Yukarı