Boşta duran 4 pinlik CPU güç kablosu sisteme zarar verir mi?

Marvelemre

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Benim anakart CPU girisi 8 pin PSU kablosu yetismediği icin CPU uzatma kablosu aldım. Yalnız anakarta takılan ucu 8 pin diğer PSU'ya takılan ucu 4 pin. PSU'daki 4 pin boşta duruyor şu an normalde CPU kablosu 8 pin. Sistemi bu şekilde çalıştırıyorum herhangi bir güç eksikligine sebep olur mu?

İslemci Ryzen3 1200
PSU: Redrock 450W

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anakart CPU girisi 8 pin PSU kablosu yetismediği icin CPU uzatma kablosu aldım. Yalnız anakarta takılan ucu 8 pin diğer PSU'ya takılan ucu 4 pin. PSU'daki 4 pin boşta duruyor şu an normalde CPU kablosu 8 pin. Sistemi bu şekilde çalıştırıyorum herhangi bir güç eksikligine sebep olur mu?

İslemci Ryzen3 1200
PSU: Redrock 450W
Zarar vermez.

bende gigabyte g1 killer motherboard 8 + 8 pin var ben tek 8pin taktım sıkıntı yok ama mesela ben i7 990x taksam o 8+8 pin şeklinde calıştırsam daha iyi perfomans verir sende ryzen 7 gibi işlemciler takmadığın sürece birşey olmaz

Güç kaynağından gelen 4 pin kablonun boşta kalmasında herhangi bir sakınca göremiyorum. Eğer kullandığınız işlemci gerçekten çok güç çeken bir model olsa kullandığınız uzatma kablosu fazla ısınabilir gibi bir yorum yapabilirdim ama sizin durumunuzda bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum.

Güç kaynağının elektronik devresini görmeden kesin bir yanıt veremem, paralel bağlanmış bir devreyse fark yaratmaz ancak diğer türlüyse o hattan çekebileceğin maksimum voltaj miktarı yarı yarıya azalır.

Bunu anlamanın yöntemi ise basit; Prime95 indir ve yük altına sok sistemi; Eğer stabil şekilde - kararlı şekilde çalışıyorsa problem yaşamazsın zaten.

Güç kaynağının elektronik devresini görmeden kesin bir yanıt veremem, paralel bağlanmış bir devreyse fark yaratmaz ancak diğer türlüyse o hattan çekebileceğin maksimum voltaj miktarı yarı yarıya azalır.

Bunu anlamanın yöntemi ise basit; Prime95 indir ve yük altına sok sistemi; Eğer stabil şekilde - kararlı şekilde çalışıyorsa problem yaşamazsın zaten.
Yaklaşık 40 dk yük altında bıraktım.Bir sorun olmadı.O arada başka programda calıştırdım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı