Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

hasan2626

Hectopat
Daha fazla  
16 yaşıma gireceğim. 1.5 senedir bilek güreşi ve fitnes yapıyorum. Boyum 1.70, 1.5 senede 3 CM zor uzamışımdır. Sebebi ağırlık kaldırdığım için midir? Boy uzatmak için neler önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim ben de 16 yaşındayken 1.65 felandım. Kendime bir ip buldum ve her gün düzenli olarak atladım. Günden güne setleri arttırdım. Ve her sabah süt ve peynir yiyip her gece yatmadan önce 1 kase doğal yoğurt yedim. 2 ayda 1.69 oldum. Inşallah bi faydası dokunur.

Yapacağın şeylerin çok fazla faydası olacağını sanmam. Boy işi neredeyse tamamen genetiğe dayandığı için bu tür şeyler pek bir şey ifade etmiyor.

Gelişme çağında halter gibi sporlar önerilmiyor sebebi ise boy uzamasını yavaşlatması.
Basketbol, barfiks, yüzme gibi sıçrama ya da uzanma hareketleri içeren sporlara yönelirsen daha faydalı olacaktır.
Dengeli ve sağlıklı beslenmeye de dikkat etmelisin.
@Aydın K elbette ki genetiğe de bağlı ama sporun etkisi büyük. :)

Boy genetiktir. Spor ve beslenme boy uzamasını çok çok az etkileyen faktörler. Yaşından dolayı fazla ağır kilolarla çalışamıyorsundur. Fitness boy uzamanı yavaşlatmaz veya engellemez. Sadece yapacağın egzersizlere dikkat et. Kemik ve eklemlerine zarar verecek egzersizlerden şimdilik uzak dur.

Genetik ve birazda şans benim annem, babam, ağabeyim 1,70-1,80 arası insanlar ben 14 yaşındayım 1,85 im genetikle alakalı büyük ihtimalle dedemden annem aracılığıyla geçmiştir çünkü dedem uzundu. Basketbol için imkanınız varsa gidin şiddetle tavsiye ediyorum yazın 4 haftalık bir süre gittiğim basketbol okulundan sonra o sene içerisinde 10 belkide 15 cm uzadım. Yoğurdu aşırı seven birisiyim günlük en az 1 kase yerim.

6 sene basketbol oynadım, bizim kendi inek, keçi, tavuklarımız vardı. Süt, peynir , yoğurt , yumurtayı tamamen kendimiz yapıp yiyorduk ama boyum 175 bile değil mesela. Annem ve babam kısa olduğu için ben de kısayım. Yeme içme alışkanlıkları ve spor çok fazla belirleyici faktör olmuyor genelde.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı