Bozuk mSATA SSD'den nasıl dosya kurtarılır?

tayfurbg

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
SSDNow UV500 240GB SUV500MS/240G mSATA SSD
Selam arkadaşlar.
Elimde 'Kingston digital SUV500MS/240G 240GB SSDNow UV500 mSATA SSD' yani kısacası Kingston marka mSATA SSD mevcut.

Bilgisayar açılırken 'otomatik onarıma hazırlanıyor' hatası alıyorum.
Birkaç bilgisyarcı ile görüştüğümde SSD'nin bozuk olduğu söylendi.

Sadece masaüstünde bir dosyam var, onu kurtarmak istiyorum ve bu işlemi yapabildiğimce kendim yapmak istiyorum aslında.
Flash Disk'e Windows 10 setup kurdum fakat format esnasında da mavi ekranda kalıyor. İlerleme olmuyor.

Bu olaylara istinaden mSATA mini SATA USB 3.0 dönüştürücü alıp bozuk olan SSD'yi flash disk gibi baska bilgisayara takmayı düşünüyorum.
Bu yöntem ile çalışır mı, çalışırsa bahsettiğim masaüstünde ki dosyama erişebilir miyim?
Bilgisayarcının dediğine göre %35-40 SSD çalışıyor diyor. (bunu neye göre söyledi bilmiyorum)

Bilgi verebilir misiniz?

Konu ile ilgili pek fazla bilgili biri değilim, sorunu direk ustasına vermem gerektiğini de biliyorum ama meraklıyım ve elimden geldiğince yapmak istiyorum, yapamazsam yeni SSD alıp yoluma devam eder veya bilgisayarcıya götürüp dosyamı kurtarırım. Sadece öğrenmek için yapmaya çalışıyorum.

Elimdeki mevcut SSD'yi ve alacağım dönüştürücünün fotoğrafını ekliyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-02 at 11.50.45.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-02 at 11.50.45.jpeg
    184 KB · Görüntüleme: 26
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    427 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarcı ne demek istemiş anlamadım ama evet bu yöntemle alabilirsiniz diye düşünüyorum ancak şunu söylemeliyim ki ayrı bir Windows HDD veya SSD'niz var mıydı? Sonuçta ondan açıp alacaksınız.

%35-40'lık dediği kısım Hard Disk Sentinel isimli programdan bakılan değerlerdir. Eğer disk durumu buraya kadar düştüyse diski söküp haricen bir bilgisayara bağladığınızda içerisindeki verilere ulaşamama ihtimaliniz çok yüksek. Ama denenecek tek ihtimal de bu gibi görünüyor. Siz diski haricen bir bilgisayara bağlayın ve içindeki verilere erişmeye çalışın.

%35-40'lık dediği kısım Hard Disk Sentinel isimli programdan bakılan değerlerdir. Eğer disk durumu buraya kadar düştüyse diski söküp haricen bir bilgisayara bağladığınızda içerisindeki verilere ulaşamama ihtimaliniz çok yüksek. Ama denenecek tek ihtimal de bu gibi görünüyor. Siz diski haricen bir bilgisayara bağlayın ve içindeki verilere erişmeye çalışın.
Evet oda öyle bir program adı söyledi gibi tam sorgulayamamıştım ama hatırlıyor gibiyim.
Dönüştürücüyü aldım elime geldiği ilk an SSD'yi ona takıp içeriğine ulaşmaya çalışacağım.
Umarım karışık olmaz.
Normal bi usb gibi mi görünecektir diye düşünüyorum taktığım zaman.
Normalde masaüstünde ki dosyaya ualaşmayaca çalışacağım.

Cevap için teşekkürler.

Bilgisayarcı ne demek istemiş anlamadım ama evet bu yöntemle alabilirsiniz diye düşünüyorum ancak şunu söylemeliyim ki ayrı bir Windows HDD veya SSD'niz var mıydı? Sonuçta ondan açıp alacaksınız.
Evet Farklı bir harddiskim mevcut. dosyayı alıp oraya atacağım inşallah

Evet oda öyle bir program adı söyledi gibi tam sorgulayamamıştım ama hatırlıyor gibiyim.
Dönüştürücüyü aldım elime geldiği ilk an SSD'yi ona takıp içeriğine ulaşmaya çalışacağım.
Umarım karışık olmaz.
Normal bi usb gibi mi görünecektir diye düşünüyorum taktığım zaman.
Normalde masaüstünde ki dosyaya ualaşmayaca çalışacağım.

Cevap için teşekkürler.

Evet Farklı bir harddiskim mevcut. dosyayı alıp oraya atacağım inşallah
Bilgisayarım içerisinde görünür. Aksi bir durum yoksa D diski olarak görünür. Disk bozuk değilse eğer içerisine girdiğinizde kullanıcılar klasörünün altından ulaşabilirsiniz. Eğer disk bozuk ise bu klasörlerin hiçbiri gelmeyecektir.

Bilgisayarım içerisinde görünür. Aksi bir durum yoksa D diski olarak görünür. Disk bozuk değilse eğer içerisine girdiğinizde kullanıcılar klasörünün altından ulaşabilirsiniz. Eğer disk bozuk ise bu klasörlerin hiçbiri gelmeyecektir.
İnşAllah tüm dosyalara erişebilirim.
Disk'in bozuk olduğunu düşünmek istemiyorum, umarım windows güncellemeleri ile ilgili bir sorun vardır da böyle olmuştur.

Bu arada disk sağlam olsa da ulaşamama ihtimaliniz var şundan dolayı o da eğer bitlocker kilidiniz varsa geçmiş olsun.
Ne olduğuna dair fikrim yok hocam tek temennim olmaması.
önceki formatı ben atmıştım SSD'ye. umarım yoktur :/

İç karartmak istemem ama bir disk kolay kolay bu değerlere düşmez. Bir süredir bu işi yapıyorum 2-3 defa denk geldim bu değerlere düşen disk. Ve kötü bir final :(
İnşallah öyle bir final ile karşı karşıya gelmeyiz hoam :(

Dönüştürücü elime ulaşır ulaşmaz hemen deneyeceğim ve dönüp burada mutlu haberi sizlerle paylaşacağım :(

Yorumlarda bayağı çok güzel saçmalanmış.

Düzgün bir SSD'de değil sağlık %40'a düşmesi, %1 bile olsa açma şansınız var. Bir süre sonra salt okunur moda geçer ve yazma yapmaz o kadar.
Windows otomatik onarıma hazırlanıyor iletisi hata değildir beklersin onarır. Gerek 1 dakika gerek 1 saat beklersin eninde sonunda onarır.

Ha recovery dosyaları da hasar görmüştür ulaşamıyordur bu sefer USB bellek ile onarım sürücüsü oluşturursunuz Windows'u oradan düzeltirsiniz.
Bununla uğraşamam diyorsanız çalışan bir kasaya uygun aparatlar ile bağlar ikinci sürücü olarak açarsınız. (boot ederken açılmayan sürücüyü seçmediğinize emin olarak)

Ve son olarak o bilgisayarcıdan uzak durun.

Yeni konular

Geri
Yukarı