Bozuk PSU için çözüm önerileri

Umut Barann

Decapat
Merhaba 11 Ekim'de internetten hazır sistem (aldığım sistemin parçalarını buraya bırakıyorum) aldım.

Geldiğinde her şey çok iyiydi ve bütün parçaların garantisi var. Ama sanırım PSU sorunlu zorlanınca gücü kesiyor. Şu ana kadar pek bir sıkıntı yapmıyordu hatta Cyberpunk'da bile birkaç kez aniden gitmişti. Bende sorun etmedim ancak Marvel's Spider-Man başlangıcında bir yerde yine gitti ve hep aynı yerde gidiyor. Ve şu an PSU'yu garantiye yollamak istiyorum ama nasıl yaparım bilemiyorum. Sökmesi ayrı sıkıntı gönderdikten sonra beklemesi daha büyük sıkıntı. Önerilerinizi bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2024-04-09 223852.png
    Screenshot 2024-04-09 223852.png
    31,5 KB · Görüntüleme: 30
Bahsettiğiniz üzere OCCT üzerinden testlerimi 2 dakika olacak şekilde işlemcide large, Extreme PSU da ise Auto ön ayarlı şekilde yaptım. Yaptığım süre boyunca işlemci maksimum 62 dereceyi gördü ama bilgisayardan aniden güç gitmedi. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünme sebebim kapanmaya yakın PSU'dan ses gelmesi kapanmadan hemen önce ise sesin artması ve gücün aniden kesilmesi. Test sürecinde kapanmadığına göre şimde ne yapmalıyım.

Yapacagın pek bir şey yok, PSU'dan emin olmak istiyorsan OCCT ile PSU testine sok kapanma vs oluyor mu kontrol et.

Bahsettiğiniz üzere OCCT üzerinden testlerimi 2 dakika olacak şekilde işlemcide large, Extreme PSU da ise Auto ön ayarlı şekilde yaptım. Yaptığım süre boyunca işlemci maksimum 62 dereceyi gördü ama bilgisayardan aniden güç gitmedi. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünme sebebim kapanmaya yakın PSU'dan ses gelmesi kapanmadan hemen önce ise sesin artması ve gücün aniden kesilmesi. Test sürecinde kapanmadığına göre şimde ne yapmalıyım.

PSU kaynaklı degil o halde sorunun; Memtest86 ile RAM'lerini test et, mavi ekran alıyorsan minidump dosyalarını paylas, SSD saglıgını kontrol et.

Açıkçası RAM testine gerek olmadığını düşünüyorum ve yapmadım da fakat kasadan PSU'yu söküp garantiye yolladım onlarda bana hiçbir sorun olmadığını söylediler bende itiraz ettim ama bana test sonuçlarını attılar(buraya bırakıyorum. Bilgisayar gerçekten sorunsuz ve ben sorunun bir BIOS'ya da yazılımsal bir kısıtlamadan kaynaklandığını düşünmeye başlıyorum. Herhangi bir ayar bunu yapabilir mi?

PSU kaynaklı degil o halde sorunun; Memtest86 ile RAM'lerini test et, mavi ekran alıyorsan minidump dosyalarını paylas, SSD saglıgını kontrol et.

O PSU'nun düzgün çalışmamasına şaşırmadım, OCCT Power testinde kapanıyorsa PSU sorunudur, işlemci sıcaklığından da sistem kapanır ona da bakın.
OCCT testlerinde kapanma olmadı

Dosya Ekleri

• 661fe64a2ed1a.jpg
    661fe64a2ed1a.jpg
    182 KB · Görüntüleme: 15
Aynı problem bendede vardı özellikle pc çalışırken opera youtube vs kapanmalar yaşanmıyorken oyuna girince güç kesiyordu 850w psuya geçtim 0 sıkıntı yaşıyorum

Açıkçası RAM testine gerek olmadığını düşünüyorum ve yapmadım da fakat kasadan PSU'yu söküp garantiye yolladım onlarda bana hiçbir sorun olmadığını söylediler bende itiraz ettim ama bana test sonuçlarını attılar(buraya bırakıyorum. Bilgisayar gerçekten sorunsuz ve ben sorunun bir BIOS'ya da yazılımsal bir kısıtlamadan kaynaklandığını düşünmeye başlıyorum. Herhangi bir ayar bunu yapabilir mi?

OCCT testlerinde kapanma olmadı.

O marka PSU'ya güven olmaz, olmamalı. Kac dakika teste tabii tutuyorsunuz güç kaynagını? Mümkünse 40-45dk yap.

O marka PSU'ya güven olmaz, olmamalı. Kac dakika teste tabii tutuyorsunuz güç kaynagını? Mümkünse 40-45dk yap.

Testi 1 saat uyguladım error bulmadı veya bir kapanma olmadı. Ayrıca yeni fark ediyorum oyunda efekt sayısı vs. arttıkça kapanıyor. PSU yetersiz mi kalıyor sizce.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2024-04-23 003742.png
    Screenshot 2024-04-23 003742.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 4
Testi 1 saat uyguladım error bulmadı veya bir kapanma olmadı. Ayrıca yeni fark ediyorum oyunda efekt sayısı vs. arttıkça kapanıyor. PSU yetersiz mi kalıyor sizce.

Kapanma olmuyorsa PSU sorunsuz diyebiliriz. VRAM'leri de test et OCCT ile ondan şüpheneliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı