Bozuk RAM tamir edilir mi?

PageDownN

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
b450M a pro
İşlemci
Ryzen 5 5600G
Arkadaşlar merhaba tatile gittiğim içim yaklaşık 1-1, 5 hafta bilgisayarı açamadım sonra eve geldiğim ve bilgisayarı açtığımda monitore sinyal gelmediğini gördüm biraz araştırdım ve RAM'ın 1 tanesini çıkardığımda bilgisayarımın çalıştığını fark ettim.
RAM slotu bozuk değil onu da denedim sorun RAM de tamir etmemin bir yolu var mı yoksa cep mi yakacak.
Eğer tamir edilemez ise RAM önerisi yaparsanız sevinirim şu anda çalışır halde evospear 8 GB var yanına aynısından bir tane daha mı alayım yoksa biraz daha bütçe arttırıp daha iyi bir şey mi alayım?

Teknik olarak mümkün, bellekten fazla tutacak olsa da.

Basit şeyleri deneyelim öncelikle.

Belleğin ucundaki sarı pinleri çok bastırmadan sade bir silgiyle sil ve tortuları üfleyerek temizle. Sokete de üfle ve belleği tak.

Maalesef sounuç alamadım hocam.

At gitsin ondan hayır gelmez. RAM cep yakmaz ki al ikinci el ya da sıfır ucuzlardan tak yanına gitsin.

Markaya falan da takılma elindeki atıyorum GeIL 3200MHz CL16 mi bulduğun en uygun 3200MHz CL16'lık RAM'i al tak. Uyumsuzluk olması çok düşük bir ihtimal.

Hocam bozulduysa daha iyi bir şey mi alsam diye düşündüm.

Maalesef sounuç alamadım hocam
Tekrar deneyin, olmazsa 200 derece fırına atın 1-2 dakikalığına.

Fırını 200 dereceye ısıtın. RAM belleği bir tepsiye, arasında kağıt olacak şekilde koyup fırına servis edin.

2 dakika sonra çıkartıp kendi halinde soğumasını bekleyin ve titretmeyin veya sarsmayın.

2x16 GB yapmayacağın sürece boşuna elindeki RAM'i ölü fiyatına satmış olursun. Bu sebeple onun yanına ölü fiyatına bir RAM getir yeterli.

Peki 2. el aldığım zaman herhangi bir eksi yönü olabilir mi performans veya ömrü açısından.

Tekrar deneyin, olmazsa 200 derece fırına atın 1-2 dakikalığına.

Fırını 200 dereceye ısıtın. RAM belleği bir tepsiye, arasında kağıt olacak şekilde koyup fırına servis edin.

2 dakika sonra çıkartıp kendi halinde soğumasını bekleyin ve titretmeyin veya sarsmayın.

Ev falan yanmasın hocam 700-800 lira kurtarıyorum diye milyonluk olmayayım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı