BTK C++ eğitimi yok

BTK Akademi devletin en azından.
BTK akademiye bakmamış olsam da o kadar da iyi bir eğitim verdiklerini düşünmüyorum. İnternetteki eğitimlerin %90'ından fazlası da iyi değil. İş görür seviyede. Çok takmayın bu yüzden. Güzel eğitim anca düzgün üniversitelerde mevcut.

Siz nasıl, nereden öğrendiniz?
Ben okuldan öğrendim. O bile tam değil. Bir dönem yeterli gelmiyor. Sınıfta kapasitesi yetersiz kişiler olduğu için yavaş ilerlendi.

Sana şunu söyleyeyim. Bana i++ ile ++i'nin farkını güzelce/düzgünce anlatan Türkçe kaynak bulman imkansızdır diyeceğim ama belki bulursun, bu yüzden fazlasıyla zordur. Üniversitede bu ve bu tip bir sürü şey anlatılıyor. Kod nasıl yazılır değil, kod makineye tam olarak ne yaptırıyor bunları anlatıyorlar.

Ben okuldan öğrendim. O bile tam değil. Bir dönem yeterli gelmiyor. Sınıfta kapasitesi yetersiz kişiler olduğu için yavaş ilerlendi.

Sana şunu söyleyeyim. Bana i++ ile ++i'nin farkını güzelce/düzgünce anlatan Türkçe kaynak bulman imkansızdır diyeceğim ama belki bulursun, bu yüzden fazlasıyla zordur. Üniversitede bu ve bu tip bir sürü şey anlatılıyor. Kod nasıl yazılır değil, kod makineye tam olarak ne yaptırıyor bunları anlatıyorlar.
Vaayy,sağolasın, hoşuma gitti anlattıkların. İşin profesyonellik kısmını öğretiyorlarmış. Bir de şey duymuştum. Dünyaca ünlü bir üniversite derslerini genel ağ üzerinden yayınlıyorlar mıydı neydi. İşte öyle programlama ile ilgili olanlar varsa olabilir ancak İngilizce gerekli. Bir de tahminimce i++ ile ++i'nin farkı soldaki i'yi bir artır sağdaki bir defa i kadar artır sanırım.

Vaayy,sağolasın, hoşuma gitti anlattıkların. İşin profesyonellik kısmını öğretiyorlarmış. Bir de şey duymuştum. Dünyaca ünlü bir üniversite derslerini genel ağ üzerinden yayınlıyorlar mıydı neydi. İşte öyle programlama ile ilgili olanlar varsa olabilir ancak İngilizce gerekli. Bir de tahminimce i++ ile ++i'nin farkı soldaki i'yi bir artır sağdaki bir defa i kadar artır sanırım.
Birisi yapılan işlemden önce, birisi işlemden sonra arttırma yapmak için. Kullanıldığı yere göre fonksiyonu değişiyor o yüzden.
C++:
int f1(int i){
    return i++;
}
//i döndürür.

int f2(int i){
    return ++i;
}
//önce i artar sonra döndürür.
int f3(int i){
    return (i++);
}
//önce parantez içi i arttır sonra döndür.
@Vavien. yanlış hatırlıyorsam düzelt. :)
Android üzerinde derleyicisi olan bir uygulama iş görür, onu çalıştıracak kütüphane zaten var. Ancak uyaralım, bilgisayar üzerinde çalışan her işlem sizde çalışmayabilir(bkn. pointer). Bilgisayarlar x86/64 mimari kullanır, telefonlar ARM kullanıyor. Bu yüzden derleyici ve yorumlayıcı şekilleri değişiyor.

Son düzenleme:
Bir de tahminimce i++ ile ++i'nin farkı soldaki i'yi bir artır sağdaki bir defa i kadar artır sanırım.
O ne yaptığı. Benim dediğim nasıl yaptığı. Bunu bekliyorum sizden.
Birisi yapılan işlemden önce, birisi işlemden sonra arttırma yapmak için. Kullanıldığı yere göre fonksiyonu değişiyor o yüzden.
Void deyip değer döndürmüşsünüz. Parametre olarak da almıyıyor, hadi ona global değişkendi diyebiliriz. f1 ile f3 aynı şeyi yapar, parantez bir şey değiştirmez. 5 değeri için 5, 6, 5 şeklinde olur f1, f2 ve f3.

Olay şu. Ne yaptığını biliyorsunuz zaten. Bunu her yerde görebilir, öğrenebilirsiniz. Ama gerçekte olan şudur. ++i, gider i değişkeninin bellekteki adresindeki değeri bir artırır. i++ ise gider bir değişken oluşturur, o değişkene var olan i değerini atar (verdiğim örnek için 5) ardından bellekteki değeri artırır. Sonrasında ise o oluşturduğu değişkeni döndürür. Fazladan değişken oluşturup bellekte yer kapladı, üstüne kopyalama işlemi yapıp vakit harcadı. Aralarında performans farkı var. Bu yüzden düzgün kod yazanlar for döngüsünde i++ yerine ++i kullanır.

Bu tip, o eğitimlerde anlatılmayan daha bir sürü şey var.

Void deyip değer döndürmüşsünüz. Parametre olarak da almıyıyor, hadi ona global değişkendi diyebiliriz. f1 ile f3 aynı şeyi yapar, parantez bir şey değiştirmez. 5 değeri için 5, 6, 5 şeklinde olur f1, f2 ve f3.
Önce sadece return yazdım, sonra fonksiyon ekledim, ufak hatalar sadece. f1-f3 için parantez atınca farklı sonuç dönüyor diye aklımda kalmış. ++i ve i++ için biri önce biri sonra yapıyor, postfix ve prefix ağaçlarındaki dallanma değişim geçirerek işlemi farklı sırada yapıyor olması gerek diye hatırlıyorum.

MuhammedMastar da güzel anlatıyor. Sadece biraz eski.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu adam gibi adam sayesinde 7 yaşımda programlama çok ilgimi çekmişti ama annem beni zorla durdurdu... 13-14 yaşımda tekrar denedim tekrar durduruldum LGS yüzünden. Anca şimdilerde tekrar başlayabildim. Çok güzel anlatıyor kendisi.

Geri
Yukarı