Bu sene sıralama nasıl olur?

gizliaadam

Hectopat
Malum sınava 1 gün kaldı. Tüm günüm sıralama hesaplama sitelerinde geçiyor. Yani ne kadar doğru gösteriyorlar bilmiyorum. Amacım sözelde 50-60k arasına girmek. 2019'da mesela 60K'ya 52 AYT netiyle falan giriliyor. 2020'de ise 47-48 netle falan giriliyor. Bu sene 2019 gibi mi yoksa 2020 gibi mi olur sıralama?

Dostum öncelikle sınavında başarılar. Umarım istediğin olur. Geçen senelerin net/sıralama/puan istatistiği seni yanıltır çok fazla güvenme. Elinden geleni yap. Ayrıca dış etkenlerin moralini ve konsantrasyonunu bozmasına izin verme.

Sıralama işleri asla tahmin ettiğiniz gibi olmaz, hele ki COVID yüzünden sıralamalar geçen sene çok kaymıştı. Örneğin, ben sayısalda geçen seneki verilere göre 60-70 bin sıralama beklerken 89 bin gelmişti. Demem o ki, bunlarla vakit kaybetmeyin, bunun cevabını size kimse veremez. Her şey sınav anına bağlı. Sınava kadar son tekrar ve çalışmalarınızı tamamlamaya bakın. Yolunuz açık olsun, başarılar.

Her senenin klasik sorusudur bu. :) Öncelikle başarılar dilerim. Her senenin sınavı şahsına münhasır özellikler taşıdığı için sıralamalar ona göre değişir. Geçen sene oluşan sıralama dengesizliğinin çok sebebi vardı: Baraj puanları düşürüldü, çoğu derste konular eksiltildi, soru dağılımı çok farklı oldu ve en önemlisi sınav kolay oldu. Haliyle yığılmalar gerçekleşti.

Bundan dolayı sıralamaları incelerken 2019'u baz almanız çok daha sağlıklı olur. Çünkü bu sene konu çıkarılmadı ve baraj puanları eski haline getirildi. Ama bu senenin sıralamaları kesin 2019'la aynı olacak diyemeyiz onu da belirteyim. Benzerlik gösterebilir.

Geçen sene sayısalda 411 puanla 40k beklerken 76k'ya girmiştim. Bu sene sıralamalar bence 2019'la 2020 arasında olur. Umarım istediğimiz yerleri kazanırız.
Malum sınava 1 gün kaldı. Tüm günüm sıralama hesaplama sitelerinde geçiyor. Yani ne kadar doğru gösteriyorlar bilmiyorum. Amacım sözelde 50-60k arasına girmek. 2019'da mesela 60K'ya 52 AYT netiyle falan giriliyor. 2020'de ise 47-48 netle falan giriliyor. Bu sene 2019 gibi mi yoksa 2020 gibi mi olur sıralama?
Bu arada ters yazmışsın sanırım 2020'de 60k'ya girmek için 2019'a göre daha fazla AYT netine ihtiyacın vardı.

Geri
Yukarı