Rehber Buzzing noise, Coil Whine garanti dışı çözüm

telefonunugoster

Centipat
Daha fazla  
10 yıllık bir bilgisayarım vardı, ama hala daha ağır grafik yükü ve işlem yükünde. İhtiyaçları karşılıyor.

Dizüstü bilgisayar, 2 adet egsoz girişi var, tek fan ile soğutuluyor, fan DC 12 V ve 3 kablolu.

Orijinal fanı çok eski olduğu için lehimleri attı ve kabloları çıktı. Bende yeni bir fan sipariş verdim.

O gün bugündür bobin ağlamasına benzer sesle, cızırtı kulağımı tırmalar derecesinde çıkıyordu... Desibeli bayağı yüksek.

Bir ara vaktim olmadığından bilgisayarcıya vermiştim, fabrikasyon süngeri falan da kaybolmuş.

Bilirsiniz küp şeklinde ki bu titreşim emici süngerler satılmıyor.

Sonra anladım ki, yeni aldığım fan sorunlu. Klasik fanı monte ettiğinizde iadesi mümkün olmaz.

Bu tip durumlarda arkadaşlar yapılması gerekenler; titreşimi sönümleyebilmek için ek çözümler yaratmak.

Öncelikle bu buzzing noise denilen cızırtı çoğunlukla kapaktan kaynaklı olup; kapak değişimiyle genellikle geçmektedir.

Bu yüzden sırasıyla yapılması gereken işlemleri söylüyorum.

Hazırlık:

Fanın pervanesini temizliyoruz, yağ damlatıyoruz, fanın üst kapağını; eski fanımızın üst kapağıyla değiştiriyoruz.

Anakart süngeri diye tabir ettiğimiz süngerden bulup; radyatör girişlerine; hava akımını kesmeyecek şekilde; kasa üst kapağına sıkışacak şekilde; fanın üst kapağının altına gelecek şekilde; süngerleri yerleştiriyoruz. Tercihen radyatör girişleri ile kasa alt kapağı arasında kalan boşlukta; buralara da benzeri şekilde sünger koyuyoruz.

İki adet senaryo ile fanımızı monte ediyoruz.

Senaryo 1:

Titreşim önleyici silikon vidalar ile; vibrasyon önleyici vidalar ile montesini yapıyoruz, bu tip uyumlu vidaları bulamıyor isek şayet; vida altlığı ve vidalar ile montesini gerçekleştiriyoruz.

Tercihen vida yerleri ile fanın vida yerleri arasına kalan boşluğa anakart süngeri yerleştirebilirsiniz.

Senaryo 2:

Fanınızın vida yerleri yoksa, veyahut titreşim bir türlü sönümlenmiyorsa; fanın vida yerlerini kırıp; etrafını süngerlerle sararak; ufak bir baskıyla yerine oturtuyorsunuz.

Tercihen düz tornavida; minik saatçi tornavidalarından kullanarak; süngerleri fan ile monte edilecek yer arasında kalan boşluğa baskıyla doldurabilirsiniz.

Yeterince kalın bir sünger ile etrafını sararak oturttuğunuzda; fan yerinden çıkmadığı gibi; yerinden de oynama olmamaktadır.

Bu sayede; fan maksimum hıza ulaştığında; Turbo özelliği varsa bilgisayarın; Turbo ile çalıştığında;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artık cızırtı gelmemektedir.

Önemli olan; fanın veyahut parçaların yarattığı titreşimi; vibrasyonu sönümleyebilmektir. Örneğin silikon vibrasyon önleyici vidalar bu işe yarar.

Hatta dizüstü anakartları; içerisi eğer içinden alınmamışsa; altı yapışkan dikey bir küp şeklinde sünger görürsünüz.

Bu sünger genellikle iki bakır borunun birleştiği ve fanın olduğu tarafta üzerinde yol devre çizim olmayan bir boşlukta öyle altından yapışık durduğunu görürsünüz.

O özel yapım fabrikasyon süngerin amacı da; yaratılan bu titreşimi absorbe edebilmektir.

Bilginize: Bilerek ya da bilmeyerek, bilgisayarcılar tamirciler; bu süngeri çıkarıp geri takmamakta veya kendine almaktadır.

Not :

Bu çözüm parçanın titreşimi sorununu ortadan kaldırmıyor , Titreşimi nasıl absorbe ederiz , Titreşimi nasıl sönümleriz ? bu sorunu çözüyor .

Örneğin ben bu şekilde uyguladım .________________________________________________
IMG_20220721_153842.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı