botyt

Centipat
Arkadaşlar bu sene liseye geçeceğim bir hata yapıp C++ öğrenmeye başladım Udemy üzerindeki hocaya soruyu sordum ama cevap vermedim şimdi buradan sorayım:

Hocam lütfen soruma cevap verin(yardımı dokunabilecek biride edebilir)
Ben bu sene liseye başlayacağım ve ileride yazılım mühendisi olma kararı alıp bu iş için kolları sıvadım. İnternetten yaptığım araştırmalarda C++ diğer dillere göre daha zor olduğu için bundan başlanılmaması gerek diyen insanlar vardı ben zoru ilk başta yaparsam diğer dillerde rahat ederim deyip bu kursu aldım.C++ öğrendikten sonra ilk hedefim hem Android hem iOS uygulama geliştirmekti bende MacBook var siz MacBook kullananlar Xcode kullanabilir deyince ve internetten yaptığım (yanlış) araştırmalar sonucu C++ ile mobil uygulama geliştirebilirim sandım ancak yanılmışım IOS'ta Swift kullanılıyormuş. Android'de ise vikipediden bakınca Java, Kotlin, C++ programlama dillerini destekliyor yazıyordu. Bende C++ Allah'ın bir lütfu diye düşündüm ancak yanılmışım C++ mobil uygulama geliştirebilmek için kullanılamıyormuş bu çalışma şevkimi bayağı bir kırdı ama devam edeyim. Arduino tarafında bu dil kullanılıyor (umarım bu da yanlış değildir) ancak Arduino setleri çok pahalı bu yüzden robotik alanıyla pek ilgilenmeyeceğim oyun yapımına geçeyim ben. Yine vikipedide baktığımda Unity C# ve C++ dillerini destekliyor deniliyordu ama emin olamadım diğer kaynaklara baktığımda galiba kullanılamıyormuş. Unreal Engine kullan diyebilirsiniz ama o daha çok profesyonellere yönelik bir program. Benim tek başıma yapabileceğim uygulama zaten 2 boyutlu olur o yüzden oyun yapımına yönelirsem (hiç böyle bir hedefim yok şu an için) Unity kullanırım.

Şimdi size birkaç sorum var:
1-C++ ile Android ve iOS için uygulama geliştirebilir miyim? (tek bir programla olmasına gerek yok farklı programlarda öğrenebilirim gerekirse)
2-C++ ile Unity kullanabilir miyim?
3-C++'ı öğrenmek istiyorum ama bunları öğrenmem, her gün C++ çalışan benim çalışma şevkimi kırdı devam edeyim mi?
4-C++ ile neler yapılabilir bilgisayar mühendisi olarak yazabilir misiniz?
5-Hedefim C++,Python, Java, C# daha sonrasında hangi dilleri öğrenmem gerekiyorsa o şekilde gitmekti buna devam edeyim mi?
6-bilgisayar mühendisi olarak bana bir tavsiyeniz var mı?

Sorularım bu şekilde arkadaşlar bir de LGS sınavında iyi bir not aldım hazırlık sınıfı olan çok iyi bir liseye geçeceğim 1 sene boyunca programlama becerimi geliştirmek istiyorum. Bu arada yeni bir dil öğren demeyin lütfen artık çok geç çünkü Udemy kursuna 48 TL bir de 63 liraya 2 adet kitap aldım 110 TL civarı para harcadım. Udemy kursunuda iade edemiyorum geçmişte çok fazla iade talebinde bulunduğum için.
Ben extra sorularıma geçeyim:

7- C++ ile nasıl para kazanırım.
8-Yazılım hariç şu programı öğren ileride lazım olur dediğiniz bir program var mı?(şu an Photoshop öğreniyorum)
9-Bu C++ tam olarak nerelerde ne için kullanılıyor detaylı yazarsanız sevinirim.
10-Bana fazladan bir tavsiyeniz var mı?

Evet abilerim ablalarım sorularım bu şekilde cevap verirseniz sevinirim:)

Arkadaşlar bu sene liseye geçeceğim bir hata yapıp C++ öğrenmeye başladım Udemy üzerindeki hocaya soruyu sordum ama cevap vermedim şimdi buradan sorayım:

Hocam lütfen soruma cevap verin(yardımı dokunabilecek biride edebilir)
Ben bu sene liseye başlayacağım ve ileride yazılım mühendisi olma kararı alıp bu iş için kolları sıvadım. İnternetten yaptığım araştırmalarda C++ diğer dillere göre daha zor olduğu için bundan başlanılmaması gerek diyen insanlar vardı ben zoru ilk başta yaparsam diğer dillerde rahat ederim deyip bu kursu aldım.C++ öğrendikten sonra ilk hedefim hem Android hem iOS uygulama geliştirmekti bende MacBook var siz MacBook kullananlar Xcode kullanabilir deyince ve internetten yaptığım (yanlış) araştırmalar sonucu C++ ile mobil uygulama geliştirebilirim sandım ancak yanılmışım IOS'ta Swift kullanılıyormuş. Android'de ise vikipediden bakınca Java, Kotlin, C++ programlama dillerini destekliyor yazıyordu. Bende C++ Allah'ın bir lütfu diye düşündüm ancak yanılmışım C++ mobil uygulama geliştirebilmek için kullanılamıyormuş bu çalışma şevkimi bayağı bir kırdı ama devam edeyim. Arduino tarafında bu dil kullanılıyor (umarım bu da yanlış değildir) ancak Arduino setleri çok pahalı bu yüzden robotik alanıyla pek ilgilenmeyeceğim oyun yapımına geçeyim ben. Yine vikipedide baktığımda Unity C# ve C++ dillerini destekliyor deniliyordu ama emin olamadım diğer kaynaklara baktığımda galiba kullanılamıyormuş. Unreal Engine kullan diyebilirsiniz ama o daha çok profesyonellere yönelik bir program. Benim tek başıma yapabileceğim uygulama zaten 2 boyutlu olur o yüzden oyun yapımına yönelirsem (hiç böyle bir hedefim yok şu an için) Unity kullanırım.

Şimdi size birkaç sorum var:
1-C++ ile Android ve iOS için uygulama geliştirebilir miyim? (tek bir programla olmasına gerek yok farklı programlarda öğrenebilirim gerekirse)
2-C++ ile Unity kullanabilir miyim?
3-C++'ı öğrenmek istiyorum ama bunları öğrenmem, her gün C++ çalışan benim çalışma şevkimi kırdı devam edeyim mi?
4-C++ ile neler yapılabilir bilgisayar mühendisi olarak yazabilir misiniz?
5-Hedefim C++,Python, Java, C# daha sonrasında hangi dilleri öğrenmem gerekiyorsa o şekilde gitmekti buna devam edeyim mi?
6-bilgisayar mühendisi olarak bana bir tavsiyeniz var mı?

Sorularım bu şekilde arkadaşlar bir de LGS sınavında iyi bir not aldım hazırlık sınıfı olan çok iyi bir liseye geçeceğim 1 sene boyunca programlama becerimi geliştirmek istiyorum. Bu arada yeni bir dil öğren demeyin lütfen artık çok geç çünkü Udemy kursuna 48 TL bir de 63 liraya 2 adet kitap aldım 110 TL civarı para harcadım. Udemy kursunuda iade edemiyorum geçmişte çok fazla iade talebinde bulunduğum için.
Ben extra sorularıma geçeyim:

7- C++ ile nasıl para kazanırım.
8-Yazılım hariç şu programı öğren ileride lazım olur dediğiniz bir program var mı?(şu an Photoshop öğreniyorum)
9-Bu C++ tam olarak nerelerde ne için kullanılıyor detaylı yazarsanız sevinirim.
10-Bana fazladan bir tavsiyeniz var mı?

Evet abilerim ablalarım sorularım bu şekilde cevap verirseniz sevinirim:)
@Vavien.

Lise daha çok erken okulunu tamamlayıp elinden geldiğince iyi seviyede İngilizce öğren yazılım için daha bolca zamanın olacak.

1) C++ ile Mobil uygulama geliştirmek çok uğraştırıcı olur bunun yerine Android için Java, Kotlin, Flutter öğrenebilirsin. IOS için Swift öğrenebilirsin.
2)Unity C# kullanıyor bildiğim kadarıyla. C++ ile Unreal Engine kullanabilirsin.
3)Bunları öğrenirken şevkinin kırılması gayet normal, çünkü belirli bir zaman gerekli öğrenmek için. C++ ağır geldiyse Python veya JavaScript öğrenip daha hızlı sonuçlar elde edebilirsin.
4)C++ ile genel olarak oyun geliştirebilirsin, işletim sistemi yazabilirsin, gömülü sistemler üzerine çalışabilirsin. Pek çok alanda hala muadili yok.
5)Yapacağın işlere göre birçok dil öğrenebilirsin, mesela gömülü sistemler için C++ ve Java iyi bir tercih, Python öğrenmek hata olur(Gömülü sistemler için bahsediyorum).
6)Yerinde olsam Python ile güzel bir temel oluşturup daha sonrasında oluşacak ihtiyacıma göre diğer dilleri öğrenirdim(Web programlama şu aralar çok popüler). Ve tabii ki ingilizce öğrenmen kesinlikle şart.
7)Birçok Freelancer iş yapabileceğin siteler var(İngilizce burada devreye girer). Yaptığın işe yarar uygulamaları çevrendeki insanlara satabilirsin. Ama şunu söylemeliyim Türkiye'de gerçekten iyi bir C++ geliştiricisi değilsen para kazanman çok zor.
8)Bence bir program önermekten öte asıl soru şu: "Ne yapmak istiyorum?". Bir oyun geliştireceksen Photoshop öğrenmelisin, Matematikle aran iyi olmalı! Mobil uygulama(Android) geliştireceksen için Android Studio gerekli! Kendi ihtiyaçlarına göre bu alanı daha da genişletebilirsin.
9)Önceki yazdıklarımda da belirttiğim gibi daha çok gömülü sistemler, işletim sistemleri, oyun geliştirme, hack yazılımları yani bir programdan alabileceğin maximum verimlilik ve hız bu dilin tavsiye edilmesindeki önemli etken.
10)Şunu söylemeliyim ki bir oyun geliştirmek istiyorsan C++ iyi bir başlangıç! Bunun için Unreal Engine kullanabilirsin. Senin de dediğin gibi şevkin kırılmış, evet, C++ zor bir dil olabilir ancak kavradıktan sonra o zorluktan zevk alacaksın. Bu seviye için ingilizceni geliştirmeni ve derslerine önem vermeni öneririm ve C++ öğrenirken aynı zamanda Python'a da göz atmanı öneririm. Son olarak aklına takılan her şeyi araştırmanı öneririm bu işin asıl kritik noktası araştırmaktır! Bu alanda bilgi her şeydir!

/*Derslerini ihmal etmemelisin, iyi bir üniversite istiyorsan lise hayatını sağlıklı geçirmelisin. Şu an için hobi olarak programlamaya başlayabilirsin ama önceliğin derslerin olsun.*/

Geri
Yukarı