Cachy OS tıklama yapılabilse de fare imleci görünmüyor

tempestian

Decipat
Makaleler
11
Daha fazla  
Dün gece Cachy OS minimal kurulum yapıp ardından kendi Hyprland Config'imi kurdum. Mouse imlecim görünmüyordu. USB üzerinden boot ederken böyle bir sorun yoktu. Acaba benim configimde mi bir sorun var diyerek deneme amaçlı format atarak Hyprland'in kendi Hyprland ayarları ile kurulum yaptım. Mouse imleci hâlâ görünmüyor. Şimdi format atmadan Openbox kurup deneyeceğim imleç görünecek mi diye. Mouse çalışıyor bu arada. Ekranda tıklama yapabiliyorum. Sadece imleç görünmüyor.

Sorun Hyprlandmiş. Belki yeni bir ayar eklenmiştir ve configte değiştirilmesi, eklenmesi gereken şeyler vardır. Araştırma yapabilecek vaktim yok. Openbox kullanmaya geçtim.

Son düzenleme:
Sen ve forum açısından sorun teşkil etmez ise.
Cachy OS un son durumu nedir?
NVIDIA ve oyun performansı açısından kullanılabilmesi ve kernel seçimi olarak?

Bu arada web gezinmesi - Online film/dizi seyir ve Online müzik dinleme açısından?

Sen ve forum açısından sorun teşkil etmez ise.
Cachy OS un son durumu nedir?
NVIDIA ve oyun performansı açısından kullanılabilmesi ve kernel seçimi olarak?

Bu arada web gezinmesi - Online film/dizi seyir ve Online müzik dinleme açısından?
İstediğim performansı alamadım hocam. Minecraft üzerinde shader ve modlar ile 80 fps verebiliyordu saçma şekilde. Ki diğer Linux dağıtımlarında 1000 fps üstü görmüşlüğüm var. Fps takıntısı olan biri değilim ancak bu fps farkı çok çok fazlaydı ve nedenini bilmiyorum.

Şu an Fedora kullanıyorum. Nvidia sürücüsünü kurmak dışında terminal ile hiçbir işim olmadı. Ayrı bir kernel kurmadım, varsayılan kernel ile kullanıyorum şu an Fedora'yı. Oyun amaçlı yapılmamış olmasına rağmen gayet güzel.

Bir de başka yaşayan var mıdır bilmiyorum ama Cachy OS da dahil tüm Arch ve Arch tabanlı dağıtımlarda bir anda oynarken ekran simsiyah oluyor. Ne Windows ne de Ubuntu, Fedora'da böyle bir sorun yaşamıyorum. Arch tabanını da bu yüzden bıraktım aslında.

Cachy web gezinmesi için kullanılabilir, film dizi müzik kısmında sorun çıkarmaz ama dediğim gibi ben oyun performansı kısmında sorun yaşadım. Ana Cachy kernelini kullanmıştım bu arada onu da belirteyim.

Şu durumda Cachy'nin oyun için kullanılabileceğini düşünmüyorum. En azından kendim için.

Dün akşam kurdum. Hayalim boot aşamasında diski seçip ona göre de Win veya Linux yapayım diye düşündüm. Sonra baktım anakartdaki 4 SATA portunu kullandığımı fark ettim maalesef 5. disk için port yok. :)
Son ISO sunu yükledim. Daha ilk kurulumlarda çok ısınamadım. Özelliikle offline kurulumda şifre sormadan login seçeneğini seçmeme rağmen şifre sorması ki en basit ayarlardan biri.

Oyun oynamak istiyorum ama Arch dağıtımı olsun istiyorum fakat son zamanlarda açılan topiclere göre ben de Fedora kurmak zorunda kalacağım veya MX gibi serileri. Ubuntu bana ilk gördüğüm günden beri aşırı soğuk gelen bir dağıtım. Doğmatik bir düşünce belki de haksız bir öngörü ama maalesef engelleyemiyorum.

Ben mümkün ise sorunsuz oyun performansı ile kullanacağım, görsel masaüstü ayarları yapmak istiyorum. Güzel efektleri olan hava durumu, saat, hardware durumunu ani-effektler vs... Biraz futuristik olursa güzel olur ama son dönemde futuristik eklenti pek üretilmez oldu.compiz üzerinde farklı bir değişiklik geliştirme görmedim YouTube ve devianart sitesinde. Ya da bana denk gelmedi. 5600X ve 1660 Ti çok kötü bir GPU değil futuristik bir masaüstü için ama bakalım.

Önerilerin varsa o konuda bir topic hiç fena olmazdı 😇

Dün akşam kurdum. Hayalim boot aşamasında diski seçip ona göre de Win veya Linux yapayım diye düşündüm. Sonra baktım anakartdaki 4 SATA portunu kullandığımı fark ettim maalesef 5. disk için port yok. :)
Son ISO sunu yükledim. Daha ilk kurulumlarda çok ısınamadım. Özelliikle offline kurulumda şifre sormadan login seçeneğini seçmeme rağmen şifre sorması ki en basit ayarlardan biri.

Oyun oynamak istiyorum ama Arch dağıtımı olsun istiyorum fakat son zamanlarda açılan topiclere göre ben de Fedora kurmak zorunda kalacağım veya MX gibi serileri. Ubuntu bana ilk gördüğüm günden beri aşırı soğuk gelen bir dağıtım. Doğmatik bir düşünce belki de haksız bir öngörü ama maalesef engelleyemiyorum.

Ben mümkün ise sorunsuz oyun performansı ile kullanacağım, görsel masaüstü ayarları yapmak istiyorum. Güzel efektleri olan hava durumu, saat, hardware durumunu ani-effektler vs... Biraz futuristik olursa güzel olur ama son dönemde futuristik eklenti pek üretilmez oldu.compiz üzerinde farklı bir değişiklik geliştirme görmedim YouTube ve devianart sitesinde. Ya da bana denk gelmedi. 5600X ve 1660 Ti çok kötü bir GPU değil futuristik bir masaüstü için ama bakalım.

Önerilerin varsa o konuda bir topic hiç fena olmazdı 😇

Fedora Workstation geçmenizi öneririm hocam. Aslında oyun amaçlı olan Nobara var onu da kullanabilirsiniz. NVIDIA ISO'su da vardı. GNOME masaüstüyle öneririm. Zaten KDE başlı başıa sorun. Tema yaparken çöker, güncellersin çöker. KDE iyi güzel ama fazlasıyla yoruyor. GNOME'un sadeliğine bayılıyorum. Oyun konusunda da daha performanslı olduğunu düşünüyorum.compiz için aslında Mate güzel olur diye düşünüyorum. Mate masaüstü varsayılan hâliyle kötü gibi dursa bile aslında tarz olarak diğer masaüstlerinden farklı durduğu için çok güzel bir havası var ama Mate'te de dediğiniz gibi widgetlar ve animasyonlar yok işte. GNOME için de KDE için de diğer sayılanlar eklentiler ile yapılabilir. Ben stabillik açısından GNOME öneririm. Fedora zaten gördüğüm en minimal GNOME masaüstünü sunuyor.

Geri
Yukarı