Çalınan telefona ne yapmalıyım?

kharberd

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Direkt konuya gireyim. 1 ay evvel aldığım Xiaomi Redmi telefonum 18 Nisan günü çalındı. Aynı gün BTK'ya başvurdum (elimde IMEI var cihazın). Ertesi sabah SIM kartı kilitledim ve karakola ifade verdim. Telefondan büyük ihtimalle simi çıkarmışlar. Aradığımızda ulaşılamıyordu. (dün akşam biz artık SIM mecburi için yenisini çıkardık tabii) Google Cihazımı Bul'dan hesabı giriyorum dün 0:50'de son görülme gösteriyor fakat konumunu göstermiyor şu an, ne zaman girsem bakmak için ulaşılamıyor diyor. Çalınma hadisesi ile tek bildiğim şey çalan kimselerinin uyruklarının Suriye olduğu. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha ilk taksitini çalınmadan üç gün önce ödedik. Zaten zar zor alıyoruz, 8 ay telefonsuz gezdim. Gittim taksitle Turkcell'den ortalama bir telefon aldım. Başıma böyle bir olay geldi. Gerçekten çok zor durumdayım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

IMEI'yi biliyorsan SIM takıldığı anda eminiyet cihazın yerini tespit edebilir. Yani söyleyecek çok şey var da dilim varmıyor ortam buna yetmiyor. Kimse telefonunun peşinden koşmaz yani sen o telefonu unut. Baktın 1-2 ay geçti eminiyet falan kimse uğraşmıyor cihaz ortadan toz oldu, IMEI klonlar bari senin cihazü kullanan kişinin şebekesi gitsin en azında ufak bir öç almış olursun.Bu arada geçmiş olsun.

IMEI'yi biliyorsan SIM takıldığı anda eminiyet cihazın yerini tespit edebilir. Yani söyleyecek çok şey var da dilim varmıyor ortam buna yetmiyor. Kimse telefonunun peşinden koşmaz yani sen o telefonu unut. Baktın 1-2 ay geçti eminiyet falan kimse uğraşmıyor cihaz ortadan toz oldu, IMEI klonlar bari senin cihazü kullanan kişinin şebekesi gitsin en azında ufak bir öç almış olursun.Bu arada geçmiş olsun.
Hocam dediğin gibi çok şey söylenir ama... Yani dalgınlığıma geldi oruç olduğum için. Yoksa hayatımda bugüne kadar hiçbir şey kolay kolay düşürmedim de çaldırmadım da. Ama kalabalık, bulunduğum mevkide de herkes Suriye uyrukluydu. Dillerini bile anlamıyorum. Kendi memleketimde yabancı hissediyorum. Peki hiç mi şansı yok? Yani bulunma ihtimali hiç yok mu?
Açık konuşacağım polis pek umursamaz (daha doğrusu uğraşmak istemezler) konum da gözükmüyor diyorsun bulunması zor geçmiş olsun.
Üstadım hiç mi şans yok yani, asla bulunmaz mı? Uğraşmak isteseler bulunur mu? Konumu ben Google'da ki Cihazımı Bul'dan göremiyorum konumu kapadıkları için büyük ihtimalle. Polis IMEI yolu ile bulamaz mı?

Polise şikayet ettiysen dosya savcılığa gider, savcılık BTK ile yazışma yapılarak Imeı numarasından telefona takılan hatları tespit edip o hat sahiplerine ulaşılıyor. Ancak hat yabancı uyruklu birinin adınaysa zor iş. Ya da sahte hat açıyolar onları kullanıyolar. Baz istasyonu bilgisi falan da istenir belki ama onun sonucu gelip işlem yapana kadar atı alan üsküdarı geçiyor. Bireysel olarak sen başvurmuşsun gerçi ama doğrudan savcılığa şikayet etsen onlar telefonu kara listeye alma yapıyorlar, telefonu birine satarlarsa, bu telefon çalıntıdır şeklinde mesaj gidebiliyor. Senin başvurun üzerine de gidebilir belki bu mesaj onu tam bilmiyorum. Bu şekilde alan kişi de telefonun çalıntı olduğunu anlayıp polise teslim edebiliyor. Çakma İmei falan yapabiliyorlarsa o ayrı mevzu tabi. Bulunanlar oluyor sık sık.

Üstadım hiç mi şans yok yani, asla bulunmaz mı? Uğraşmak isteseler bulunur mu? Konumu ben Google'da ki Cihazımı Bul'dan göremiyorum konumu kapadıkları için büyük ihtimalle. Polis IMEI yolu ile bulamaz mı?
Benim bildiğim kadarıyla son konumunu görebilirler yani sim kartı çıkartmadan önceki konumu güncel konum gözükmediği için zor gibi ama polise git yine de bir ihtimal.

Benim bildiğim kadarıyla son konumunu görebilirler yani sim kartı çıkartmadan önceki konumu güncel konum gözükmediği için zor gibi ama polise git yine de.
gidip şikayetçi oldum üstadım zaten.

Polise şikayet ettiysen dosya savcılığa gider, savcılık BTK ile yazışma yapılarak Imeı numarasından telefona takılan hatları tespit edip o hat sahiplerine ulaşılıyor. Ancak hat yabancı uyruklu birinin adınaysa zor iş. Ya da sahte hat açıyolar onları kullanıyolar. Baz istasyonu bilgisi falan da istenir belki ama onun sonucu gelip işlem yapana kadar atı alan üsküdarı geçiyor. Bireysel olarak sen başvurmuşsun gerçi ama doğrudan savcılığa şikayet etsen onlar telefonu kara listeye alma yapıyorlar, telefonu birine satarlarsa, bu telefon çalıntıdır şeklinde mesaj gidebiliyor. Senin başvurun üzerine de gidebilir belki bu mesaj onu tam bilmiyorum. Bu şekilde alan kişi de telefonun çalıntı olduğunu anlayıp polise teslim edebiliyor. Çakma İmei falan yapabiliyorlarsa o ayrı mevzu tabi. Bulunanlar oluyor sık sık.
Ben hattımı tekrar açtırıp eski 8-10 senelik telefona taktığımda, xxxxxxxxx ımeı nolu cihaz çalıntıdır lütfen cihazı en yakın kolluk güçlerine teslim ediniz diye bildirim geldi. BTK'yı aradım. Cihaz ile ilişkili olduğu için normal gelmesi dedi.

Zafer turizm ile bunları göndereceğiz hocam. Tek sorun sizin telefonda onlarla gidecek. Geçmiş olsun.

Sağ olasın hocam. Siyasete pek girmek istemiyorum ama çare belli. Dediğiniz gibi. Siz yine de telefonun bana geri dönüşü temennisinde bulunun hocam. Hem kilit ekranımda TÜRK bayrağı da vardı. Şahsım adına milli mesele yani. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı