Canon 700D mi, yoksa Nikon D90 mı?

Blecade

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Canon 700D almayı düşünüyordum fakat Nikon D90’ ın bazı üstünlükleri kafamı karıştırdı.
Üstün Olduğu Noktalar:
-Çok daha büyük tekil piksel boyutu
-Daha büyük sensör
Çekim kalitesinde çok fark eder mi? Sizce hangisini almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu fotoğraf ile uğraşan her kişinin aklına düşen ilk sorudur. Canon mu yoksa Nikon mu?
Her ikisinin sensör ve işleme yapıları farklı.
Canon daha canlı renkler verirken bu biraz sanal oluyor. Ancak Nikon göreceli olarak daha gerçek renkler sunar.
Canon düşük ışıkta daha iyi yakalar. Nikon açık alanda daha iyi çekiyor.
İkisinin pozlamada da bir farkı vardı ancak hangisinde ne vardı onu hatırlamıyorum. Belirttiğiniz modeller arasında ise 700D derim. Nedeni ise şudur, D90 artık çok eskidi. Malzeme kalitesi çok daha iyi olsa da (evet ağır makine daha iyidir) ben fotoğraf çekmeye başladığımda da D90 vardı ki bu 10 sene öncesi oluyor. 700D daha güncel bir cihaz.
Uzun yıllar 500D kullandım hiç üzmedi. Mark II kullandım, kullanmaya korktum, bıraktım. En keyifli çekimlerimi Practica markalı bir analog SLR makine ile WB film üzerine yaptım. Banyosunu yapmak, agrandizörde pozlamak çok keyifli oldu. Ama bir o kadar da pahalı maalesef.
700D ise öyle bayıla bayıla önereceğim bir cihaz değildir. Bütçenize göre başka modellere de bakmanızı öneririm.

Canon 700D gönül rahatlığıyla alabilirsin.
Ben Canon 60D kullanıyorum.
Fotoğrafçılık eğitimi almış biri olarak söylüyorum.
Hobi olarak çekim yapacaksan sana yetecektir.
Fotoğrafçılık işine adım atmayı düşünen biriysen veya içindeysen bir süre sonra full frame gövde isteyeceksin.
Canon 60D şuanlık bana yetiyor. Canon 5D Mark IV için fırsat kolluyorum. :)

İkinci ele pek bulaşmak istemiyorum, sıfır alacağım. Almamın sebebi tamamen hobi ve bu konuda pek bir bilgim yok. Bütçem 2000-3000TL arası.

Nikon D90 öldü. Canon 6D öldü.

200D de alınmaz, pahalı.

700D alıp, sağlam bir lens al.

İyi lens her zaman iyi makineden iyidir. ( F/P için.)
Hayyam' dan alırsanız 2.el Canon 6d öneririm.
Canon 77D bütçeye biraz daha uygun bir model oluyor.

Nikon ise d7100
77D güzel, ama bütçeye yetmez. 6D ise FF olması dışında eski bir makine.

Ben 77D kullanıyorum, önerirdim fakat pahalı kaçar...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı