Casper Excalibur G870 laptop 100 derece oluyor, ölü piksel ve çizgi oluşuyor

Ardawai

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 12450H | RTX 4050 6GB | 16GB DDR4 3200MHZ | CT500P3PSDD8 SSD |

Excalibur G870
RAM
24GB 3200MHz
SSD veya HDD modeli
CT500P3PSSD8 500GB NVME M2 SSD
Ekran kartı
NVIDIA RTX 4050 6GB 105W
Anakart
CASPER BILGISAYAR SISTEMLERI NLXB 001
İşlemci
Intel Core i5 12450H
Casper Excalibur G870 laptop bilgisayarımda, 1,5 aylık olmasına rağmen sıcaklık 100 dereceleri görüyor ve ekran kendi kendine ölü pikseller oluşturuyor. Ayrıca, laptopun kasasında kendi kendine oluşan nokta şeklinde bir çizik var. Ek olarak, fotoğrafta belirttiğim üç sorun bir arada mevcut. Bu sorunlar kendiliğinden oluştu. Bilgisayarı çok düzenli kullanıyorum ve hiçbir zarar vermediğimi belirtmek isterim. Görselde belirtildiği üzere yeşil bir ışık yanıyor ve menteşede, bilgisayarıma kesici ve sivri uçlu hiçbir alet yaklaştırmamama rağmen, kendi kendine oluşan sorunlar mevcut. Excalibur beni hayal kırıklığına uğrattı.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.23.00.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.23.00.jpeg
    83 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.22.06.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.22.06.jpeg
    117,8 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.21.58.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.21.58.jpeg
    208,1 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.17.06.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.17.06.jpeg
    129,1 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.53.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.53.jpeg
    107,1 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.38.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.38.jpeg
    121,7 KB · Görüntüleme: 43
O kasadaki çizikler üretimden yani her zaman var arasına kepek vs. bir şey kaçmış, laptopu hiç temiz kullanmamışsınız ama o çizikler sonradan değil hep varlar. w a s d bende bir soyulma oluşmadı o yüzden görmeden inanmam biraz zor hem de Sekiro oynattım arkadaşıma o klavyeyle sonra elleri terli terli dedim soyulur falan güvenemeyip gamepad ile oynattırmıştım açıkçası görmek isterim. Onun fotoğrafını paylaşır mısınız rica etsem ? Ekranda oluşan ölü pikselleri hakkında kendi kendine oluştuğuna inanırlarsa değiştirirler.

Ve evet tüm G870'lerin işlemcileri 100 derece oluyor, diğer laptopları bilemiyorum. Ekran kartında 105W sınırı var ondan 86 derecede sabitleniyor ama işlemcide sınır yok tjmax değerine ulaşasıya kadar kafa atıyor.
Hocam soyulma dediğim w a s d tuşları değil metal kasa kısmında tuşların touchpad yakını belirtmiş olduğum bir görsel de şu şekil çizik soyulma var 2. olarak bu fotoğraf da belirtmiş olduğum şekilde buna benzer aynı nokta şeklinde kazılma oluyor kendi kendine bunun hemen alt kısımlarında sol elimi yasladığım kısımda laptop'a Ekran da siyah ekranda gözüküyor o ölü piksel ne yapabilirim ve de şu 2. görsel de ki Yeşil ışık yansıması parlaması nedir o neden oldu onu ben yapmadım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.21.58.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.21.58.jpeg
    208,1 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    2,9 MB · Görüntüleme: 13
Hocam soyulma dediğim w a s d tuşları değil metal kasa kısmında tuşların touchpad yakını belirtmiş olduğum bir görsel de şu şekil çizik soyulma var 2. olarak bu fotoğraf da belirtmiş olduğum şekilde buna benzer aynı nokta şeklinde kazılma oluyor kendi kendine bunun hemen alt kısımlarında sol elimi yasladığım kısımda laptop'a Ekran da siyah ekranda gözüküyor o ölü piksel ne yapabilirim ve de şu 2. görsel de ki Yeşil ışık yansıması parlaması nedir o neden oldu onu ben yapmadım.
Bu kasa metal değil Alüminyum alışım ve sizdeki alışımlar dökülüyor gibi görünüyor. Servis yapması lazım onu, zaten pazartesi açtığınız konuda size servise gösterin demiştim neden yeni konu açtınız anlamadım ?

Laptopta da o kadar toz görünüyor ki leke sandım. Siz deyince anladım.

Bu kasa metal değil Alüminyum alışım ve sizdeki alışımlar dökülüyor gibi görünüyor. Servis yapması lazım onu, zaten pazartesi açtığınız konuda size servise gösterin demiştim neden yeni konu açtınız anlamadım ?

Laptopta da o kadar toz görünüyor ki leke sandım. Siz deyince anladım.
Hocam laptopu zaten temiz tutan birisiyim normalde gram toz vs olmaz ne demek istiyorsunuz kullanıcı hatası sizin sorununuz falan mı? bilgisayarı kullandıkça böyle sorunlarla karşılaşıyorum Pazartesi de götürememiş olabilirim gidememişim demek ki, o günden bu güne kadar yaşadığım sorunlar bunlar Garanti alır mı reddeder mi değişim yapılır mı ne olacağını bile bilmiyorum şuan.

Çekmiş olduğum fotoğraflar önceden çekmiş olduğum temizlik açısından hep temizlerim.

Hocam laptopu zaten temiz tutan birisiyim normalde gram toz vs olmaz ne demek istiyorsunuz kullanıcı hatası sizin sorununuz falan mı? bilgisayarı kullandıkça böyle sorunlarla karşılaşıyorum Pazartesi de götürememiş olabilirim gidememişim demek ki, o günden bu güne kadar yaşadığım sorunlar bunlar Garanti alır mı reddeder mi değişim yapılır mı ne olacağını bile bilmiyorum şuan.
Ya büyüttüğünüz için kamera öyle gösteriyor ya da kameranız kötü ondan tozlanmış gibi gördüm. Sen iade edemem dediğine göre, servise gideceksin zaten ve servis işi uzun sürüyor tabii sizin durumunuzu bilemiyorum da burada ne demelerini bekliyorsun. Ölü pikseli anladım, işlemcinin 100 derece olmasını da anladım da Alüminyum alışımı dökülüyor kasanın yani beni götür diye bağırıyor sanırım forumda daha ne demelerini bekledin bilemedim.

Piksel üstünden ilerleyin derim, videoya falan alın ölü piksel çıktığı anı. Kasa soyulması kullanıcı hatası derler.
Evet, neyle sildin laptopu da bu oldu diyebilirler onun için. Ölü piksel için ise belli bir sayıdan sonra değiştirmeleri lazım.

Piksel üstünden ilerleyin derim, videoya falan alın ölü piksel çıktığı anı. Kasa soyulması kullanıcı hatası derler.
Kasa soyulması diye söylese daha iyi anlayacağım kendi kendine oluşan çizik deyince çizik aradım göremedim. Ölü piksel sorunu benim Casper'da yok o yüzden bir şey diyemiyorum. Alüminyum alışımın soyulmasını da sorun diyemem kullanıma engel değil ama kozmetik olarak kötü duruyor. Polemik oluşturmak istemiyorum ama benim Casper'ım böyle olsa burada para verdiğim cihazı kötüleyeceğime servise götürürdüm şimdiye. Ölü piksel zaten rahatsız verici bir şey belki olduğu gün götürse çözülecek, kasanın soyulmasına şaşırdım ilk defa duydum, 100 dereceyi görmesi de oyuna veya programa göre normal olabilir önemli olan 100 derecede sürekli durmaması. Bu işlemciler 105 dereceye kadar limit yemeyebiliyor.

O kadar kir sandım ki o soyulmaları anlatamam çünkü öyle tozlu falan laptop kullanan arkadaşlarımı görünce. 😂
Ben küçücük şeylere takıldığımdan ıslak mendil ile silerim bende kasa şansa soyulmamış.

Son düzenleme:
Ya büyüttüğünüz için kamera öyle gösteriyor ya da kameranız kötü ondan tozlanmış gibi gördüm. Sen iade edemem dediğine göre, servise gideceksin zaten ve servis işi uzun sürüyor tabii sizin durumunuzu bilemiyorum da burada ne demelerini bekliyorsun. Ölü pikseli anladım, işlemcinin 100 derece olmasını da anladım da Alüminyum alışımı dökülüyor kasanın yani beni götür diye bağırıyor sanırım forumda daha ne demelerini bekledin bilemedim.

Evet, neyle sildin laptopu da bu oldu diyebilirler onun için. Ölü piksel için ise belli bir sayıdan sonra değiştirmeleri lazım.

Kasa soyulması diye söylese daha iyi anlayacağım kendi kendine oluşan çizik deyince çizik aradım göremedim. Ölü piksel sorunu benim Casper'da yok o yüzden bir şey diyemiyorum. Alüminyum alışımın soyulmasını da sorun diyemem kullanıma engel değil ama kozmetik olarak kötü duruyor. Polemik oluşturmak istemiyorum ama benim Casper'ın böyle olsa burada para verdiğim cihazı kötüleyeceğime servise götürürdüm şimdiye. Ölü piksel zaten rahatsız verici bir şey belki olduğu gün götürse çözülecek, kasanın soyulmasına şaşırdım ilk defa duydum, 100 dereceyi görmesi de oyuna veya programa göre normal olabilir önemli olan 100 derecede sürekli durmaması. Bu işlemciler 105 dereceye kadar limit yemeyebiliyor.
İzmir Casper teknik servisi var garantiden yapılır vs bişeyler dendi getirin bakalım cihazınıza diye 6 ayda bir bakım ücretsiz dedi burada ki teknik servise götürsem ölü pikseli vs yaparlar mı?

Ölü piksel sayısı için firmadan firmaya değişmekle beraber minimum 10 adet istiyorlar. İşlemci için ise 100 derece gerçekten fazla bence, HP Victus Intel Core i5-13500H, RTX4060 var az önce ghost of tsushimada 90 91i gördüm ilk baştaki sinematik sahnede biraz yüksek olduğunu düşündüğümden oyunu kapatmak zorunda kaldım. Throttle ne kadar 105 derece olsa da 100derecede bilgisayarı zorlayabilir.

İzmir Casper teknik servisi var garantiden yapılır vs bişeyler dendi getirin bakalım cihazınıza diye 6 ayda bir bakım ücretsiz dedi burada ki teknik servise götürsem ölü pikseli vs yaparlar mı?
Casper'ın kendi teknik servisi ise yapabilirler, direkt panel değişecek garanti kapsamına alırlarsa para almazlar alırlarsa 2K falan isterler muhtemelen sizden en az. Alüminyumu dökülen kasayı yapması çok zor değildir bence. İşlemci için yapabileceğiniz bir şey yok, bu yüzden laptoplarda UV vardı kaldırdı İntel o yüzden çoğu laptop 100 dereceyi saniyelik görüp limite uğrayabiliyor ama sorun değil bu. Tjmax'ı görene kadar cihaz limit koymadığı için 100 dereceyi göreceksiniz sonra w kısar throttle yaşar 80 derecelere düşersin.

Ölü piksel sayısı için firmadan firmaya değişmekle beraber minimum 10 adet istiyorlar. İşlemci için ise 100 derece gerçekten fazla bence, HP Victus Intel Core i5-13500H, RTX4060 var az önce ghost of tsushimada 90 91i gördüm ilk baştaki sinematik sahnede biraz yüksek olduğunu düşündüğümden oyunu kapatmak zorunda kaldım. Throttle ne kadar 105 derece olsa da 100derecede bilgisayarı zorlayabilir.
O oyuna girin bir süre oynayın Throttlestop'ta limits sekmesine girin, buraya paylaşın. AMD versiyonlarında 60W kilidi vardı Victus 16'larda Ec marka limiti eleştiriyorlardı intel'de yoktur. Casper gibi sizde 100 dereceleri görebilirsiniz demek bu ama ekran kartından dolayı merak ettim. Sizde thermal throttle yiyorsunuzdur.

Son düzenleme:
Casper'ın kendi teknik servisi ise yapabilirler, direkt panel değişecek garanti kapsamına alırlarsa para almazlar alırlarsa 2K falan isterler muhtemelen sizden en az. Alüminyumu dökülen kasayı yapması çok zor değildir bence. İşlemci için yapabileceğiniz bir şey yok, bu yüzden laptoplarda UV vardı kaldırdı İntel o yüzden çoğu laptop 100 dereceyi saniyelik görüp limite uğrayabiliyor ama sorun değil bu. Tjmax'ı görene kadar cihaz limit koymadığı için 100 dereceyi göreceksiniz sonra w kısar throttle yaşar 80 derecelere düşersin.

O oyuna girin bir süre oynayın Throttlestop'ta limits sekmesine girin, buraya paylaşın. AMD versiyonlarında 60W kilidi vardı Victus 16'larda Ec marka limiti eleştiriyorlardı intel'de yoktur. Casper gibi sizde 100 dereceleri görebilirsiniz demek bu ama ekran kartından dolayı merak ettim. Sizde thermal throttle yiyorsunuzdur.
Throttlestop mu indireyim hocam? Daha önce bi konu açmıştım undervolt için ama benim intel modelinde olmuyormuş. 92 derecenin üstünü hiç görmedim şu ana kadar.

Throttlestop mu indireyim hocam? Daha önce bi konu açmıştım undervolt için ama benim intel modelinde olmuyormuş.
Evet, oradan thermal throttle yediğinizi öğrenebiliyorsunuz. UV 11.nesilden sonra kaldırıldı ama ben prochot yediğimi sadece oradan anlayabiliyorum diye kullanıyordum. Thermal limit yememe de oradan bakıyordum yiyorsam ona göre oynuyordum oyunu. Çok mb kaplamıyor zaten bence dursun laptopta hatta maksimum kaç dereceleri gördüğünüzü de görüyorsunuz oradan. Victus'lara bir ara Casper'dan beter limit vardı. Oyunu bir süre oynadıktan sonra yapılan her türlü limit orada yazıyor. Hwiinfo'da öyle mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı