Casper laptop boşta 98 derece!

muhammedsc25

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba sevgili arkadaşlar. Öncelikle foruma az önce kaydoldum ve bir sıkıntıma çözüm aramaktayım. Casper TWH model bir laptopum var ve işlemci (i7 2630QM) sıcaklığı boştayken dahi en ufak kullanımda 98 dereceye çıkıyor. Kendi halindeyken en soğuk hali 77 derece. Ekran kartım (GT540M) ise 45 derecede seyrediyor. Fan temizliği ve termal macun değişimini daha yeni yaptım ki yıllardır yaptığım bir işlemdir. Çözüm önerisi olan var mıdır? Ne yapmalıyım? Nasıl kurtulabilirim bu problemden?

İşlemci değiştirdim sıkıntı aynı şekilde devam ediyor.

BIOS'ta bu durumla ilgili herhangi bir ayar mevcut değil. Herhangi bir BIOS güncellemesi mevcut değil. Çözüm önerisi olan veya böyle bir durum yaşayan abilerim ablalarım ve kardeşlerim tavsiyelerinizi bekliyorum.

Doğru hocam, FIVR 4. nesil ve sonrası için var, yani bu işlemcide Undervolt yapmak sıkıntılı. Ancak BIOS'dan yapabilirsiniz, onun için de modlanmış BIOS gerekecektir.

Modlanmış BIOS'u internette bulamazsınız, birine BIOS'u modlatmanız lazım. Technopat'ta BIOS modlayan var mıdır bilmiyorum, anca BIOS Mods sitesinden BIOS'unuzu modlatmayı isteyebilirsiniz, tabii oradan cevap gelmeyebilir veya hatalı modlayabilirler. Yani BIOS modlama işine hiç girmeseniz daha iyi.

Modlanmış BIOS'u internette bulamazsınız, birine BIOS'u modlatmanız lazım. Technopat'ta BIOS modlayan var mıdır bilmiyorum, anca BIOS Mods sitesinden BIOS'unuzu modlatmayı isteyebilirsiniz, tabii oradan cevap gelmeyebilir veya hatalı modlayabilirler. Yani BIOS modlama işine hiç girmeseniz daha iyi.
Anladım hocam. Teşekkür ediyorum. İnternette aynı model için ikinci el bir anakart gördüm. Alıp onunla denesem sizce sorunumun çözülme ihtimali var mı? Benim anakartımda yolunda gitmeyen ne olabilir? Gerçekten aklım mantığım almıyor. Casper kötü yapıyor bişeyleri onu anladım ama, Casper kalitesi için dahi çok yüksek sıcaklıklar bunlar. Yanlış mı düşünüyorum?

Ben bir şey değişeceğini düşünmüyorum hocam, ilk başta konuya baktığımda yüksek gelmişti ama benim eski bilgisayarım olan Casper Nirvana F650'de de bu sıcaklıklarda dolaşıyordu. Tabii sistem özellikleri aynı değil ama yine de bu kadar sıcak olmaması lazım. Benim de normal işlemlerde undervolt ile 90 civarına çıkıyordu, undervoltsuz yine sizinki gibi olur sanırım.

Anladım hocam. Teşekkür ediyorum. İnternette aynı model için ikinci el bir anakart gördüm. Alıp onunla denesem sizce sorunumun çözülme ihtimali var mı? Benim anakartımda yolunda gitmeyen ne olabilir? Gerçekten aklım mantığım almıyor. Casper kötü yapıyor bişeyleri onu anladım ama, Casper kalitesi için dahi çok yüksek sıcaklıklar bunlar. Yanlış mı düşünüyorum?
Anakart bilgisayara yakın fiyatta oluyor laptopda mantıksız olur o hareket. Benim halen anlamadığım şey aynı fan ve soğutma boruları olan iki işlemci arasındaki sıcaklık farkı.

Klasik Casper. Macun yenileme, soğutucu çözüm değil. Dandik, toplama malzemeler, uyumsuz parçalar ile kompakt bir cihaz ortaya çıkarmaya çalışınca bu oluyor işte. Tavsiyem satın kurtulun ve Monster, Casper gibi markalar yerine global markaları tercih edin.
Yalnız cihaz rahat 10 yıllık, belki daha da eski. İyi bile dayanmış.

Geri
Yukarı