CCleaner ile temizlik yapmak SSD'ye zarar verir mi?

Makaleler
3
Benim SSD'nin neden sorunlu olduğunu düşünüyordum da, arada sırada CCleaner ile temizlik yapıyorum. Acaba bu yaptığım temizlik mi yazma hızının düşmesine mi sebep oldu? Biliyorsunuz defrag yani disk birleştirme SSD'lere zarar veriyor. CCleaner'ın da bunu yaparak SSD'ye zarar vermiş olabileceğini düşünüyorum. Kısaca CCleaner bir SSD'ye zarar verebilir mi yada ömrünü kısaltabilir mi?

Asıl konu: Sandisk SSD'de düşük yazma hızı

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim SSD'nin neden sorunlu olduğunu düşünüyordum da, arada sırada CCleaner ile temizlik yapıyorum. Acaba bu yaptığım temizlik mi yazma hızının düşmesine mi sebep oldu? Biliyorsunuz defrag yani disk birleştirme SSD'lere zarar veriyor. CCleaner'ın da bunu yaparak SSD'ye zarar vermiş olabileceğini düşünüyorum. Kısaca CCleaner bir SSD'ye zarar verebilir mi yada ömrünü kısaltabilir mi?

Asıl konu: Sandisk SSD'de düşük yazma hızı
Ben de merak ettim.

6 seneden fazla kullandığım bir program. Bugüne kadar sorun verdiğine şahit olmadım. SSD ve 9 Disk kullanan biriyim ama Defrag için bunları söylemek doğru olmaz. Defrag kullanmıyorum, kullanılmasını da pek tavsiye etmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun zamandır CCleaner, Advanced System Care gibi programlar bilgisayarınıza, disklerinize zarar verir gibi söylentiler var fakat ben de emin olamıyorum.

CCleaner ile sadece geçmiş temizlemesi yapmak, kayıt defteri iyileştirmesi yapmak SSD veya HDD zarar vermez.
Aynı şekilde Smart Defrag da başarılı bir programdır. Eğer SSD için sıkıştırma, birleştirme işlemleri yapmazsanız bilgisayarınız daha sağlıklı çalışacaktır.

Sadece kullanmayı öğrenmelisiniz. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı