Çekirdek ve thread sayısı fark yaratır mı?

Karşıt Madde

Centipat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar.

Ryzen 3 3200G işlemcim vardır.
4 çekirdek, 4 thread,
3.6 GHz (Turbo 1 çekirdeği 4 GHz, diğer 3 çiğdem 3.89 GHz),
6 MB ön bellek (l1, l2, L3 toplamı),
Ve 12 nm.

Şu an Ryzen 5 5600G ucuza satılıyor biraz.
6 çekirdek, 12 thread.
3.9 GHz (Turbo 4.4 GHz ama kaç çekirdeği dağılmış bilmiyorum),
19 MB ön bellek (l1, l2, L3 toplamı),
Ve 7 nm.

Şimdi ben elimdeki işlemciden memnunum. Hızlı olduğunu düşünürüm. Yani sistemim de oyunlarda drop yok, programlar anında açılıyor, Unity3D ile hypercasual ya da düşük poligonlu 3D oyunlar tasarlayınca sıkıntı çıkarmıyor, kodlama yapınca güzel sorun olmuyor. Ayrıca hiç ısınmıyor sistem ve 300 watt PSU ile çok güzel çalışıyor.

Yani memnunum ama Ryzen 5 5600G işlemcinin fiyatı uygun.

Sizce geçersem nasıl bir fark hissederim? Oyun için değil de genel sistem performansı yönünde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar.

Ryzen 3 3200G işlemcim vardır.
4 çekirdek, 4 thread,
3.6 GHz (Turbo 1 çekirdeği 4 GHz, diğer 3 çiğdem 3.89 GHz),
6 MB ön bellek (l1, l2, L3 toplamı),
Ve 12 nm.

Şu an Ryzen 5 5600G ucuza satılıyor biraz.
6 çekirdek, 12 thread.
3.9 GHz (Turbo 4.4 GHz ama kaç çekirdeği dağılmış bilmiyorum),
19 MB ön bellek (l1, l2, L3 toplamı),
Ve 7 nm.

Şimdi ben elimdeki işlemciden memnunum. Hızlı olduğunu düşünürüm. Yani sistemim de oyunlarda drop yok, programlar anında açılıyor, Unity3D ile hypercasual ya da düşük poligonlu 3D oyunlar tasarlayınca sıkıntı çıkarmıyor, kodlama yapınca güzel sorun olmuyor. Ayrıca hiç ısınmıyor sistem ve 300 watt PSU ile çok güzel çalışıyor.

Yani memnunum ama Ryzen 5 5600G işlemcinin fiyatı uygun.

Sizce geçersem nasıl bir fark hissederim? Oyun için değil de genel sistem performansı yönünde.
Fiyatı uygunsa geçebilirsiniz işlemci odaklı oyunlarda özellikle yüksek performans artışı hissedersiniz.

Normal kullanımda geçiş farkını çok hissetmezsin ama oyun ve programlarda performans farkı hissedilir. 2. nesil yüksek teknolojiyi alıyorsun sonuç olarak.

İhtiyacın yoksa değiştirmeye gerek yok, oyun vs. çok oynamiyorsan günlük kullanımda çok fark yaratmaz.

Geri
Yukarı