Chromebook alınır mı?

Bütçe
0-4000

Bsd Kaymak

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Amacım internette takılmak, arada bir Undertale, Stardew Valley gibi küçük oyunları oynamak ve eğitim. Alınır mı sizce? Şarjları uzun gidiyormuş. Kodlama ile de uğraşıyorum. 4000 TL'yi aşmayacak bir şekilde öneride bulunur musunuz? Ülkemizde varsa, onu da önerebilirsiniz.

Alınmaz, Türkiye'de çok boş bir iştir kendisi.

Hocam ben böyle bir laptop daha bulmuştum, uygun mudur?

Şu an yazdığım bilgisayarım ASUS TP200s, 2 GB RAM 32 GB eMMC diskli Celeron N3050 işlemcili bir makine. Döndürülüp tablet de olabiliyor dokunmatik ekranıyla. Windows tarafı pek hoş değil, zaten makineyi Linux çekirdek üzerinde kullanıyorum(tercihim Fedora). Günlük işlerimi rahatlıkla görebiliyorum. Blogumda yazı yazabiliyorum, Spotify'da müzik dinleyebiliyorum, Discord'ta arkadaşlarımla sohbet edebiliyorum, Telegram'da üç dört grubun yöneticisiyim, 7/24 açık zaten, simplenote ile notlarımı alıyorum, Zoom ile İngilizce derslerime katılıyorum, çoğunlukla e-kitap da okuyabiliyorum foliate ile. Yeri geliyor vim ile ufak tefek Python kodları da yazıyorum. Şarjı da bayağı gidiyor( standart kullanım ile 8-9 saat)
Bunları buraya niye yazıyorum? Çünkü şu an Chromium OS kullanıyorum bu cihazda :) bu saydıklarımın hepsini web üzerinden de gerçekleştirebiliyorum. Kodlama vs için de repl.it kullanıyorum.
Özetlemem gerekirse, her şey ihtiyaçlar meselesi. Ben bu makineyi çok cüzi bir fiyatla aldım(300-400 lira bir şeydi).
Yukarıda yazdığım gibi, bahsettiğim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyorum.

Bana soracak olursan, bahsettiğim şekilde bir makine bulabilseydim(fiyatları halen düşük, ikinci eller bol var) alırdım. Ama kesinlikle bir Chromebook'a 4 bin lira vermezdim.

Şimdi AliExpress'te bir anakart buldum hatta makineme, N700 işlemcili, 4 GB RAM'li ve 64 GB mmc diskli. Para denkleştirebilirsem onu alıp güncelleme yapacağım :)

Arkadaşımda var Chromebook ve hiç memnun olmadığını söylüyor. Çok yavaş çalışıyormuş ve kısaca iyi değilmiş.

Lütfen Türkçem için kusura bakmayın, Türkçeyi iyi konuşmuyorum.

Bu Chromebook'u bir yıldan uzun bir süre önce satın aldım ve çok beğendim. 8 GB bellek ve 14 "ekranla yapabildiğimde bir tane daha alacağım. Linux ve Android uygulamalarını Chromebook'umda sorunsuz çalıştırabilirim. Çok hızlıdır ve sekiz ila on saat arasında pil ömrüne sahiptir.

Lenovo 300E CHROMEBOOK (2. NESİL) MTK (11.6) ÖZELLİKLER:
Chrome Sürümü: 89.0.4389.95
Model Adı: 81QC
Destek Sonu 2025-06-28
İŞLEMCİ:
MediaTek 8173C (2.10 GHz) İki Cortex-A72 ve iki Cortex-A53 çekirdekli dört çekirdekli
4K ve H. 265 destekli GPU video kod çözücü.
ARMv8-ISA'ya dayalı ve 64 biti destekleyen maksimum 2,4 GHz saat.
Max ekran çözünürlüğü 2560 X 1600 pikseldir
GÖRÜNTÜLE:
11, 6HD (1366 X 768) IPS 10 noktalı ÇOK DOKUNMATİK ANTI-GLARE ve entegre kamera
HAFIZA:
4 GB DDR3L 1866 MHz (Yerleşik Lehimlenmiş)
Depolama: 32 GB eMMC 256 GB SD Kart

Lütfen Türkçem için kusura bakmayın, Türkçeyi iyi konuşmuyorum.

Bu Chromebook'u bir yıldan uzun bir süre önce satın aldım ve çok beğendim. 8 GB bellek ve 14 "ekranla yapabildiğimde bir tane daha alacağım. Linux ve Android uygulamalarını Chromebook'umda sorunsuz çalıştırabilirim. Çok hızlıdır ve sekiz ila on saat arasında pil ömrüne sahiptir.

Lenovo 300E CHROMEBOOK (2. NESİL) MTK (11.6) ÖZELLİKLER:
Chrome Sürümü: 89.0.4389.95
Model Adı: 81QC
Destek Sonu 2025-06-28
İŞLEMCİ:
MediaTek 8173C (2.10 GHz) İki Cortex-A72 ve iki Cortex-A53 çekirdekli dört çekirdekli
4K ve H. 265 destekli GPU video kod çözücü.
ARMv8-ISA'ya dayalı ve 64 biti destekleyen maksimum 2,4 GHz saat.
Max ekran çözünürlüğü 2560 X 1600 pikseldir
GÖRÜNTÜLE:
11, 6HD (1366 X 768) IPS 10 noktalı ÇOK DOKUNMATİK ANTI-GLARE ve entegre kamera
HAFIZA:
4 GB DDR3L 1866 MHz (Yerleşik Lehimlenmiş)
Depolama: 32 GB eMMC 256 GB SD Kart

Öncelikle öneriniz için teşekkür ederim. Araştıracağım, zahmet edip, hesap açıp yazmışsınız sağolun. Dediklerinizi göz önünde bulunduracağım.

Geri
Yukarı