Cinnamon Linux Mint vs xfce Linux Mint

Sistemim iyi ama yine de xfce kullanırım. Xfce bana göre kullanması daha iyi ve hızlı. Cinnamon'dan daha şık bir tasarımı var bence. :)

Ben de çok arada kalmıştım. Xfce'ye karar vermiştim yabancı forumlarda araştırmalarıma göre. Ek olarak cinnamon 1366X768 çözünürük de Xfce kadar iyi durmuyor(Xfce simgeleri de biraz küçültünce güzel gözüküyor). Ama xfce kurulumda sürekli hata verdi (daha önce POP!_OS'da EFI'de kurulmamıştı). Ben de elementary OS'da karar kıldım ve mutluyum. Ama Mint'de çok güzel bir sistem. Herhalde 20 sürümleri benim EFI'ye pek uyum sağlamadı. Önceki sürümlerden çok memnundum. Sonuç olarak çözünürlük ve sistem özelliklerinize göre bence karar verin. Sisteminiz uyum sağlarsa pişman olmazsınız.

Linux Mint'ın Mate versiyonu benim en çok hoşuma giden versiyonu garip bir şekilde. Garip bir şekilde çünkü sevmemdeki en büyük etken tam ekran kullanımını en çok sevdiğim DE Linux Mint'ın Mate versiyonuydu. Saat ve menü butonu için ayrı yerlerde 2 tane panel kullanmıştım ve en çok hoş gelmesinin nedeni paneldeki menüyü açtığımda görünmez panel saçma sapan hallere girmiyor ve düzgün gözüküyordu. Panel kişileştirmesini en çok beğendiğim yanıydı haliyle. Siz de benim gibi saçma sapan bir arayüz kullanmak istiyorsanız bir deneyin bence. :) Mate arayüzünü pek sevmem genelde ama Linux Mintın Matesi bir ayrı benim gözümde.

Cinnamon nispeten daha güzel grafiklere sahiptir. Tabii olarak daha fazla sistem gücü tüketir. Ama bu hali ile bile Windows 10'dan kat kat hızlıdır. Windows 10 kullanırken sıkıntı çekmiyorsan cinnamon kullanırken hiç çekmezsin.

Peki ben hangisini kullanmalıyım.
Bilgisayarım.
MSI 7267 anakart.
2 GB RAM.
İşlemci Pentium(r) Dual-Core CPU E5300 @ 2.60GHz
Çift çekirdek galiba onu bilmiyorum.
200 GB HDD var.
Bildiklerim bunlar.
Şu an içinde Linux Mint Xfce kurulu.
Bir de bilgisayarımın sitesinde driverları yok Xfce'nin lütfen onun da linkini atar mısınız?
Bilgisayarım da [AMD/ATI] RV370 [Radeon X300/X550/X1050 Series] bu yazdı terminalde sorguladığımda

Yeni konular

Geri
Yukarı