Çok kaslı olmamak için neler yapılır?

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, fitnessa başlayalı 2 hafta oldu ve haftada 3 kez gidiyorum. Neden 3 diye sorarsanız 7 gün gidersem fazla kas yaparım diye korkuyorum. Ronnie Coleman gibi olmak istemiyorum, ben çoğunuzun bildiği üzere Lucifer Michaelson'unki gibi bir fizik istiyorum. Çok kaslı olmak bana göre hoş durmuyor. Böyle hafif kaslı, baklavalı, üçgen vücutlu olmak istiyorum.

Hocadan aldığım programda hareketleri 4x12 yapmam gerektiği yazıyor ama ben 2x8 falan yapıyorum. 4x12 yapınca aşırı yoruluyorum ve diğer gün her yerim çok ağrıyor. Ben bu kadar yorulup hayvan gibi olmamaya çalıştığım için hocanın dediğinin yarısı kadarını yapıyorum. Sırtüstü yatarak dambıl ittirme hareketini yapıyorum, squat yapıyorum, barfiksin kablolusunu yapıyorum, bacakla ağırlık ittirme yapıyorum falan.

Beslenme olarak da her gün bol bol salata yiyorum. Bildiğiniz üzere sporcular sağlıklı beslenmeli, bol bol salata yemeli. Hoca günde en az 3 yumurta ye dedi ben 1 tane yiyorum, yanında da zeytin peynir vs.
bu fitness hocaları neden böyle acaba? Herkesi çok kaslı yapmaya çalışıyorlar. Hocaya anlatmama rağmen adam beni resmen dinlemiyor. Sen dediğimi yap falan diyor.

Adam sadece kendini şişirmiş, model vücudunu falan bilmiyor herhalde.

Soruma gelecek olursak; çok yorulmadan, protein tozu vs. içmeden başka neler yapmalıyım ki model vücudu yapabileyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Çok gidersem daha çok kaslanırım diye bir olay yok ve Roonie Coleman gibi olman imkansız. Çünkü doğal olmuyor öyle adamlar :D Haftada 6 gün gidebilirsin, 3 gün git 1 gün ara, 3 gün git. Bu şekil hareketleri tam formunda yapmaya çalış ve beslenmene dikkat et. Kilon X 2 protein almaya çalış.

Merhaba, fitnessa başlayalı 2 hafta oldu ve haftada 3 kez gidiyorum. Neden 3 diye sorarsanız 7 gün gidersem fazla kas yaparım diye korkuyorum. Ronnie Coleman gibi olmak istemiyorum, ben çoğunuzun bildiği üzere Lucifer Michaelson'unki gibi bir fizik istiyorum. Çok kaslı olmak bana göre hoş durmuyor. Böyle hafif kaslı, baklavalı, üçgen vücutlu olmak istiyorum.

Hocadan aldığım programda hareketleri 4x12 yapmam gerektiği yazıyor ama ben 2x8 falan yapıyorum. 4x12 yapınca aşırı yoruluyorum ve diğer gün her yerim çok ağrıyor. Ben bu kadar yorulup hayvan gibi olmamaya çalıştığım için hocanın dediğinin yarısı kadarını yapıyorum. Sırtüstü yatarak dambıl ittirme hareketini yapıyorum, squat yapıyorum, barfiksin kablolusunu yapıyorum, bacakla ağırlık ittirme yapıyorum falan.

Beslenme olarak da her gün bol bol salata yiyorum. Bildiğiniz üzere sporcular sağlıklı beslenmeli, bol bol salata yemeli. Hoca günde en az 3 yumurta ye dedi ben 1 tane yiyorum, yanında da zeytin peynir vs.
bu fitness hocaları neden böyle acaba? Herkesi çok kaslı yapmaya çalışıyorlar. Hocaya anlatmama rağmen adam beni resmen dinlemiyor. Sen dediğimi yap falan diyor.

Soruma gelecek olursak; çok yorulmadan, protein tozu vs. içmeden başka neler yapmalıyım ki model vücudu yapabileyim?

Merak etme, yürüyen eczane olmaz isen fazla kaslı olmazsın.

Merhaba. Çok gidersem daha çok kaslanırım diye bir olay yok ve Roonie Coleman gibi olman imkansız. Çünkü doğal olmuyor öyle adamlar :D Haftada 6 gün gidebilirsin, 3 gün git 1 gün ara, 3 gün git. Bu şekil hareketleri tam formunda yapmaya çalış ve beslenmene dikkat et. Kilon X 2 protein almaya çalış.

Ya hocam bu işi bildiğinize emin misiniz? Haftada 6 gün gidersem çok yorulurum. Bir keresinde spordan çıktım, öbürsü gün her yerim inanılmaz ağrıyordu. Doktora gittim, kas ağrısı tanısı koydu. O günden beridir sporu abartmıyorum.

Doğal yoldan hocanın programının 2 katını uygulasan da hayvan gibi olamazsın. İğneli hoca veya kimselerden de program almamak lazım zaten. Bir tane nizami hareketleri yok ama beni geçti hepsi. Aleti hareketleri öğren yeter. Kilo almayan yapın varsa veya diyete devam edersen lusifır vücudu çok zor değil. Yorulmadan olmaz bu arada, kas zorlanmadan büyümez.

Ya hocam bu işi bildiğinize emin misiniz? Haftada 6 gün gidersem çok yorulurum. Bir keresinde spordan çıktım, öbürsü gün her yerim inanılmaz ağrıyordu. Doktora gittim, kas ağrısı tanısı koydu. O günden beridir sporu abartmıyorum.

Yeni başlayıp kaslarınıza fazla yüklendiğinden olur bu durum, vücut alışıyor yavaş yavaş.

Dostum 1 aydan fazla olduysa 6 gün gidiceksin :D Yani doktor öyle bir şey demişse o senin genetiğinle alakalı. 2 yıldır yapıyorum fitness.

Dostum 1 aydan fazla olduysa 6 gün gidiceksin :D yani doktor öyle bir şey demişse o senin genetiğinle alakalı. 2 yıldır yapıyorum fitness

Ve ilk başlarda ağrıması gayet normal bir şey. Kasların alışıyor çünkü.

Dostum yeni başladığın için kas ağrıların olması çok normal, Ronnie Coleman gibi olmak için steroid ve çok uzun süre spor yapman gerekir ve kendini yormazsan nasıl gelişeceksin? Kendini sonuna kadar yorucaksın ve antrenmandan sonra iyi bir şekilde dinleneceksin.

Fitnessa gitmenin birinci amacı kas yapmak değil.

7 gün yapmak özellikle ağırlık çalışanlar açısından ve ülke genel insanımızın mesai ve maddi durumu düşünülünce uygun da değil. Maddi durumun iyi olsa bile kasların dinlenme süreci ve RAM deniliyordu sanırım, derin uykuya ihtiyacı var bedenin.

7 gün gidebilirsiniz. Ağırlık çalışmak zorunda değilsiniz. Daha çok kardio diye tabir edilen ve önceliğiniz daha uzun süre nefes ve güç dengenizi korumak şeklinde olması daha uygundur.

10 dakika da 10km koşmak ve sonrasında baygın düşmek yerine, 20 dakikada 15km koşup sadece yorulmuş olarak anlatayım.

Ayrıca 7 gün boyunca ağırlık çalışmanız sonucunda sizin "coolman" olacağınızın garantisini veren varsa, o bir sahtekardır. Olay sadece ağırlık çalışmak değil aynı zamanda o süreçte vucudun ihtiyaç duyduğu kalori ve protein sentezi için gerekli adımları yapmanız ile gerçekleşecek; başı sonu paraya bakan bir süreçten bahsediyorum.

İsmi çok bilinen vücut şampiyonları istedikleri kadar "ben hormon kullanmadım" desin. Bu bir yalan. İnsan dediğimiz canlı grubu içinde ekmek ile dev boyut ve güçlü kaslara sahip olan kişi sayısı 100 binlerde bir bile değil. Her para yatırıp zaman harcayan HULK olamıyor maalesef.
Kişinin kas ve biyolojik dengesinin müsait olması lazım.

Tarihsel bilindik Bruce Lee en güçlü İNCE/YASSI kaslara sahip idi ama adamın 169Cm'e 62kg.

Ben göbeği çok önde giden biri olarak, göbeğime yetişmeye çalışıyorum. Fitnessa ihtiyacım var ama tembellik mesleğim olduğu için yapmıyorum.

Ben hocanın verdiği rakamlara uyabildiğimce uyar gibi yapsam da uymazdım. Ağırlığı azaltıp sayısı arttırırdım. Onlarda ses etmez idi. Sonuçta görsel olarak her şey ortada olduğu için. Sadece hareketleri hatalı yapınca müdahale ediyorlardı. Çalışma ve gelme süreme, ağırlık sonrası yeniden kardiyoya döndüğümü görünce şaşkınca gülüyorlardı. Benim önceliğim nefes idi. O dönemde vücut yaptım mı? Evet. 8 şeklinde bir vucudum ve 40cm sıcak pazum oldu ama... Sağlık imkan ve tembellik sonucu bıraktım.

Heee deyince HULK olunmaz maalesef. İmkan ve şartların müsait ise kardio ağırlıklı çalışarak kan akışın - nefes baremlerini düzeltmen için ölene kadar devam. 🏃‍♂️

Yeni konular

Geri
Yukarı