Cooler Master G650M 8+8 pin mi, 16 pin mi kullanılmalı?

Cem005

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

PSU'dan gelen 2 tane GPU güç giriş kablosu var, her güç kablo toplam 16 pin girişi var.

2 kablodan 8+8 takıp kullanmak sağlıklı, tek kablodan 16 pin kullanırsan uygun olmaz diyorlar.

Nasıl kullanmamı tavsiye edersiniz? Desteğinizi rica ederim.

PC'im:

Cooler Master G650m 80plus 650w Modüler Güç Kaynağı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek kablodan 16 PIN uygun olmaz tabi. Meseleyi su borusu gibi düşünün, aynı miktar suyu bir havuzdan tek borudan mı? Yoksa, aynı çapta ikinci boruyu koyduğunuzda mı daha kolay boşaltırsınız?

Örneklemeleriniz çok güzel ama hala inandırıcı bir cevap alamadım. Psu ve teknik konular da bilgisiz olduğum için, böyle örnekler ile ilerlemek mantıklı gelmiyor.
Belki çok anlayan biri çıkıp kardeşim o kart bilmem kaç çekiyor, psunun tek kablosu atıyorum şu kadar veriyor ondan olur yada olmaz vs demesini bekliyorum :)

Sebebim ise Palit kartlarının pin girişleri kartın tam ortasında, 2 kabloyu oraya ayrı çektiğimde 2 tane 8li kalan pinler kablolar kartı kapatıyor kötü görüntü oluyor bu yüzden.
Tek kablodan 16 PIN uygun olmaz tabi. Meseleyi su borusu gibi düşünün, aynı miktar suyu bir havuzdan tek borudan mı? Yoksa, aynı çapta ikinci boruyu koyduğunuzda mı daha kolay boşaltırsınız?
GPU güç kablosu nasıl takılmalı?

Konuda ki adamın cevabına baktığımızda tek kablodan vermek doğru olacağını söylüyor.

Son düzenleme:
Tek kablodan 300W çekmeye çalışmak yerine iki kablodan 150W, 150W olarak çekmenin daha emniyetli olmasinın sebebi kablodan geçen akımın yüksekliği ile kablonun ısınmasının doğru orantılı olmasıdır. PCI-e güç kablolarında 6 PIN 75W, 8 PIN 150W güç taşıyabilir. 16 PIN de doğal olarak 300W gibi bir güce denk gelmektedir. 300W / 12 V = 25 A akımı 12.5 ve 12.5 olarak iki ayrı hattan sağlamak kabloların zorlanmamasına vesile olacaktır. Kablolar yeteri kalınlıkta ve soketlerde düzgün ise böyle bir duruma gerek duyulmayabilir.

Bu arada ekran kartınız yükte 230W civarı çekiyormuş. Tek kablo ile de kullanılabilir.

Son düzenleme:
Tek kablodan 300W çekmeye çalışmak yerine iki kablodan 150W, 150W olarak çekmenin daha emniyetli olmasinın sebebi kablodan geçen akımın yükseldikçe kablonun da ısınmasıdır. PCI-e güç kablolarında 6 PIN 75W, 8 PIN 150W güç taşıyabilir. 16 PIN de doğal olarak 300W gibi bir güce denk gelmektedir. Güç 300W / 12 V = 25 A akımı 12.5 ve 12.5 olarak iki ayrı hattan sağlamak kabloların zorlanmamasına vesile olacaktır. Kablolar yeteri kalınlıkta ve soketlerde düzgün ise böyle bir duruma gerek duyulmayabilir.

Bu arada ekran kartınız yükte 230W civarı çekiyormuş. Tek kablo ile de kullanılabilir.
Aradığım cevap :) elinize sağlık teşekkür ederim.

Yani benim tek kablodan gelen 2 tane 8 pin toplam 150 150, 300w verebiliyor.

Kartımda max 230w olduğu için 1 kablodan 2 tane 8 pin takıp kullanmam sorun yaratmayacak anladığım kadarı ile?

tekrar teşekkürler.

Geri
Yukarı