Çözüldü Core 2 Duo E6420 frekans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Yakın zamanda eski bilgisayarım için Core 2 Duo E6420 2.13 GHz işlemcisini aldım. Bilgisayar özelliklerinde frekansı 2, 13 GHz yazıyor. Ama HWMonitor'de, AIDA64'te ve BIOS'ta 1, 60 GHz yazıyor. Ayrıca AIDA64'te işlemci bölümünde 266x6 yazıyor. Bunun 2.13 olması için 266x8 olması gerekmiyor mu? 1.60 GHz'de çalıştığı için PC biraz kasıyor. Bunu nasıl 2.13 GHz yapabilirim?

Sistem özellikleri:
  • Gigabyte GA-VM900M.
  • Intel Core 2 Duo E6420 2, 13 GHz.
  • ATI Sapphire X1550 series 256 MB.
  • 512 MB 400 MHz DDR2 RAM + 1 GB 1066 MHz DDR2 RAM.
  • Windows 8.1 Single Language X86 Türkçe.
Not: İşlemciyi Pentium 4 650 ht 3.40 GHz işlemcisinden yükselttim. Ayrıca sistemde oyun oynanmıyor. Sadece internete girmek, ders yapmak amaçlı. Sistemdeki RAM'lerin de çok alakasız olduğunu biliyorum. Normalde 1 GB 1066 MHz olan RAM Dual kit ama anakart en fazla 667 MHz frekansını desteklediği için Dual olarak takınca BIOS gelmesine rağmen Windows'ta mavi ekran veriyor. Bundan dolayı böyle kullanıyorum.

Çözüm
Konunun üzerinden uzun süre geçti ama çözümü yazmak istedim. Gigabyte marka anakartların BIOS'larında CTRL + F1 tuş kombinasyonuyla gizli menüler açılabiliyor. Basınca "Advanced Chipset Features" menüsü geldi. Oradan da CPU Ratio ayarını 8x ayarladım. Ve "Advanced BIOS Features" menüsünden de C1E ve TM2 kapattım. Bu şekilde her zaman 8x çarpanda çalışıyor.

Overclock konusunda da Gigabyte yine BIOS'tan FSB ayarlama menüsünü gizlemiş, BIOS'u modlamadan gelmiyor. Modbin6 programı ile BIOS dosyasını açıp "MB Intelligent Tweaker (M.I.T.)" menüsünü aktif ettim ve anakarta yazdım. Artık BIOS'ta o menü üzerinden RAM timing'lerini, RAM frekansını ve işlemci FSB'sini ayarlayabiliyorum ama yine voltaj ayarı olmuyor, overclock performansı da berbat zaten.
Konunun üzerinden uzun süre geçti ama çözümü yazmak istedim. Gigabyte marka anakartların BIOS'larında CTRL + F1 tuş kombinasyonuyla gizli menüler açılabiliyor. Basınca "Advanced Chipset Features" menüsü geldi. Oradan da CPU Ratio ayarını 8x ayarladım. Ve "Advanced BIOS Features" menüsünden de C1E ve TM2 kapattım. Bu şekilde her zaman 8x çarpanda çalışıyor.

Overclock konusunda da Gigabyte yine BIOS'tan FSB ayarlama menüsünü gizlemiş, BIOS'u modlamadan gelmiyor. Modbin6 programı ile BIOS dosyasını açıp "MB Intelligent Tweaker (M.I.T.)" menüsünü aktif ettim ve anakarta yazdım. Artık BIOS'ta o menü üzerinden RAM timing'lerini, RAM frekansını ve işlemci FSB'sini ayarlayabiliyorum ama yine voltaj ayarı olmuyor, overclock performansı da berbat zaten.

Çözüm

Geri
Yukarı