Core 2 Quad Q8200 ve R7 260X Darboğaz Sorusu

İçiniz rahat olsun Q serisi işlemciler 2 sene önceki fx serilerine kafa tutuyor.Hala eskimeyen bir emektardır kendisi hiçbir sorun olmayacaktır.

R7 260X Athlon X4 860K yı 4.3 GHZ hızında %80 lerde kullanan bir ekran kartı. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin. Bariz darbogaz yapacaktır. Sabaha kadar overlock etsende birşey değişmez eski mimari. Çekirdekle olsaydı o işler AMD kraldı.
Bak hala konuşuyor ya. Abicim bak quad serisi baba bir işlemcidir. Overclockla i3'ün bazı nesillerini geçiyor. Quad 6600 kullanıyorum BF3'te 2.7Ghz de %50 geçmiyor...

Öncelikle abicim diye hitap etme haddini hudunu bil. Bir yaş büyüksün benden

Bu sitede iki işlemcinin karşılaştırması mevcut: cpuboss.com: Intel Core2 Quad Q8200 vs AMD Athlon X4 750k

X4 860K 4.4 GHZ iken BTF 4 de %80 in altına inmiyor iken o işlemci o ekran kartına darbogaz yapar. BTF3 bizim için örnek bir oyun değildir. BTF3 minimum sistem gereksinimlerinde 2Ghz core 2 duo belirtilirken zaten Q8200 ile sorun yaşatmaz. AMD bile X4 860K nın, G3258 den aynı ekran kartıyla BTF4 oyununda %27 daha performansı oldugunu söylerken senin bunu inkar etmen ne haddine ?

İnsanları yanlış bilgilendirmeyi bırak. Yükle BTF4 oyununu oyun içi ss at bizlere hangi ekran kartıyla ne kadar CPU kullanımı var. Konuyu açan arkadaş R7 260x alıp BTF3 oynamayacak herhalde. BTF4, Crysis 3 gibi saglam kombinasyon isteyen oyunları oynayacak.

7750, R7 260X den güçsüz bir ekran kartı. Bu videoda arkadaş Q8200 + 7750 ile BTF4 oynuyor. İşlemci kullanımı %97 den aşagı düşmezken grafik işlemci kullanımı %85 lerde geziniyor. Daha 7750 yi beslemeyen bir işlemci kalkıp R7 260X i mi besleyecek ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada videoda ki işlemcide overclock yok. Overclock yapsan ve iyi bir hız aşırtma işlemi olsa kabul edilir derecede olsa ve 7750 yi beslese gpu kullanımı %99 ları görse (!) işlemci kullanımı %95 de kalsa ki kabul edilebilir bir deger olur bunlar. Aynı işlemciye R7 260X taktıgın zaman o işlemci overclock lu olmasına ragmen gene aynı sıkıntıyı yaşatacaktır. Ben kimseye şunu al bunu al demem. Fakat ortada bariz belli olan birşeyi yok deyip arkadaşı heyecanlandırmanın mantıgı yok. Ayrıca bugünün cogu oyunu tek çekirdek performansını baz alırken ve Q8200 daha FX4300 kadar tek çekirdek performansı sergileyemezken; FX6300 sahipleri BTF 4 de sıkıntı yaşarken Q8200 ile BTF4 oynamak nasıl bir hayal dünyasıdır ?

cpuboss.com: Intel Core2 Quad Q8200 vs AMD FX 4300

Yukarıda ki arkadaş Q8200 in FX serilerini geçtiginden bahsetmiş fakat Q8200 en kücük üye olan FX4300 ü bile geçemiyor.

Buda bugünün tercih edilen en iyi oyunlardan birisi olan Wacth Dogs

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videoda ki kombinasyon Q8200+67770.

6770, R7 270X den düşük bir ekran kartı. Videodaki ayarlar düşük ayarda cpu kullanımı %99 GPU kullanımı ise %60-%65 civarlarında geziniyor. Toparlamak gerekirse o işlemci o ekran kartına darbogaz yapar. Herşey GHZ degeri ve çekirdek ile olsaydı bugün AMD FX8xxx serileri ile İntelin İ7 serisine kök söktürmesi gerekirdi.

Gene Wacth Dogs oyunundayız ve kombinasyonumuz Q8200+R7 260X

Tüm çekirdekler %90 ın üzerinde iken GPU kullanımı %70 lerde geziniyor.

Hala kalkıp darbogaz yapmaz diyenler var mı ? Şaşıp kalıyorum yemin ederim. Yazık diyorum sadece.

Son düzenleme:
Unutma ki oyun oynarken video çekme programıda CPU yiyor. Quad serisini küçük görüyorsun hala. He bide O.C performans sağlamaz diye. O.C ek performans sağlamasa niye O.C var? G3258 ne kadar satıldı biliyor musun? O.c edilen işlemci olduğu icin benim bile bir çok arkadaşım aldı bu işlemciyi. Ayrıca Quad serisini kullanmadan konuşma !

Ben Oc performans saglamaz demedim o işlemciye Oc de yapsan o ekran kartını kaldırmaz dedim. Sen G3258 in içerdigi teknolojileri mimariden haberdar olduguna emin misin ? Hala çekirdek ve GHZ degelerine bakarak yorum yapıyorsun. Q serisi güzel bir işlemci fakat günümüz için yeterli değil. Q8200 bir G3258 etmiyor malesef

Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Ghz önemli değil fakat çekirdek "önemsiz"diyemezsin. Şuan R7 250 ile BF3 'te 2.7Ghz(3.0'a rahat çıkan ama bana yeterli 2.7) Cpu kullanımı %60 'ı geçmeden medium'da 1280x1024'te oynuyorum. Bana her oyunda yetiyor. Bir oyunda bile %80'i geçtiğini görmedim. (MSI AfterBurner)

Yukarı da herşey detaylıca açıkladım. Videolar linkler herşey var. Sizinki ise sadece kuru bir yazı.

Mesele yenmek yenilmek değil. Ben yanlış yazdım özür dilerim demek bu kadar zor mu ? Besbelli adamı yanlış yönlendirmişsiniz. Yapacagın ufak bir özür sadece. Hala gelmiş BTF3 ü örnek gösterip diretiyorsun. Daha okudugunu idrak etmekte zorlanırken insanlara öneri sunup ki bu öneri yanlış bir öneri birde benim yazdıgım linklerle videolarla destekledigim konuyu başı boş hiçbir destegi kanıtı olmayan yazı ile yalanmaya çalışıyorsun. BTF3 ne konumuz nede bugünün şartlarında örnek aldıgımız bir oyun. Yazacak fazla birşeyde kalmadı 2 üst mesajımda herşeyi detaylıca açıkladım. Videodaki arkadaş Q8200 ün yanına R7 260X takmış yani konu sahibinin kullanacagı kombinasyonun aynısnı yapmış ve wacth dogs oyununu oynuyor. Oyunda tüm çekirdekler %90 ın altına inmezken ekran kartı %70 lerde yani besbelli ortada adın soyadın gibi gerçek bir kanıt var hala gelmiş ben BTF3 oynuyorum felan diyorsun. Sana yazacak kelimem sorularına verecek mantıklı bir cevabım yok çünkü bir tesiri yok.

O.C etmezse yapar. Bunu bende kabul ediyorum ama O.C ile oyunları oynuyabilir. Videoları izliyemedim paketten giriyorum, ama siz "günümüzde idare edemez" demişsiniz youtubede 1080p video convert-render da CPU %25, yani Quad serisi hala 2 yıl gideri var.

Bu arada herkes darbogaz yapmaz derken sen darbogaz yapar diyorsun?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı