Corsair RM1000e nasıldır?

Bütçe
5.900
Öncelikle şu noktaya değinmek lazım ki 12V2x6 güncellemesi ile yapılan değişiklerdeki ana nokta; sense pinlerinin boyunun kısaltılarak, soketin tam oturmadığı durumlara göre kablodan çekilebilecek gücü sınırlanması. Tabii bu sense pinleri ekran kartı tarafından kontrol ediliyor. Eğer siz kaliteli bir güç kaynağı ve kabloya sahipseniz ve düzgün bir şekilde soketleri oturtursanız, olası riskleri minimuma indirmiş oluyorsunuz. Yalnız grafik kartı tarafında, eski 12VHPWR sokete sahip bir ekran kartınız varsa tüm bunların bir anlamı kalmıyor. Bir de bu erime hususuna, PSU tarafında değil de ekran kartı tarafında rastlanıyor.

Corsair RM1000e'de PSU tarafında herhangi bir soket yok, eski tip PCI-e soketleri kullanılıyor. Çevirmeyi kablo ile yapıyor ki eğer aldığınız ürün eski stok değilse, gelen kablonun ekran kartına takılan tarafı 12V2x6 sokete sahip olacaktır.

Enermax'ın D.F.X modellerinde 1650W'a kadar 12V2x6 düzeltmesi yapılacağı hakkında sene başında açıklaması vardı, lakin hâlâ kendi sitelerinde bu modeller de 12VHPWR olarak gözüküyor.

Tabii her koşulda RTX 4090 gibi yüksek güçlü bir kart kullanacaksanız, 12V2x6 ile uyumlu bir modele yönelmek daha sağlıklı olur gibi gözüküyor.

Bu PSU'yu çok önermişlerdi baktım da bilmiyorum bir türlü içime sinmedi. Çalışma sıcaklığı yüksekti, ses derecesi yüksekti ( okuduğum incelemelerde ) kapasitörleri daha kalitelidir belki bilmiyorum ama dediğim gibi bir türlü içime sinmedi bu. RM1000e kaliteliyse siparişi iptal etmeyeceğim ama farklı bir korkum daha var. Şimdi bu RM1000e ve sizin attığınız güç kaynakları ATX 3.0 eriyen kablolara sahipler 12VHPWR kabloya, yeni ATX 3.1 standardında 12V2x6 diye bir kablo düzenine geçilmiş ve daha güvenli deniyor. Şimdi Corsair yeni RM1000e modellerinde 12V2x6 olan modele geçmiş ama bu sipariş ettiğim model ATX 3.1 olan model değil ATX 3.0 olan model. Ekran kartıma zarar verir mi? Erir mi? Bekleyip ATX 3.1 PSU'lar yaygınlaşınca onlara mı geçsem onu düşünüyorum.
Hocam eriyen modeller psu dan değil ekran kartından kaynaklı oluyordu genelde kaldi ki 4080 lerde böyle bi sorun duymadım hiç ben 1 senedir rmx1000 ile 4080 kullanıyorum çok kez kabloyu elledim ve hiç ısınma yoktu neden erisin çoğu psu 3.0 ve gelecek ekran kartlarida bunlarla uyumlu olacak her ekran karti degistirdiginizde psu yudami degistirceksiniz

Ama Corsair'in üst modeli RMx modeliymiş, bunda Japon kapasitörleri değil taiwan kapasitörleri kullanılıyormuş o kafamı karıştır. Ne diyorsunuz alınır mı bu?

Aslında bu da olur. Enermax ile aynı üretici, aynı platform. RM1000e'yi benzer fiyatta alternatifleri olduğu sürece önermem.

Hocam eriyen modeller PSU'dan değil ekran kartından kaynaklı oluyordu genelde kaldi ki 4080'lerde böyle bir sorun duymadım hiç ben 1 senedir RMX1000 ile 4080 kullanıyorum çok kez kabloyu elledim ve hiç ısınma yoktu neden erisin çoğu PSU 3.0 ve gelecek ekran kartlarida bunlarla uyumlu olacak her ekran karti degistirdiginizde PSU yudami degistirceksiniz.

Şimdi benim kart 4080 Super Galax sg sanki bunlarda h++ sokete yani 12V2x6 sokete geçildiğini okumuştum, şimdi benim ekran kartımın soket yerine h++ ise PSU'dan taktığım kablonun h+ olmasının bir önemi yok, her türlü güvenli mi olur diyorsunuz yani?

Aslında bu da olur. Enermax ile aynı üretici, aynı platform. RM1000E'yi benzer fiyatta alternatifleri olduğu sürece önermem.

Attığınız linkteki kısmı okudum, rme modeli olarak 750W olan modeli seçmişsiniz ancak cybenetics raporuna girip baktığimda 1000W ATX 3 modelinin kapasitörleri farklı. Şöyle baktığınızda kalitesiz mi peki?

Okuduğum ve izlediğim incelemelerde RM1000e ATX 3 modelinin taiwan kapasitörleri kullandığı ama bunların Japon kapasitörlerden farksız olduğunu ve gayet iyi performans yazdığını yazmışlardı, o bahsettiğiniz spike değerleri vb... De iyi yazıyordu, çok anladığım bir mevzu değil inceleyenin yorumuna baktım. Tier listte de a tierda. Bu 12VHPWR kablo konusunda da iki ayrı yerden birleştirip 12VHPWR yapan kablo olmasını iyi bir şey diye düşünmüştüm ama konu içerisinde buna dönüştürücü diyenler var. Şimdi bunun özellikleri direkt tek kablo 12VHPWR'den farklı mı? Yani bu psunaslında ATX 3 olmayan bir PSU'ya sadece dönüştürücü koyulması durumuna mı sahip?
Aşağıya da 115 ve 230v ripple performansını koyuyorum (İnceleme linki). Siz yazınızda RM750e modelinin ripple deherlerinin kalitesizliğinden bahsetmişsiniz o yüzden ripple değerlerini koydum, diğer değerlere de attığım linkten bakıp yorum yaparsanız çok faydanız olur bana, PSU konusunda pek bilgili değilim maalesef. Yanlış anlamayın PSU'yu savunmaya çalışmıyorum bir hata yapıp yapmadığımı anlamaya çalışıyorum ona göre iptal edip ATX 3.1 PSU'ların yaygınlaşmasıni bekleyeceğim veya bunu kullanacağım. Şu an 800W High Power gd PSU ile kullanıyorum 3x8 PCI-e girişinden ekran kartına takılı 2 kabloy la 3 sokete taktım, 1 kablo Piggytail'li içime de sinmiyor yani o yüzden beklemek de istemiyorum açıkçası. Bu 3.1 muhabbetinde de Corsair de PCI-e 5.1 ve ATX 3.1'e geçtiğini yazmış enermaz gibi, (SS'i aşağıya bıraktım) ama bana gelen ürünün 3.0 olacağından %100 eminim, daha güncellenmemiştir stoklar.

Kusuruma bakmayın tekrardan hepinizin vaktini alıyorum bu yazdıklarıma istinaden hepinizin görüşünü tekrardan alabilir miyim?

Sizin de rica edersem @mazda 3 @Andar Han.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240516_072341_PDF Reader - Hi Read.jpg
    Screenshot_20240516_072341_PDF Reader - Hi Read.jpg
    82,5 KB · Görüntüleme: 10
  • 1705068514995.png
    1705068514995.png
    151,1 KB · Görüntüleme: 9
  • regulation_12v_115V-7.png
    regulation_12v_115V-7.png
    265,1 KB · Görüntüleme: 8
  • regulation_12v_230V-8.png
    regulation_12v_230V-8.png
    262,4 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_20240516_073619_Chrome.jpg
    Screenshot_20240516_073619_Chrome.jpg
    82,9 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Şimdi benim kart 4080 Super Galax sg sanki bunlarda h++ sokete yani 12V2x6 sokete geçildiğini okumuştum, şimdi benim ekran kartımın soket yerine h++ ise PSU'dan taktığım kablonun h+ olmasının bir önemi yok, her türlü güvenli mi olur diyorsunuz yani?

Attığınız linkteki kısmı okudum, rme modeli olarak 750W olan modeli seçmişsiniz ancak cybenetics raporuna girip baktığimda 1000W ATX 3 modelinin kapasitörleri farklı. Şöyle baktığınızda kalitesiz mi peki?

Okuduğum ve izlediğim incelemelerde RM1000e ATX 3 modelinin taiwan kapasitörleri kullandığı ama bunların Japon kapasitörlerden farksız olduğunu ve gayet iyi performans yazdığını yazmışlardı, o bahsettiğiniz spike değerleri vb... De iyi yazıyordu, çok anladığım bir mevzu değil inceleyenin yorumuna baktım. Tier listte de a tierda. Bu 12VHPWR kablo konusunda da iki ayrı yerden birleştirip 12VHPWR yapan kablo olmasını iyi bir şey diye düşünmüştüm ama konu içerisinde buna dönüştürücü diyenler var. Şimdi bunun özellikleri direkt tek kablo 12VHPWR'den farklı mı? Yani bu psunaslında ATX 3 olmayan bir PSU'ya sadece dönüştürücü koyulması durumuna mı sahip?
Aşağıya da 115 ve 230v ripple performansını koyuyorum (İnceleme linki). Siz yazınızda RM750e modelinin ripple deherlerinin kalitesizliğinden bahsetmişsiniz o yüzden ripple değerlerini koydum, diğer değerlere de attığım linkten bakıp yorum yaparsanız çok faydanız olur bana, PSU konusunda pek bilgili değilim maalesef. Yanlış anlamayın PSU'yu savunmaya çalışmıyorum bir hata yapıp yapmadığımı anlamaya çalışıyorum ona göre iptal edip ATX 3.1 PSU'ların yaygınlaşmasıni bekleyeceğim veya bunu kullanacağım. Şu an 800W High Power gd PSU ile kullanıyorum 3x8 PCI-e girişinden ekran kartına takılı 2 kabloy la 3 sokete taktım, 1 kablo Piggytail'li içime de sinmiyor yani o yüzden beklemek de istemiyorum açıkçası. Bu 3.1 muhabbetinde de Corsair de PCI-e 5.1 ve ATX 3.1'e geçtiğini yazmış enermaz gibi, (SS'i aşağıya bıraktım) ama bana gelen ürünün 3.0 olacağından %100 eminim, daha güncellenmemiştir stoklar.

Kusuruma bakmayın tekrardan hepinizin vaktini alıyorum bu yazdıklarıma istinaden hepinizin görüşünü tekrardan alabilir miyim?

Sizin de rica edersem @mazda 3 @Andar Han.

Estağfurullah, bu tarz detayları konuştuğumuz kişilere biz hasretiz asıl. Akşam müsait olduğumda detaylı dönüş yapacağım. Andar müsait olursa o zamana kadar o da ilgilenir.

ona göre iptal edip ATX 3.1

Şuna gerek yok bu arada, aldıysanız iptal etmeyin.

Son düzenleme:
Bu 12VHPWR kablo konusunda da iki ayrı yerden birleştirip 12VHPWR yapan kablo olmasını iyi bir şey diye düşünmüştüm ama konu içerisinde buna dönüştürücü diyenler var. Şimdi bunun özellikleri direkt tek kablo 12VHPWR'den farklı mı?

Aslında kablonun bir önemi yok. Çünkü değişiklik, donanımların elektronik devrelerinde sabit ve lehimli olan portlarda yapıldı.

Ana nokta; PSU'nun sinyal göndererek, kablodaki sense 0 ve sense 1 pinlerinin açık, kapalı ya da kısa hâlde olduğunun kontrolünün sağlanmasına olanak tanıması (12VHPWR soketinde iki pin de açık olduğunda 0W modu etkin olmuyordu) ve donanımin da bu sinyali alabilir durumda olması. Yani hem PSU tarafı güncellenmiş, (Corsair bunu PCI-e soketleri üzerinden yapabiliyor), hem de ekran kartında 12V2x6 soketi olmalı.

Diğer hususlarda benim de fikrim, alındiysa kullanılabilir olduğu yönünde. Sonuçta kalburüstü bir model.

Son düzenleme:
Aslında kablonun bir önemi yok. Çünkü değişiklik, donanımların elektronik devrelerinde sabit ve lehimli olan portlarda yapıldı.

Ana nokta; PSU'nun sinyal göndererek, kablodaki sense 0 ve sense 1 pinlerinin açık, kapalı ya da kısa hâlde olduğunun kontrolünün sağlanmasına olanak tanıması (12VHPWR soketinde iki pin de açık olduğunda 0W modu etkin olmuyordu) ve donanımin da bu sinyali alabilir durumda olması. Yani hem PSU tarafı güncellenmiş, (Corsair bunu PCI-e soketleri üzerinden yapabiliyor), hem de ekran kartında 12V2x6 soketi olmalı.

Diğer hususlarda benim de fikrim, alındiysa kullanılabilir olduğu yönünde. Sonuçta kalburüstü bir model.

Benim ekran kartım muhtemelen 12V2x6 soketliymiş. PSU da dediğiniz gibi PCI-e girişli olduğundan dolayı avantajlı sanırım. O zaman teknik olarak yanmasından korkmam için hiçbir sebep yok doğru mudur? Ekran kartımın portu 4080 Super olduğundan dolayı marka tarafından revize edilerek 12V2x6 yapılmış. PSU üzerinde de girişi PCI-e ile sağladığı için o kısım da yanmıyor sanırsam.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240516_154612_Chrome.jpg
    Screenshot_20240516_154612_Chrome.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 14
@Quistin RM1000e'nin kendi sitesinde ATX 3.1 uyumluluğu belirtiliyor. Önceden belirttiğim gibi eski stok değilse, PCI-e Gen 5.1 gereklerini karşılayacaktır.

Ayrıca ek not olarak; RTX 4080 modeli için, soket erimesi ile ilgili pek de bir şikayet yoktu.

@Quistin RM1000E'nin kendi sitesinde ATX 3.1 uyumluluğu belirtiliyor. Önceden belirttiğim gibi eski stok değilse, PCI-e gen 5.1 gereklerini karşılayacaktır.

Ayrıca ek not olarak; RTX 4080 modeli için, soket erimesi ile ilgili pek de bir şikayet yoktu.

Muht eski stok gelecek PCI-e 5.0 ve ATX 3.0 olan ancak yukarıda ekran kartının soketi önemli demiştiniz, benimkinde de 12V2x6 girişi olduğundan dolayı hiçbir sorun yaşama ihtimalim yok anladığım kadarıyla.

Muht eski stok gelecek PCI-e 5.0 ve ATX 3.0 olan ancak yukarıda ekran kartının soketi önemli demiştiniz, benimkinde de 12V2x6 girişi olduğundan dolayı hiçbir sorun yaşama ihtimalim yok anladığım kadarıyla.

Bir önceki mesajımda cevap verdim sanırım;

Yani hem PSU tarafı güncellenmiş, (Corsair bunu PCI-e soketleri üzerinden yapabiliyor), hem de ekran kartında 12V2x6 soketi olmalı.

PSU tarafında; sense sinyali düzeltmesi yoksa, bir anlamı yok. Corsair ufak bir müdahale ile ve kabloyu da koyarak güncelliyor. Ama ekran kartınızda 12V6x2 bağlantı olması, 12VHPWR bağlantıya göre nispeten daha güvenli olacaktır.

Geri
Yukarı