Corsair Vengeance DDR5 RAM, TUF B650 Plus ile uyumlu mu?

Anakart üreticisinin resmî sayfasında ise CMK32GX5M2D6000Z36 ile herhangi bir uyumluluk ifade edilmemiş.

Ancak bunun bir saçmalık olduğunu düşünüyorum.

@Ardablm, ASUS Türkiye ile bu konunun yazılım güncellemesi ile giderilebileceğini sordunuz mu?
Teknik servis de aradı öyle dediler ama çok saçma geliyor, sonuçta DIMM modül DDR5 bütün RAM'ler uyumlu değil mi?
Son surum biosda olmuyor sen eniyisi o listeden uyumlu bir ram seç.

Arkadaşla aynı RAM'ı kullanıyorum, anakartım MSI B650 p Wi-Fi işlemcim Ryzen 7600 ve benzer bir sorununu 2 hafta önce PC'yi topladığımda bende yaşadım, şu an en son BIOS ile, EXPO açık 6000 MHz de sorunsuz çalışıyor, ama ne zamanki Memory context restore u enable ya da Auto yapsam mavi ekran almaya başlıyorum.
EXPO'yu kapatıp 4800 MHz de ise Memory context restore u enable ya da Auto yaparsam sistem sorunsuz calışıyor.
Memory context restore şu an için tam stabil çalışan bir özellik değil, en azından bahsi geçen RAM'ler ile, mutlaka ileride yeni BIOS'larla düzeltilecektir ama şu an için sorunlu, en azından bu özelliği disable yaparak denemekte fayda var.
Merhabalar, konuyu yukarı taşımış olacağım ama aynı sistemde aynı sorundan ben de mustaribim.

Anakart: MSI B650-P WIFI
RAM: Corsair Vengeance CMK32GX5M2D6000Z36
BIOS: 7D78v17

Ayarlardan EXPO'yu aktive edip yeniden başlattığım an sistem bir daha açılmıyor. Pili çıkarıp BIOS sıfırlama yapınca eski haline dönüyor. EXPO açıp Memory Context Restore özelliğini devre dışı bıraksam da değişen bir şey yok, yine açılmıyor sistem.

Sizde hangi sürüm BIOS var ve EXPO ile kullanabiliyorsunuz?

İlginç, aynı anakart ve RAM ama bende çalışmıyor.

7D78V16 versyona dönmek mümkün olur mu bilmiyorum ama isterseniz bir de onu deneyin ben onda da sorunsuz kullanıyordum. İşletim sistemim Windows 11 bu arada.

İlginç, aynı anakart ve RAM ama bende çalışmıyor.

Ryzen Master uygulamasında PBO açtıysanız sorun burada olabilir.
Ryzen Master'ı silin PBO'yu oradan değil, BIOS'tan active edin.
Ryzen Master'dan PBO actığımda sistem aynı sizin dediğiniz gibi bende de açılmıyordu.

7D78V16 versyona dönmek mümkün olur mu bilmiyorum ama isterseniz bir de onu deneyin ben onda da sorunsuz kullanıyordum. İşletim sistemim Windows 11 bu arada.

Ryzen Master uygulamasında PBO açtıysanız sorun burada olabilir.
Ryzen Master'ı silin PBO'yu oradan değil, BIOS'tan active edin.
Ryzen Master'dan PBO actığımda sistem aynı sizin dediğiniz gibi bende de açılmıyordu.

Sistemi ilk topladığımda yaşadığım sorun burada .

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı