CPU sıvı soğutma sistemi ile egzoz fan mantıklı şekilde nasıl ayarlanabilir?

• Konuyu başlatan TLPA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 1B

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Aslında konunun sıvı soğutmayla pek alakası yok, başlıkta öyle yazdım ama, önemli değil. Genel olarak başarılı bir soğutma sistemimizin olduğunu varsayarak konuşalım.

Kasadaki bütün fanlar CPU 'dan aldığı sıcaklık değerlerine göre ayarlı, burada hiçbir sorun yok, ancak bazı oyunlarda CPU kullanımı oldukça düşük olduğu için CPU ısınmıyor, bu durumda kasanın egzoz fanları da görevini tam olarak yerine getiremiyor, üstüne üstlük radyatörü ön tarafa taktığım için sıcak hava zaten sürekli kasanın içine giriyor (keşke üst tarafa takacak şekilde 240'lık alsaydım diyorum). Bu durumda kasanın içindeki GPU başta olmak üzere geri kalan diğer tüm komponentler aşırı ısınmaya başlıyor. Hata GPU, egzoz fan gücü yetersiz kaldığı için normalde görmeyeceği sıcaklık değerlerine ulaşıyor. Bu durum için mantıklı bir çözüm önerisi olan var mı? Egzoz fanlarının başka bir şekilde tetiklenmesi lazım ama nasıl?

Ayarlama kısmından egzoz fanlarını çok daha düşük sıcaklıkta devreye girmesi için ayarlıyorum, bu seferde gereksiz yere sistem soğukken arkada fan uğultusu oluyor.

WhatsApp Image 2024-03-11 at 02.43.05.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutma havayı içeri vermemeli, dışarıya atmalı ki soğutmaya bir yararı olsun. Sen işlemcinin sıcaklığını kasanın içerisine basıyorsun :D
Sıvı soğutma fanlarını dışarı hava verecek şekilde radyatörün önüne yani kasanın iç tarafında kalan kısmına montajla ön panelden dışarıya versin sıcaklığı. Diğer fanlar olduğu gibi kalsın ekran kartı sol alttaki boşluklardan yeterli havayı alacaktır sonrasında ekran kartından yükselen sıcak hava üsttekilerden ve egzoz fanından dışarıya atılır. Ben de anlattığım şekilde kullanıyorum içeriye hava üfleyen fan yok fakat kasanın içi her zaman serin çünkü sıcak hava tüm fanlardan dışarıya hızlı bir şekilde atılıyor ekran kartının sol altında görmüş olduğun boşluklardan içeriye giren hava yeterli olur.

Senin için demiyorum ama insanlar genelde içeriye 3 fanla hava verip tek fanla sıcak havayı dışarıya atmaya çalışıyor sıcak hava tahliye olamadıktan sonra istediğin kadar soğuk hava girsin içeri pek bir işe yaramaz. Kolay gelsin hocam.

Sıvı soğutma havayı içeri vermemeli, dışarıya atmalı ki soğutmaya bir yararı olsun. Sen işlemcinin sıcaklığını kasanın içerisine basıyorsun :D
Sıvı soğutma fanlarını dışarı hava verecek şekilde radyatörün önüne yani kasanın iç tarafında kalan kısmına montajla ön panelden dışarıya versin sıcaklığı. Diğer fanlar olduğu gibi kalsın ekran kartı sol alttaki boşluklardan yeterli havayı alacaktır sonrasında ekran kartından yükselen sıcak hava üsttekilerden ve egzoz fanından dışarıya atılır. Ben de anlattığım şekilde kullanıyorum içeriye hava üfleyen fan yok fakat kasanın içi her zaman serin çünkü sıcak hava tüm fanlardan dışarıya hızlı bir şekilde atılıyor ekran kartının sol altında görmüş olduğun boşluklardan içeriye giren hava yeterli olur.

Senin için demiyorum ama insanlar genelde içeriye 3 fanla hava verip tek fanla sıcak havayı dışarıya atmaya çalışıyor sıcak hava tahliye olamadıktan sonra istediğin kadar soğuk hava girsin içeri pek bir işe yaramaz. Kolay gelsin hocam.
Benim birde aklıma üstteki fanları ve radyatörün önündeki fanları ters bağlayıp üst taraftan emme yapıp ön taraftan egzoz yapmak geldi, bilmiyorum nasıl olur. Teşekkür ederim, sizin görüşünüz de mantıklı, içeri üflemese bile bir akım yapacaktır, kasa eğer dandik değilse sağdan soldan havayı çekmek yerine mecbur önden çekecektir.

Üstten arkadan hava girişi yapmak benim de aklıma gelmişti fakat şöyle anlatayım:

1.png

Senin dediğin gibi üstten arkadan hava verirsen ekran kartının sıcak havasıyla karşılaşacak ve sıcak havanın tahliyesi yavaşlayacak
Ve tüm egzoz yükü sıvı soğutmaya binecek zaten işlemciyi ısıtmaya çalışan sıvı soğutma bu sefer birkaç derece de olsa fazla sonuç verecek.

2.png

Ama eğer böyle yaparsan ekran kartının sıcaklığını 6 tane fana paylaştırmış olacaksın ve sıvı soğutma gereksiz yere fazla devirde dönmeyecek ve içeride sıcak hava olmadığı için ekran kartın daha serin çalışacak.

Dediğim gibi önemli olan sıcak havanın tahliyesi 6 tane fan kasadan dışarıya hava verince vakum etkisi yapıp bulunan her boşluktan içeri serin hava girecektir.

Üstten arkadan hava girişi yapmak benim de aklıma gelmişti fakat şöyle anlatayım:

Eki Görüntüle 2138107

Senin dediğin gibi üstten arkadan hava verirsen ekran kartının sıcak havasıyla karşılaşacak ve sıcak havanın tahliyesi yavaşlayacak
Ve tüm egzoz yükü sıvı soğutmaya binecek zaten işlemciyi ısıtmaya çalışan sıvı soğutma bu sefer birkaç derece de olsa fazla sonuç verecek.

Eki Görüntüle 2138108

Ama eğer böyle yaparsan ekran kartının sıcaklığını 6 tane fana paylaştırmış olacaksın ve sıvı soğutma gereksiz yere fazla devirde dönmeyecek ve içeride sıcak hava olmadığı için ekran kartın daha serin çalışacak.

Dediğim gibi önemli olan sıcak havanın tahliyesi 6 tane fan kasadan dışarıya hava verince vakum etkisi yapıp bulunan her boşluktan içeri serin hava girecektir.
Bilmiyorum, denemek lazım ya. Senin dediğin de mantıklı. Birde PSU 'nun üstünde de fan takma yeri var, değerlendirilebilir aslında.

Bilmiyorum, denemek lazım ya. Senin dediğin de mantıklı. Birde PSU 'nun üstünde de fan takma yeri var, değerlendirilebilir aslında.
Denemeden kesin sonuç alamayız tabiki ben üşendiğim için öyle yaptım ve bir sorun çıkmadı taş gibi çalışıyor sistem zamanın bolsa denemekten zarar gelmez.
Psu üzerindeki fan yeri psu'nun sıcaklığını yukarı atmak için mi? bilmediğimden soruyorum.

Denemeden kesin sonuç alamayız tabiki ben üşendiğim için öyle yaptım ve bir sorun çıkmadı taş gibi çalışıyor sistem zamanın bolsa denemekten zarar gelmez.
Psu üzerindeki fan yeri psu'nun sıcaklığını yukarı atmak için mi? bilmediğimden soruyorum.

Bence orası süs amaçlı fan takmak için ama yine kenardan köşeden bir emme yapar gibi geliyor. Belki de 2 tane fan alıp oraya taksam şu anda bile benim sorunumu çözebilir. Denemek lazım işte. Bu fanlar da harici almaya kalkınca mantıksız biçimde çok pahalı.

Ya aslında bu konfigürasyonda da benim işimi görüyor ama dediğim gibi işlemci kullanmayan(ETS2 gibi) bir oyun oynadığım zaman GPU 70-80 dereceleri görürken CPU 50-55 derece sıcaklıkta çalışıyor, Ben biostan 55 derece olduğunda egzoz fanlara %75 yük ver dersem sorun çözülüyor ama bu sefer de GPU ısınmadığında bile gereksiz gürültü oluyor. Zaten ana şikayetim buydu. :)

Fanların tetiklenme kaynağını da değiştirmeyi düşündüm ama CPU dışında diğer değerler pek geniş aralık bırakmıyor bu yüzden onlar da çözüm olmuyor.

Ekstra fan alma olayına girme hiç zaten 6 tane fan var fazlasıyla yeterli dediğim gibi sıvı soğutmayı dışarı hava üfleyecek şekilde bir kere dene tüm sorunun hallolacak. İşlemcinde stok soğutucu veya kule tipi bir şey olmadığı için içeri hava vermen anlamsız çünkü o tür soğutmalarda bir blok bulunur ve işlemci onu ısıtır soğuk havayla o bloğu soğutman gerekir sen sıvı soğutma kullanıyorsun işlemci sıcaklığı direkt radyatöre iletiliyor o sıcaklığı dışarı atman gerek. Yarın deneyip sonucunu yazarsanız olumsuz bir durumda tekrar yardımcı olmaya çalışırım.

Üstteki üç fanı statik 1200RPM'e ayarla rahatına bak.

Ayrıyeten önde radyatörün olduğu durumlarda ekran kartı ısınması kaçınılmaz. Soğuk hava radyatörden geçiyor geçerken de ısınıyor, ısınan havayı içeri alıyorsun. Üst intake yapayım desen iş görebilir ama sadece radyatörün üst kısmına etki eder.

Üstteki arkadaşın dediği gibi de önü egzoz yapsan bir işe yarayacağını sanmıyorum ortada hava akışı denen bir şey olmuyor. İçeri serin hava alamadıktan sonra sıcağı atmanın bir anlamı yok.

Hani sıvı soğutmaya hava akışı gerekmez diye bir olay da yok. Anakart üzerindeki komponentler içeri giren hava ise soğuyor, keza RAM'ler aynı şekilde, ekran kartının Backplate'si bir nebze soğuyabiliyor mesela. Bu sebeple sıvı soğutmalı sistemlere de hava akışı gereklidir.

Ya üst fanları veya tüm fanları statik 1200-1400RPM aralığında işte bu sessiz diyebileceğin fan hızına sabitle ya da ekran kartının ısısını çok takma. Genelde Corsair fanları 1100-1200RPM'de sessiz bir şekilde çalışırlar.

Yok üstten intake alayım, yok tüm fanları egzoz yapayım hiç gerek yok. Sistemdeki tüm fanları ya da üstteki fanları sessizliği bozmadan olabildiğinde yüksek devire sabitleyip kullanacaksın oldu bitti gitti.

Ekran kartı da 70-75 derecelerde çalışıversin bir şey olmaz.

PSU üstüne fan takmak yerine Amazon'dan Akasa'nın fan aparatını alıp yanına 2X Akasa Black alıp alıp 500TS gibi bir masraf ile ekran kartına hava üflemek çok daha mantıklı olur.

Son düzenleme:
Kasan ne bilmiyorum fakat ben zamanında üste sıvı soğutma sığmayan sistemime kendi çözümüm ile taktım. Radyatörü üst tarafa temperli cama sıfır şekilde yanaştır. Tek taraftan üstten 3 vida ile vidala. Diğer taraf vidasız 1 sene kullandım ekstra ses başka sorun olmadı. Kasayı kucağına alıp sallamazsan oynama olmaz.

Geri
Yukarı