"CRITICAL_PROCESS_DIED" mavi ekran hatası nasıl çözülür?

İşletim sistemi
Windows 11

MR.Sentinus

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
Crucial CT8G4DFS824A 8 GB x2
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 1 TB
Ekran kartı
MSI GTX 1050 Ti OC/AERO ITX
Anakart
ASRock B550M-HDV
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Vatan Bilgisayar'dan ASRock B550M-HDV anakart almıştım.
Normal SATA SSD üzerinde vb hiçbir sorun yoktu.
Kingston KC3000 NVMe SSD aldım fakat bu SSD'ye Windows'u kurduğum zaman "CRITICAL_PROCESS_DIED" mavi ekran hatası veriyordu GTA 5 FiveM hiçbir şekilde bu NVMe ile giremiyordum ama normal SATA SSD ile girebiliyordum.

Sonra servise gönderdim arızalı çıktı ve maile belge gönderdiler belgeyi Vatan Bilgisayar'a gösterdim değişim için servisten onay sürecini vb bekledim onay çıktı gittim anakartın yenisiyle değiştik sonuç yine aynı ama bir önceki anakartta okay görüntüleyicisinde minidump oluşturmadığına dair bir şey yoktu.
Yani şöyleydi.
Bug vb neden olan bir şey görünmüyordu.

Ekran görüntüsü 2024-04-05 194631.png

Anakartin yenisiyle değiştikten sonra yine aynı mavi ekran hatası aldım ve yine minidumpu oluşturamadı ama bugcheck denen bir şey çıktı.

InShot_20240514_221443191.jpg

Umarım sorun çözülür ve anakartı tekrar servise yollamak gerekmez yine arızalı falan çıkmasın.
Donanımımda sorun olduğunu sanmıyorum çünkü anakart GPU vb test ve Memtest yaptım.
İlk anakart servise vermeden önceki testler.

Ekran Görüntüsü (1).png

20240418_155251.jpg

20240418_161416.jpg

20240418_191214.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kingston'un kendi yazılımından, SSD Firmware güncellemesi yaptınız mı?
Firmware güncellemesi yok.
Kingston KC3000'i Casper Excalibur G850'de denedim mavi ekran vermedi FiveM'de girebiliyorum.

Benim PC'de arada bir veriyor FiveM hiç giremiyorum yani Casper Excalibur G850'de FiveM herhangi bur sunucuya girip yükleme ekrani bitince kayıt, oyunda dolaşmaya kadar ulaşabiliyorum ama benim PC'de sunucuya girip yükleme ekranı bittikten sonra kayıt yerine bile ulaşamadan mavi ekran veriyor. Crucial BX500 SSD de vermiyor, NVMe SSD'de veriyor.

NVMe SSD'e PSU yetersiz geliyor durumum mümkün ise PSU olabilir çünkü PSU 280W.

Daha düşük bir model anakart taktığınız için, haliyle B550'e göre B250M daha az güç tüketir. Sorun dediğiniz gibi güç tüketiminden de olabilir, SSD de sorun yoksa, B550 anakartı, KC3000 ile başka bir PSU da deneyebilir misiniz? Ayrıca anakart yeni gelmiş servisten sorun çıkması pek olası değil. 500-450 watt PSU test için yeterli olur.

Daha düşük bir model anakart taktığınız için, haliyle B550'e göre B250M daha az güç tüketir. Sorun dediğiniz gibi güç tüketiminden de olabilir, SSD de sorun yoksa, B550 anakartı, KC3000 ile başka bir PSU da deneyebilir misiniz? Ayrıca anakart yeni gelmiş servisten sorun çıkması pek olası değil. 500-450 watt PSU test için yeterli olur.
Bunun için PSU almam gerekiyor alırım da yine aynısı olursa diye endişeleniyorum.
Bence anakartı iade etmek daha mantıklı 2300'e aldım yanına para koyarak belki daha iyisini alabilirim.

Başka anakart alsam yine aynı sorun olursa diye de endişelenmiyor değilim.

Ancak Crucial BX500 SSD de sıkıntı çıkarmayan ASRock B550M-HDV
Kingston KC3000 NVMe SSD'de sıkıntı çıkarması garip.

Anakart arızası bir kenarda dursun, siz başka bir PSU ile test edin. Hala daha sorun veriyorsa anakartı servise gönderin, yeni gelmesine rağmen sorunlu olması da garip. Modelle alakalı olabilir, üzgünüm ama para iadesi almanız şart, eğer anakartta sorun çıkarsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı