Crucial BX 500 SSD sağlığı %99'dan %98'e düştü

Bu arada SSD'yi aldığım yer ile iletişime geçtim değişim yapılacak bakalım belki yeni gelen düzgün olur umarım.

@TAHAU gönderdiğiniz SSD'de ısınma sorunu var mıydı? Yeni gelende ısınma sorunu olmazsa bilgilendirirseniz sevinirim.
Henüz göndermedim yarın büyük ihtimalle göndereceğim ve evet SSD'de deli gibi ısınma sorunu oluyor en basitinden Chrome'dan 300MB'lık dosya indirsem SSD 55 derecelere ulaşıyor dahada yüke girdiğinde 70'i görüyor. Yenisi geldiğinde eklerim buraya durumunu.

Buralarda yırtındı Crucial BX500 almayın diye. Sorunlu model. Özellikle 240GB olanı. Ben aldım siz yandım siz almayın. Boşta 33-34 derece. Yükte 67-68 derece. Bundan önce OCZ Trion TR150 vardı. Gözünü seveyim onun. 4 Senede %97 idi sağlık. Bunda hiç bakmadım bile. OCZ ile 5 saniye içerisinde açılırdı bilgisayarım. Bununla 15 sn felan sürüyor.
Henüz göndermedim yarın büyük ihtimalle göndereceğim ve evet SSD'de deli gibi ısınma sorunu oluyor en basitinden Chrome'dan 300MB'lık dosya indirsem SSD 55 derecelere ulaşıyor dahada yüke girdiğinde 70'i görüyor. Yenisi geldiğinde eklerim buraya durumunu.
Üst kapağını çıkartıp pasif soğutucu takmayı düşünüyorum aslında ben 😂

100 mb’ın altında okuma yazma yaparsınız. Diyelim ki ssd’nin okuma yazma hızı 500/530mb. Büyük boyutlu dosyalarda o hep 500/530mb seviyesinde gitmez. İlla ki düşer genelde 250-300 mb seviyelerine iner. Her ssd’de böyledir. Hdd de öyle 200 mb görüp aa yakın değerler demeyin. 70-80 mb standart benim işimi görür derseniz. Alın.
Samsung'un Magician yazılımında over-provisioning diye bir özellik var. Bunu açtığınız zaman önbellek olarak SSD'ye belli bir boyut tanımlıyorsunuz. Bu önbellek sayesinde okuma ve yazma hızlarında o kopyalama sırasında olan düşüşler azalıyor. Başka bir SSD'ye sahip olmadığım için deneme fırsatı bulamadım. Ama teoride öyle. Pratikte de çok farklılık yaratacağını düşünmüyorum. Test edenler daha kesin bilgi verecektir. Yazılımsal faktörler de devreye girdiği zaman her SSD'de böyledir demek çok doğru bir tespit değildir.

Samsung'un magician yazılımında over-provisioning diye bir özellik var. Bunu açtığınız zaman önbellek olarak SSD'ye belli bir boyut tanımlıyorsunuz. Bu önbellek sayesinde okuma ve yazma hızlarında o kopyalama sırasında olan düşüşler azalıyor. Başka bir SSD'ye sahip olmadığım için deneme fırsatı bulamadım. Ama teoride öyle. Pratikte de çok farklılık yaratacağını düşünmüyorum. Test edenler daha kesin bilgi verecektir. Yazılımsal faktörler de devreye girdiği zaman her SSD'de böyledir demek çok doğru bir tespit değildir.
Bu tespit değil, reel hayatta durum bu SSD'lerin.
Doğal yapısı. Sürekli aynı hızda sabit okuma yazma yapamazsınız. Over provisioning performansı artırır ve genellikle SSD’lerin daha dayanıklı olmasını sağlayarak, SSD denetleyicisinin, kullanım ömrü boyunca nand flash’ın yıpranmasını azaltmak için daha fazla flash nand belleğine sahip olması nedeniyle sürücünün daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Tekrar söylüyorum her SSD böyledir. Marka model kontrolcü çeşidine göre %40'a kadar testlerde alınan pik değerden daha az yazma okuma yapar. Değer olarak da her zaman pik değer verilir. Reel durum böyle olmaz. En bilinen modellerden biri, Samsung 970 Evo Plus 3500 okuma 3300YAZMA sunar. Ama bunun en dengeli yazma hali gerçek dünyada 2500 civarı başlar düşerelk 1600 MB ile devam eder biter. Tekrar söylüyorum. Her SSD böyledir. Sadece oranlar değişir. Bakınız örnek bir inceleme.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Buraya bir ekleme yapmak istiyorum. SSD için Crucial markası gayet iyidir. Hatta bazı ürünleri doğrudan 860 Evo gibi kaliteli modellere rakiptir. Bunu bir kenara atarsak BX500 modeli tüm bu kaliteden arındırılmış sorunlu bir modeldir. Zamanında yine Crucial model tercih etmiştim ve gayet memnundum hala da kullananlar memnun. Zaten buna güvenerek BX500 tercih ettim. Önerenler de bazıları belki buna göre önermiştir. Ben de zamanında birsürü kişiye tavsiye etmiştim hala da ederim ama BX500 dediklerinde işte onu asla tavsiye etmem.

Buraya bir ekleme yapmak istiyorum. SSD için Crucial markası gayet iyidir. Hatta bazı ürünleri doğrudan 860 Evo gibi kaliteli modellere rakiptir. Bunu bir kenara atarsak BX500 modeli tüm bu kaliteden arındırılmış sorunlu bir modeldir. Zamanında yine Crucial model tercih etmiştim ve gayet memnundum hala da kullananlar memnun. Zaten buna güvenerek BX500 tercih ettim. Önerenler de bazıları belki buna göre önermiştir. Ben de zamanında birsürü kişiye tavsiye etmiştim hala da ederim ama BX500 dediklerinde işte onu asla tavsiye etmem.
Ben hiç bir sorun yaşamadan BX500 kullanıyorum. Sıcaklık problemim de yok. Size katılıyorum problem yaşamamış olmam iyi olduğu ya da bundan sonra sorun çıkartmayacağı anlamına gelmez. Her üründe sorun çıkabilir. BX500'de DRAM ön
bellek yok. Fiyat-performans ürünüdür. Sistem diski ve çok hayati bilgilerinizi depolamayacaksanız alınır. Kullanılır. MX500 daha iyi bir modeli.

Son düzenleme:
Crucial her yönden kötü demedim zaten. Ama SSD konusunda benden eksiyi aldı.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı