CS:GO sunucu için sistem gereksinimleri nedir?

Eromoneht

Picopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
🔰 Marka : Lenovo IdeaPad S145
⚜ İşlemci : AMD A9-9425 RADEON R5, 5 COMPUTE CORES 2C+3G (2 CPUs), ~3.1GHz
💾 Depolama : 256 GB M2 SSD
💪 RAM : 8 GB
🧩 Ekran Kartı : AMD Radeon(TM) R5 Graphics - 2 GB
⚙ İşletim Sistemi : Windows 10 x64
Meslek
İşçi
Merhaba.

CS:GO oyun sunucusu açmak istiyorum. Oyuncu sayısı 64, tickrate değeri 128 olan bir sunucu için; hangi değerlerde bir VDS uygundur?

Talep edilen teknik özellikler:
  • CPU
  • İşlemci
  • RAM
  • İşletim sistemi.
  • Gereken disk alanı.
Ek olarak; sunucunun modu ve yüklenen pluginleri, verilen özelliklere ne kadar etkisi vardır? Seçim yaparken bu etken de dikkate alınmalı mı?

Ayrıca; Technopat ailesine katıldığım için de müteşekkirim. 🙂🙂🙂

Merhaba, kuracağınız plugin sayısı doğal olarak yükü arttırır. Aktif olarak sürekli mi 64 oyuncu olacak?

Merhaba.

Öncelikle fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Evet, 64 kişilik olacak. Tabii VDS içerisine kendim kurulum yapacağım için istediğim zaman değiştirme imkanım olacak. Aslında henüz tam karar vermiş değilim. Firmadan hazır kiralamak gibi bir opsiyon da var. Kendi bünyesinde barındırma; istenildiği zaman her türlü özelleştirme yapılma imkanı veriyor. Dezavantajı ise hazır oyuncu kitlesi yok, bunun için reklama bütçe ayırmak gerekecek. Firmadan hazır kiralamak; beraberinde hazır oyuncu kitlesi ile birlikte ayar, plugin gibi özelleştirmenin yapılmış olup kullanıma hazır paket halinde sunulmasıdır. Dezavantajı ise; Sadece web FTP ile kısıtlı dizin erişimi plugin, mod, harita gibi özel yükleme durumlarında maalesef pek "özgür" davranılmasına müsaade etmiyor. Tabii ki tam anlamıyla "kısıtlama"dan bahsetmiyorum.

Ayrıca; hazır bir oyuncu kitlem yok. Birkaç kişiden oluşan bir Discord sunucum var. Bu da bir dezavantaj. Benim için en iyi seçenek, firmadan kiralamak sanırım.

Son düzenleme:
Öncelik işlemcide minimum i9 üstü bakmalısınız.

Panel olarak pterodactyl kullanabilirsiniz.

Merhaba.

Öncelikle fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Birkaç sorum olacak, yanıtlarsanız sevinirim.
  1. Firma olarak Hetzner'i tercih edeceğim ve VDS'i buradan temin edeceğim. Sizce, sunucu için ideal seçim olur mu? (ping, lokasyon vb. faktörlerin sunucuya olan etkisi bakımından sormaktayım).
  2. İşlemci olarak AMD'yi önerir msiniz? Cevabınız evet ise, hangi model olmalıdır?
  3. Çekirdek sayısı olarak öneriniz nedir?
Sorularım, şimdilik bunlardır.

Teşekkürler.

Merhaba.

Öncelikle fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Birkaç sorum olacak, yanıtlarsanız sevinirim.
  1. Firma olarak Hetzner'i tercih edeceğim ve VDS'i buradan temin edeceğim. Sizce, sunucu için ideal seçim olur mu? (ping, lokasyon vb. faktörlerin sunucuya olan etkisi bakımından sormaktayım).
  2. İşlemci olarak AMD'yi önerir msiniz? Cevabınız evet ise, hangi model olmalıdır?
  3. Çekirdek sayısı olarak öneriniz nedir?
Sorularım, şimdilik bunlardır.

Teşekkürler.
Sunucu tercihiniz TR olmalı. CSGO'da ms değerleri çok önemli.

AMD tercih edebilirsiniz minimum Ryzen 7 serisi olmalı ve minimum 8 çekirdek.

128 Tickrate sistemi çok fazla cpu kullanmakta.

Geri
Yukarı