Dahili diske biçimlendirme yapmadan Monterey kurulur mu?

• Konuyu başlatan Gameon
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 982

Gameon

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
RAM
12
SSD veya HDD modeli
870 evo
Ekran kartı
HD 3000
İşlemci
İ5 3210M
Merhaba, YouTube videolarını izlerken dahili disk yerine harici diske kurulum yapıyorlar. Ben EFI > Monterey > kurulum ekranından diskimi APFS ve GUI olarak biçimlendirdim ve öyle kuruluma geçtim ama elma logosunda sürekli olarak kurulum yaptıktan sonra reset atıp tekrar elma logosunda kurulum yapıyor.

Kısaca sormak istediğim 1 dahili diske sahibim ve biçimlendirme yapıp veya yapmadan Monterey vs. sürümleri kurabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Showpicker aktif mi? Eğer onu göremiyorsan onu aç önce config'den. Ayrıca takeoffdelay'i de 5-10 saniye falan gibi ayarla ki oradan hemen boot'a geçmesin.

Kurulumdan sonra picker'da kurulum yaptığın diski görebilirsin. Oradan boot edersen kurulum devam eder. Her şey bittikten sonra da harici bellekteki EFI klasörünü dahili diskin EFI partition'ına kopyalamayı unutma. Sonrası zaten bildiğin macOS

Showpicker aktif mi? Eğer onu göremiyorsan onu aç önce Config'den. Ayrıca takeoffdelay'i de 5-10 saniye falan gibi ayarla ki oradan hemen Boot'a geçmesin.

Kurulumdan sonra Picker'da kurulum yaptığın diski görebilirsin. Oradan boot edersen kurulum devam eder. Her şey bittikten sonra da harici bellekteki EFI klasörünü dahili diskin EFI Partition'ına kopyalamayı unutma. Sonrası zaten bildiğin macOS.

Hocam dediklerinizi ilk defa duyuyorum dediğiniz gibi YouTube'dan araştırayım.

Config dosyasından bahsediyor. Ayrıca EFI ve içeriğini bilmiyoruz ondan dolayı sorun yaşıyr olabilirin. Ayrıa sistem eski Ventura için. Yama vs. denenebilir kurulum sonrası.
Ek olarak dahili diske kurulum öncesi biçimlendirmen gerekli. Önemli verilerin varsa bir bölüm ayır ve sadece o bölümü biçimlendir. Bu sayede verilerin zarar görmez.

Config dosyasından bahsediyor. Ayrıca EFI ve içeriğini bilmiyoruz ondan dolayı sorun yaşıyr olabilirin. Ayrıa sistem eski Ventura için. Yama vs. denenebilir kurulum sonrası.
Ek olarak dahili diske kurulum öncesi biçimlendirmen gerekli. Önemli verilerin varsa bir bölüm ayır ve sadece o bölümü biçimlendir. Bu sayede verilerin zarar görmez.

Hocam bir sorun oluştu transmac ile önceden sorunsuz bir şekilde High Sierra .DMG imajıyla sıfırdan kurulum yapabilmiştim şimdi ise Catalina kurmak istedim yine .DMG imajını transmac ile flash belleğe yazdırdım ve şöyle bir sorun yaşadım.
Öncekin de sorun olmadı da niye bunda oldu anlamadım.

İndirdiğim imajlar :

IMG_20231007_154717_790.jpg

images.png

@salisbury

Bu arada mecbur diskimi sıfırladım nedeni ise Apple mağazasından güncelleme vardı bende güncelle dedim sistem yeniden başladı bir daha da açılmadı.

Bu en başta ilk açıklama da OpenCore ile kurmaya çalıştım YouTube'da High Sierra üzerinden nasıl kuruyorlarsa aynısını ben kurmaya çalıştım "sadece OpenCore kullanmıştım"
Bir başka konumda bir arkadaş Catalina kurman gerek olduğunu söylemişti kendisi de i5 3210M HD4000 sistemine sahip, Catalina'dan Sonoma'ya geçmiş.

Bende HD3000 var High Sierra'dan Monterey'e geçemedim :D

Arkadaş vanilla olarak Catalina desteklediğini söyledi bana yani direk transmac ile geçebilmem lazım ama olan bu resimde gözüküyor.

Son düzenleme:
Sizde norma Mac var sanıırm? İlk olarak tam model nedir?

MacBook Pro 2011.
Bu arada recovery modda flash belleğe baktım da 10.15.7 (19H15) yazıyor ama rehberde 10.15.6 Mac formatı yazıyor. Mac formatı imajı yüklememiş rehber sahibi bu yüzden kuruluma geçemedim sanırım.

İstediğim imajlar kleyn adlı arkadaş paylaşmış ama Google driver ile paylaştığı için indiremiyorum yani iniyor ama ne indirilenler klasörümde gözüküyor ne de depolamamın hafızası azalıyor...

Yabancı sitelerden indirmeye çalışacağım bakalım doğru Mac formatı iner umarım.

Şu 2 linkten indiriyorum hocam umarım olur High Sierra'yı ne olur ne olmaz diye indiriyorum.

Son düzenleme:
O sistem normal olarak Catalina'da sorun yaratır. High Sierra ile denedin mi? Denerken ne gibi bir hata aldın?

High Sierra da sıkıntı yok transmac ile sorunsuz kurdum.
Hocam şimdi ikisini de indirdim transmac ile iki flash belleğe yazdırdım MacBook'u açarken "alt-option" tuşuna bastım ama karşıma sadece boş diskim çıkıyor.

Yani iki flash diskimi de göremiyorum kuruluma geçemiyorum ne oldu da bu sorunlarla karşılaşıyorum anlamadım ilk yaptığım YouTube'dan baktığım gibi transmac ile yazdırdım ama yok gözükmüyor :(

Geri
Yukarı