Dell 3585 Ultrabook cihazda paylaşımsız olarak 2 GB görünmüyor

askkabul

Kilopat
Daha fazla  
Birinden 2. el Dell 3585 Ultrabook almıştım RAM'i 4+4 = 8 GB idi ve harici GPU olmadığı için 2 GB paylaşımsız VRAM kullanıyordu. Ben de sistemin net 8 GB ve üstü kullanmasını istediğim için birinden 8 GB tek slot RAM alıp taktım 12 GB oldu. Bir süre sorunsuz ve stabil çalıştı 2 gün sonra BIOS her açılışta RAM bellek testine giriyordu. BIOS'u sıfırladım birkaç restarttan sonra ekrana görüntü gelmedi ne internette ne de bulunduğum yerdeki bilgisayarcılarda çözüm bulunamadı. Arkadaş vasıtasıyla Kütahya'ya gönderdim yapıldı bayramdan sonra aldım fakat 3585 olan model 5575 olarak göründü ve paylaşımsız VRAM'i 256 MB'tan yukarı çıkmadı. Tamamen BIOS tabanlı bir kısıtlama olduğu içinde Windows içinden denediğim tüm yöntemler başarısız oldu geçen gün bilgisayarcı arkadaşım anakartın değişmediğini, sadece BIOS çipine dışarıdan eprom USB'li BIOS programcısı ile 5575'in BIOS'unu yazdıklarını söyledi. Şu an bilgisayar Windows içerisinden yalnızca 5575'in BIOS exelerini tanıyıp güncelliyor 3585 içinse uyumsuz hatası alıyorum. Acaba exe'den 3585'in BIOS'unu boottan bin veya ROM olarak yüklesem BIOS'u çöker mi? Yani bilgisayarda şu an sorun yok ama benim tek amacım VRAM'i paylaşımsız olarak tekrar 2 GB olarak görmek o yüzdende orginal 3585'in BIOS'unu yüklemek zorundayım. Zira bazı oyunlar ve Adobe uygulamalarında vb. sorun yaşayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı