Dell G15 5511 Işık sızması

15 20 gün önce aynı cihazdan bende aldım GP teknolojiden ışık sızması vardı iade ettim hemen iade edin.

Merhaba, dün Hepsiburada'dan (satıcı: Hepsiburada) Dell Gaming G15 5511 (11800H 3050 Ti) laptopu satın aldım. Bugün kullanırken ekranda ışık sızması olduğunu fark ettim. Sizce bu seviye normal mi? Panel tipi wva diye geçiyor. Ne önerirsiniz? Kaliteli bir telefonla çekmedim. Bakarken üst taraflar çok belli olmasa da sol alt daha fazla belli oluyor.

Parlaklık Max.

Dell g 15 5511.

Dosya Ekleri

• IMG_20221203_061025.jpg
    IMG_20221203_061025.jpg
    55,9 KB · Görüntüleme: 41
15 20 gün önce aynı cihazdan bende aldım GP teknolojiden ışık sızması vardı iade ettim hemen iade edin.

Dell g 15 5511.
değişim mi yapıldı? yapıldıysa yenisinde de var mı?

sevgili arkadaşlar baktım ki iade edemiyorum servis te olur öyle diyor ben de şöyle bir yol denedim ve büyük ölçüde sorunu ortadan kaldırdı. tabi mükemmel bir çözüm değil. kontrast oranı biraz düşüyor. ama film izlerken en azından görüntünün önünde bir ışık perdesi olmuyor artık.

youtube'da bilndiği üzere ips glow ve ışık sızması için test videoları var. bu videolardan birinde kap karanlık bir ortamda nvidia masaüstü ayarlarından ışık ayarını %10 ve gamma ayarını %0.1 civarı arttırdım. (kontrastı arttırmadım çünkü bu sefer aydınlık sahnelerde ayrıntılar kayboluyor.) bunun sonucunda ekran daha homojen aydınlanmaya başladı ancak siyah görüntü hafif grileşti. bunun üzerine monitör ışığını %50-70 aralığına düşürdüm böylece grileşen siyahlar daha kabul edilebilir hale geldi. ışık sızması ve ips glow sorunu büyük ölçüde azaldı. Bende işe yaradı umarım sizde de işe yarar.

Dosya Ekleri

• ips glow ve ışık sızmasını maskelemek için yaptığım ayarlar.jpg
    ips glow ve ışık sızmasını maskelemek için yaptığım ayarlar.jpg
    160,7 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Değişim mi yapıldı? Yapıldıysa yenisinde de var mı?

Sevgili arkadaşlar baktım ki iade edemiyorum servis te olur öyle diyor ben de şöyle bir yol denedim ve büyük ölçüde sorunu ortadan kaldırdı. Tabii mükemmel bir çözüm değil. Kontrast oranı biraz düşüyor. Ama film izlerken en azından görüntünün önünde bir ışık perdesi olmuyor artık.

YouTube'da bilndiği üzere IPS glow ve ışık sızması için test videoları var. Bu videolardan birinde kap karanlık bir ortamda NVIDIA masaüstü ayarlarından ışık ayarını %10 ve gamma ayarını %0.1 civarı arttırdım. (kontrastı arttırmadım çünkü bu sefer aydınlık sahnelerde ayrıntılar kayboluyor.) Bunun sonucunda ekran daha homojen aydınlanmaya başladı ancak siyah görüntü hafif grileşti. Bunun üzerine monitör ışığını %50-70 aralığına düşürdüm böylece grileşen siyahlar daha kabul edilebilir hale geldi. Işık sızması ve IPS glow sorunu büyük ölçüde azaldı. Bende işe yaradı umarım sizde de işe yarar.

Çok teşekkür ediyorum iade ettim 2. Dell laptop umdu kronik sıkıntı var herhalde bir daha almadım.

Geri
Yukarı