Dell G16 7630 vs ASUS ROG STRIX G16

Bütçe
43000

onatovic

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GALAX GeForce RTX 4060 Ti 1-Click OC 8GB GDDR6
- Corsair Vengeance 32GB (2x16) 5600MHz - ASUS Prime A620M-K 6400MHz (OC) DDR5 Soket AM5 - AMD Ryzen 5 7500F MPK 5.0GHz 32MB 6 Çekirdek AM5 - SSD - ADATA Legend 800 500GB PCIe Gen4 x4 Okuma 3500MB – Yazma 2800MB M.2 SSD - XPG Valor Air Rainbow RGB Siyah Mid Tower XPG Kyber 750W 80+ Gold Gaming Kasa - SteelSeries Apex 3 TKL RGB Gaming Klavye - CORSAIR HS80 Kulaklık - HyperX Pulsefire Haste Mouse
Meslek
Veri Analisti
Öncelikle merhaba.

Dün akşam saatlerimde MacBook bilgisayarımı SQL ve bazı programları adamakıllı kullanamadığım için sattım. Windows'a geçmeyi düşünüyorum. Öncelikle bütçemi söyleyeyim 43.000 TL (Çok fazla zorlarsam 45 46 bandına çıkabilirim ama önceliğim 43).

Bilgisayarda benim için önemli olacak noktalardan birisi (işlemci ekran kartı konfigürasyonundan sonra) ekran. Tamamen sRGB %100 olsun istiyorum. Paneli göz yormasın. Tercihen IPS veya WVA olsun. Sanırım WVA paneli IPS'in adının değişmiş versiyonuymuş. İkinci bir diğer nokta ısınma sorunu. Laptoplar ısınıyor bunu zaten biliyoruz evet ancak alacağım laptop da tost makinesi gibi kızgın bir şekilde yanmasın yeter. Kabul edilebilir genellikte olan sıcaklıklara her türlü tamamım. Ekstra olarak hoparlöre de çok takık birisiyim. Bu segmentlerde ki laptopların hoparlör kaliteleri hakkında pek iyi şeyler duymadığım için onu galiba es geçmek durumunda kalacağım. Çok aşırı oyun oynayacağımı da düşünmüyorum. Arada sırada işten vakit bulunca GoW, RDR2, GTA6 (çıkarsa artık) ve FPS oyunları oynarım. Bu oyunlar için 4050 de kabul edilebilir düzeyde olacaktır elbet ama bütçeme uygun 4060 laptoplar da çok fazla. O yüzden 4060'lı bilgisayar araştırdım.

Araştırmamın sonucunda HP Victus'u eledim. Gerek 250 nit ekran gerekse %45 NTSC olmasından dolayı. Yerinde inceleme dahi yaptım mağazalara gittim baktım. Gözümü yoracağını düşündüğümden vazgeçtim. Ama şöyle bir durumda var ki 300 nit sRGB %100 olan modelleri de mevcutmuş, kimse kısmet ama ben bir türlü bulamadım.
Acer Nitro serisi hakkında çok fazla kötü yorum gördüm ve bu beni markaya karşı biraz ön yargılı hale getirdi maalesef.
Monster ve Excalibur markalarını baştan hiç düşünmüyordum. Kasa yapılarını pek beğenmiyorum.

Geriye aşağıda bırakacağım iki laptop kalıyor. (Bunlarla kısıtlı kalmak zorunda değilim tavsiye veren olursa tabii ki ciddiye alacağım)

Dell = Dell G16 Gaming 7630 G167630005U Notebook
ASUS =Asus ROG Strix G16 G614JV-N3158 Notebook

ASUS cihazını kapalı kutu şeklinde 42.000 TL'ye ikinci el sitesinden buldum. Onu not olarak düşüyorum. Dell markasının fiyatı attığım linkte gözüküyor. Burada benim için en önemli nokta QHD ekrana sahip olan Dell. Ancak Dell markasının bazı şikayetlerini görünce işin daha ehli olan insanlara sorma ihtiyacında bulunuyorum. Cevaplarınız benim için çok değerli dostlar.

Hepinize iyi günler.

Oyumu Dell'e kullanıyorum.

Oyumu Dell'e kullanıyorum.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Tam olarak bir sebebi var mı böyle bir tercih yapmanızın? Kafamdaki soru işaretlerine çok daha iyi cevap bulacağına inanıyorum.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Tam olarak bir sebebi var mı böyle bir tercih yapmanızın? Kafamdaki soru işaretlerine çok daha iyi cevap bulacağına inanıyorum.
QHD Olması ve GPU'ya sağladığı ekstra soğutmalar. Fan bearing daha kaliteli. Eksilerine gelirsem de tek kana 16x1 kullanıyor.
Rog da heatsink daha zengin tam havada tutmanıza gerek kalmayabilir.

Sırf QHD diye alırdım dell'i.
Rog Strix soğutması
cooling.jpg

Dell soğutması
cooling-8.jpg

Not : Küçük gelebilir gözünüze dellinki ama rog'a nazaran daha kalın ve geniş pipeler vardır.

QHD Olması ve GPU'ya sağladığı ekstra soğutmalar. Fan bearing daha kaliteli. Eksilerine gelirsem de tek kana 16x1 kullanıyor.
Rog da heatsink daha zengin tam havada tutmanıza gerek kalmayabilir.

Sırf QHD diye alırdım dell'i.
Rog Strix soğutması
Eki Görüntüle 2027477
Dell soğutması
Eki Görüntüle 2027478

Not : Küçük gelebilir gözünüze dellinki ama rog'a nazaran daha kalın ve geniş pipeler vardır.
Kasa altını göstermeniz çok yönlendirici olmuş hocam sağolun.

Şu tarz yorumlar canımı sıkmasa daha iyi olacak. Bir sürü anakart yanma olayı gördüm bu pc de. Şikayet varda falan çok dillendirmişler ve servis de ilgisizmiş. Bu bütün markalar için mi böyle? Şans işi sanırım bu laptop olayı.

Büyük ihtimalle alacağım ama. Bütçem içerisinde başka seçenek bulamıyorum. Bu bütçe aralığı da çok sıkıntı. Güzel konfigürasyonlar var lakin kasa kalitesi ekran kalitesi problemleri var.

Eğer alırsam diye soruyorum, ram tek slottaysa ikinci rami alırım. Ram öneriniz olur mı bu cihaz için (16GB)? Soğutma için de bir şeyler alırım diye düşündüm. Onun için de varsa bildiğiniz bir şey, memnun olurum.

Başka arkadaşların önerisi varsa hala açığım. Aceleci davranmayacağım çünkü.

Dosya Ekleri

• DC883FFF-4837-44D4-A547-683BED9F1FB1.jpeg
    DC883FFF-4837-44D4-A547-683BED9F1FB1.jpeg
    186,4 KB · Görüntüleme: 54
Bende yakın bütçelerdeyim. 4060 lı nitro 16 düşünüyorum. Dell‘in ısınma sorunları vardı bu kasada fakat 4000 serisinde çözmüşler mi tam bilmiyorum. Rog strix de biraz bütçemi aştığı için ve de 250 nit olması ve cool whine olmasından dolayı soğudum. Nitro 16 güzel cihaz gibi duruyor ve de en f/p model. Birde hangi macbook kullanıyordunuz acaba?

MacBook Pro M2 kullanıyordum hocam. Nitro 16 cihazında ekran özellikler nasıl tatmin edici mi?

Bende yakın bütçelerdeyim. 4060'lı Nitro 16 düşünüyorum. Dell‘in ısınma sorunları vardı bu kasada fakat 4000 serisinde çözmüşler mi tam bilmiyorum. ROG STRIX de biraz bütçemi aştığı için ve de 250 nit olması ve cool whine olmasından dolayı soğudum. Nitro 16 güzel cihaz gibi duruyor ve de en F/P model. Bir de hangi MacBook kullanıyordunuz acaba?

MacBook Pro M2 kullanıyordum hocam. Nitro 16 cihazında ekran özellikler nasıl tatmin edici mi?
macbook kadar iyi değildir tabii ama yine de gaming laptoplar arasında iyi bir ekran sunuyor gibi çünkü özellikleri fena değildi. hocam ben macbook da düşünüyordum fakat karar veremedim. fazla oyun oynayacağımı düşünmüyorum. daha çok mühendislik programları, ders işleri falan. siz ne önerirsiniz?

Selamlar @onatovic Hocam. Bende ısınma yorumlarından endişe ettiğim için kararsız kaldım. i9 olanı alma düşüncesindeyim. Dell cihazı aldınız mı memnun olmadığınız bir konu oldu mu?

Dell G16 parçalar.

Selamlar @onatovic Hocam. Bende ısınma yorumlarından endişe ettiğim için kararsız kaldım. i9 olanı alma düşüncesindeyim. Dell cihazı aldınız mı memnun olmadığınız bir konu oldu mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı