Dell G3 3579 sistem performansı düşmeye başladı

Esquire290

Centipat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : Ryzen 5 5500
Ekran kartı: Gigabyte Radeon RX6600 eagle
Anakart : Gigabyte B 450 M K
Ram : Goodram 8x2 3200mhz
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarım Dell G3 3579 (i7 8750H 2.20 GHz işlemci) konuya baştan başlayayım. İlk başlarda bilgisayarım gayet verimli hiçbir sıkıntısı olmadan çalışıyordu ama bir ara şarj kablosu kısa devre yaptığı için bilgisayar hemen hemen 1 saat çalışıp kapanıyordu çat diye (batarya bozuk bataryasız kullanıyorum). Sonra biz yapmaya çalıştık kabloyu başka kabloyla falan değiştirdik bilgisayar açıldı fakat işlemci 0.79 GHz'den yukarı çıkmıyordu ve %36 kullanımı geçmiyordu. Core Temp programından baktığımızda doğru voltaj ve wattın gitmediğini gördük fakat şarj aletini ölçtüğümüzde değerler olması gerektiği gibiydi biraz daha uğraştık şarj aletiyle ve bu sefer de bilgisayar hiç açılmadı.

Tamirciye verdik tamir ettiler içinde güç ile alakalı bir parça değiştirdiler ama işlemci hala GHz 0.79 daydı format at geçer dediler geçmedi. Götürdüm tekrardan ama bana gereksiz masraf çıkardılar. Bu yüzden reddettim daha sonra Windows 8.1 kurmayı denedim işlemci GHz temel (2.20GHz) çalışıyordu kullanımda normaldi fakat bilgisayarım Windows 8.1 desteklemediği için ekran kartı Wireless gibi driverlar yoktu.

Biraz araştırma sonucu MSConfig'den gelişmiş ayarlarda işlemci sayısı var onu en sona tıklayınca düzeliyordu videoda bende tekrardan Windows 10 kurdum ilk açılışta 0.79 GHz idi yine ama o işlemci sayısını değiştirince 2.20 GHz çalışmaya başladı. Bütün driverlar güncel ama tek sıkıntı işlemci çok orantısız çalışıyor mesela boştayken iyi %10'larda falan ama Minecraft açıyorum ilk başta %80-90'lara çıkıyor kullanım GHz sabit zaten hep (bu sorunlar yokken 4.0GHz kadar çıkıyordu) ama oyunun menü yeri falan gelince kullanım geri %20-10'lara düşüyor ve MC gibi basit bir oyun bile hem de menüde takılıyor normal dünyaya veya çok oyunculu girincede FPS sürekli düşüp yükseliyor yani bir 100 oluyor geri oyun 1-2 sn donuyor 8'e düşüyor ve bunu tekrarlıyor sorunum bu şekilde yardımlarınızı bekliyorum.

Bir de aygıt yöneticisinde işlemcilerin hepsinin üzerinde ünlem var kaldırıp tekrar yükledim ama olmadı. Son bir ekleme daha sıcaklıklar olması gerektiği gibi hatta laptopa göre bayağı iyi 40 derecelerde falan yük altında da aynı şekilde.

Şunu fark ettim ThrottleStop uygulamasında işlemci GHz 0.79 gösterirken Görev Yöneticisi 2.20 sabit gösteriyor hangisi doğru acaba?

Konu kapansın

Son düzenleme:

Geri
Yukarı