Çözüm Dell G5 15 SE 5505 Radeon Performans Arayüzü Etkinleştirme ve Overclock

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tolga Samet

Megapat
Makaleler
17
Daha fazla  
Selamlar. Dell G5 15 SE 5505'te AMD Radeon üzerinden frekans ve voltaj ayarı yapabileceğiniz yer kapalı ve herhangi bir ayar yapamıyoruz. Aynı şekilde MSI Afterburner ve bu tarz yazılımlar da işe yaramamakta. Öncelikle bunun nasıl açılacağını ve neler yapabileceğimizi göstereceğim.

*Her şeyden önce SmartShift'i devre dışı bırakmalısınız. Bu işlem garantinizi doğru yaptığınız takdirde devre dışı bırakmaz ancak yanlış bir değer değiştirip hasar verirseniz veya sistem boot etmezse garantinin çok yardım edeceğini sanmıyorum. Eğer ekran gelmezse arkasını açın, bataryayı sökün ve CMOS reset yapın. BIOS ayarları sıfırlanacağından şanslıysanız açılacaktır. Tekrar açılmazsa BIOS resetlenmiş halde garantiye gönderebilirsiniz. Bu işlemi BIOS'taki gizli ayarları değiştirerek yapıyoruz, BIOS'un kendisinden herhangi bir şey değişmediğinden problem olmayacaktır. İşimiz NVRAM ile yani :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GPU-Z ve MorePowerTool indirmeniz gerekiyor.
İndirdikten sonra GPU-Z'u açıp BIOS'u kaydedin.

1.png

Çıkan dosyayı ulaşılması kolay bir yere atın ve MorePowerTool yükleyin. Yükledikten sonra şöyle bir ekran gelecek:

23.png

Sol alttan "Load" butonuna basın ve GPU-Z'dan aldığımız VBIOS'u seçin.

3.png

Seçtikten sonra seçilebilir ve değiştirilebilir birçok bölme açılacak. İlk ekrandan işaretlediklerimi seçebilirsiniz.

4.png

"Write SPPT" butonuna bastıktan ve restart attıktan sonra Radeon'da Performans ayarları açılmış olmalı.

5.png

Fan ayarlarına dokunmanızı önermem, ısındığını düşünüyorsanız G-Mode'u açabilirsiniz. Bunun yanında optimum performans için MPT üzerinden birkaç ayar göstermek istiyorum. MPT üzerinden "Power and Voltage" sekmesine gelin ve aşağıda verdiğim ayarları girin.

6.png

GFX akım limitini en fazla 86A yapabilirsiniz, üstünü kaldırabileceğini sanmıyorum. Uzun vadede problem yaşayabilirsiniz. Power limitin 110W olması gözünüzü korkutmasın :D Sadece üst sınırı geniş tuttum. Siz isterseniz 100 veya 95 yapabilirsiniz. Önerim ufak peekler için pay bırakmanız. Tekrar "Write SPPT" yapın ve restart atın. Radeon üzerinden kullandığım güncel ayarları da paylaşayım.

7.png

Ayarları girdikten sonra sağ üstten uygulayın ve benchmark yapın. Eğer ki ekran kartı 85 dereceyi aşıyorsa P3 değerini 1526MHz 774mV olarak değiştirebilirsiniz. Benchmark olarak 3DMark'tan Time Spy veya Fire Strike Extreme öneririm. Crash yerseniz frekansı düşürmeyi deneyin. Yemezseniz voltaj düşürebilir veya frekans arttırabilirsiniz. Bunlar benim ayarlarım sonuçta, her silikon aynı değil.

Performans karşılaştırması için:

Okuduğunuz için teşekkürler. Yararım dokunduysa ne mutlu. Aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:
Sen bu işi biliyorsun reis :D
Yorumun için teşekkürler :)

*Konuya ek olarak 1800MHz denemesi de başarılı görünüyor. 1818MHz'e 916mV deneyebilirsiniz ancak termal macun değişimi yapmanızı öneririm. Frekans, stok 5600 XT'den yüksek görünüyor. Tabii ki performansı, özellikle VRAM frekansından dolayı aynı değil.

234.png

@zokaatreus Bu aracı kullanabilirsin. Ayarları biraz karıştır. SmartShift seçeneğini bulacaksın.
Çıkarken boot menüsünden geçersiz cihazlarını silmeyi unutma. Yoksa BIOS'a erişemezsin.

*Bu aracın içerisinde birçok seçenek mevcut. RAM ayarlarını da aşağıdaki gibi ayarlayabilirsin. Ekstra performans sağlar.

image.png

indirmem gereken şeyler nelerdir tam olarak anlayamadım kusura bakma

@zokaatreus Bu aracı kullanabilirsin. Ayarları biraz karıştır. SmartShift seçeneğini bulacaksın.
Çıkarken boot menüsünden geçersiz cihazlarını silmeyi unutma. Yoksa BIOS'a erişemezsin.

*Bu aracın içerisinde birçok seçenek mevcut. RAM ayarlarını da aşağıdaki gibi ayarlayabilirsin. Ekstra performans sağlar.

image.png
hangi dosyayı neye nereye atmam lazım çözemedim pek

Son düzenleme:
cpb falan var onların içinde birşey değiştirmeli miyim
ya da oc için hangi ayarları açmalıyım

image.png
hocam artık oc işlemini yapabiliyorum ama silmeyi unuttum geçersiz cihazları biosa giremiyorum düzeltmenin bir yolu var mı ?

Son düzenleme:
@zokaatreus Aracı tekrar boot edin ve boot manager sekmesine girin. Oradan Misc Option olan her şeyi silin. Muhtemelen 5 tane oluşacak. Sonrasında commit ve devam.

Yeni konular

Geri
Yukarı