das Licht

Centipat
Benim bilgisayarım AC adaptörümü tanıyamıyor çünkü kendileri (adaptör) yeni. Ben de bu yüzden BIOS güncellemesi yapmaya karar verdim. Fakat bilgisayarım pili dolmuyor çünkü açılışta bu hata mesajını vermekte :
  • AC adaptör pili şarj edemiyor.
  • Hata mesajı - AC adaptörün türü belirlenemiyor. Bu durum optimum sistem performansını engeller.
  • Pil AC adaptörün türü belirlenemediği için doldurulmuyor.
Pil doldurulamadığı için de BIOS update yapamamaktayım fakat "Dell" sitesinde şu makaleyi paylaşmış :
  1. Başlat öğesine tıklayın. Çalıştır veya Arama kutusuna cmd yazın, arama sonuçlarında "cmd.exe" öğesine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır öğesini seçin
  2. Kullanıcı Erişim Denetimi penceresi belirirse Evet öğesini seçin
  3. Komut İstemi penceresinde C:\Windows\system32> komut istemine cd\ yazın ve Enter tuşuna basın, bu işlem sizi kök dizine geri döndürür
  4. C:\> komut istemine biosflashname.exe /forceit yazın ve Enter tuşuna basın
Fakat bu da işe yaramamaktadır. " Bios Update Programı" şu hatayı vermektedir :

• Error : Invalid File
Görselli hali :
hata.png

Çözüm
AC adaptörümü tanıyamıyor çünkü kendileri (adaptör) yeni.
Adaptörünün orijinal adaptör olmama ihtimali nedir? Bence %95 orijinal olmayan yan sanayi diye tabir ettiğimiz adaptör kullanıyorsun.

Gelelim sorununa linkteki ZIP dosyasını indir ve InsydeFlash.exe'yi çalıştır. Eğer arayüz gelir ve BIOS dosyasını seçmeni isterse klasör içerisindeki isflash.bin dosyasını seç ve Flash diyerek işlemi başlat. Eğer arayüz gelmezse ve AC adaptör hatası verirse klasör içindeyken Dosya >PowerShell'i Başlat > Burada PowerShell'i yönetici olarak başlat yolunu izleyerek PowerShell'i aç. Daha sonra şu komutu çalıştır:
Kod:
InsydeFlash.exe isflash.bin /forceit
InsydeFlash uygulamasının direkt olarak yazma işlemine başlaması lazım artık.

Link: R15 3521 A16 BIOS.zip (Klasör içerisindeki dosyalar 3521A16.exe 'nin içerisindeki orijinal dosyalardır.)
AC adaptörümü tanıyamıyor çünkü kendileri (adaptör) yeni.
Adaptörünün orijinal adaptör olmama ihtimali nedir? Bence %95 orijinal olmayan yan sanayi diye tabir ettiğimiz adaptör kullanıyorsun.

Gelelim sorununa linkteki ZIP dosyasını indir ve InsydeFlash.exe'yi çalıştır. Eğer arayüz gelir ve BIOS dosyasını seçmeni isterse klasör içerisindeki isflash.bin dosyasını seç ve Flash diyerek işlemi başlat. Eğer arayüz gelmezse ve AC adaptör hatası verirse klasör içindeyken Dosya >PowerShell'i Başlat > Burada PowerShell'i yönetici olarak başlat yolunu izleyerek PowerShell'i aç. Daha sonra şu komutu çalıştır:
Kod:

Link: R15 3521 A16 BIOS.zip (Klasör içerisindeki dosyalar 3521A16.exe 'nin içerisindeki orijinal dosyalardır.)

Son düzenleme:
Çözüm

Kod:

Hayır adaptörüm orjinal ama bugün bir şey keşfettim. Bilgisayarım bios pilini çıkarıp taktım ve ne hata verdiğine baktım. Bu adaptör sonradan alınma ve başka bir bilgisayarın. Bilgisayar 90w AC adaptör istiyor fakat bu 65w AC olduğu için işe yaramıyor. Gerçekten haklısın adaptör ile ilgili. Şimdi linklerini deniyeceğim. Sağol cevabın için...

Kod:

Bir şey soracağım acaba nasıl "exe" dosyasını açıp "zip" dosyasına kaydettin?

Kod:

Powershell den sonra şu hatayı verdi ve açılmadı =

Dosya Ekleri

• hata.png
    hata.png
    9,5 KB · Görüntüleme: 119
Son düzenleme:
Powershell den sonra şu hatayı verdi ve açılmadı =
Ah, PowerShell'in güvenlik muhabbetine takılmışsın. System32 içinde öyle bir program ve ilişkilendirmeye sahip olmadığını ama mevcut dizinde bu isimde bir yazılım olduğunu ama bu dizinin güvenli dizin listesinde kayıtlı olmadığını söylüyor. Bu sebeple eğer dosyaya güveniyorsanız
Kod:
.\InsydeFlash.exe isflash.bin /forceit
şeklinde kodu çalıştırmayı deneyin yazıyor. Kodu birde bu şekilde yazabilir misin rica etsem?
Bir şey soracağım acaba nasıl "exe" dosyasını açıp "zip" dosyasına kaydettin?
Aslında o .exe dosyası 7-zip kendi kendine çıkarılabilir dosyası. O çıkartma işlemini yaptıktan sonra çalışan güncelleme yazılımının dizinine gittim. Geçici olarak çıkarttığı için Temp$xxxx şeklindeki klasörün tüm içeriğini dışarıya kopyaladım ve daha sonra rahatça kullanabilmen için ayrı bir Zip haline getirdim.

Ah, PowerShell'in güvenlik muhabbetine takılmışsın. System32 içinde öyle bir program ve ilişkilendirmeye sahip olmadığını ama mevcut dizinde bu isimde bir yazılım olduğunu ama bu dizinin güvenli dizin listesinde kayıtlı olmadığını söylüyor. Bu sebeple eğer dosyaya güveniyorsanız
Kod:
.\InsydeFlash.exe isflash.bin /forceit
şeklinde kodu çalıştırmayı deneyin yazıyor. Kodu birde bu şekilde yazabilir misin rica etsem?

Aslında o .exe dosyası 7-zip kendi kendine çıkarılabilir dosyası. O çıkartma işlemini yaptıktan sonra çalışan güncelleme yazılımının dizinine gittim. Geçici olarak çıkarttığı için Temp$xxxx şeklindeki klasörün tüm içeriğini dışarıya kopyaladım ve daha sonra rahatça kullanabilmen için ayrı bir Zip haline getirdim.

Maalesef adaptörüm yüzünden izin vermemektedir. Zaten ben bios update'i belki bataryamı geri şarj eder diye yapmaya çalışıyordum. Onun yerine gidip 90w AC olan, yani bilgisayarımla uyumlu olan bir adaptör alacağım. Yardım ettiğin ve zamanını verdiğin için çok teşekkür ederim.

Maalesef adaptörüm yüzünden izin vermemektedir. Zaten ben bios update'i belki bataryamı geri şarj eder diye yapmaya çalışıyordum. Onun yerine gidip 90w AC olan, yani bilgisayarımla uyumlu olan bir adaptör alacağım.
Güncelleme yapamamana üzüldüm. Alacağın adaptörün mümkün olduğu kadar orijinal olmasına özen göstermeni tavsiye ederim. Ucuza bulacağın bazı yan sanayi ürünler cihazına zarar verebilir.
Yardım ettiğin ve zamanını verdiğin için çok teşekkür ederim.
Rica ederim, ne demek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı