Depremde hangi kat daha avatajlı?

bugra56

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar eski bir binada oturuyorum, yani beklenen büyük İstanbul depreminde muhtemelen yıkalacak fakat babam bu konuda korkmamamı çünkü en üst katta çatı katında olduğumuz için bina yıkılsa da binadan çok kolay şekilde çıkarız diyor. Sizce daha mı iyi babamın dediği doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısmen doğru, yani katlar sırayla aşağıya doğru çökeceği için en üstte siz kalacaksınız ama üstüne kolon düşmeyeceğini de bilemezsiniz. Ülkedeki insanların düşündüğü şeylere bak, insanlar deprem olacağını bildiği için üst katta yaşadığını avantaj olarak görmesi ne üzücü.

Merhaba arkadaşlar eski bir binada oturuyorum, yani beklenen büyük İstanbul depreminde muhtemelen yıkalacak fakat babam bu konuda korkmamamı çünkü en üst katta çatı katında olduğumuz için bina yıkılsa da binadan çok kolay şekilde çıkarız diyor. Sizce daha mı iyi babamın dediği doğru mu?

Kahramanmaraşlıyım arkadaşım en üst katta oturduğu için enkazdan kurtuldu.

O enkazda sağ çıkma olasılığı kaç peki

Ev moloz yığınına dönerse avantajlı sizsiniz ama bina devrilirse en kötü konumda siz olursunuz.

Antik Yunan zamanında en alt katta zenginler otururdu. Sebebi de deprem, yangın vb. gibi durumlarda canını ilk kurtaranlar zenginler olsun diye. Eğer deprem sırasında uyanıksanız birinci kattan doğrudan kaçma şansınız var. Üstteki arkadaşların dediği gibi de en üst katta olduğunuz için en az kolon sizin üzerinize düşecek. Bu ihtimali de var.

Antik Yunan zamanında en alt katta zenginler otururdu. Sebebi de deprem, yangın vb. gibi durumlarda canını ilk kurtaranlar zenginler olsun diye. Eğer deprem sırasında uyanıksanız birinci kattan doğrudan kaçma şansınız var. Üstteki arkadaşların dediği gibi de en üst katta olduğunuz için en az kolon sizin üzerinize düşecek. Bu ihtimali de var.

Hayır kaçmaya zamanın olmuyor 5 snden kısa içinde yıkılıyor TR de binalar adamakıllı olmadığı için şans olmuyor biz maraşta yataklardan ceset topladık adamlar uyanamadan gitmiş.

Geri
Yukarı