Ders çalışırken odak kaybı

Bu tamamen disiplinin ile alakali. Ben boyle bir durumda hedefimi gerceklestiremedigimde yasayacaklarimi dusunuyorum deneyebilirsin.

Not aldım deneyeceğim.

Çözüm var. Eliniz gizli sekmeye gittiğinde masadan kalkıp başka bir işle uğraşın. Amaç şu: O gün boyunda YouTube sekmesi açılmayacak. Yarın olduğunda da aynısı. 1 hafta bunu deneyin, büyük oranda kurtulacağınıza inanıyorum. Beynimizdeki aç maymun başka türlü doymuyor çünkü.

Evet, bunu duydum ancak o kadar çok bunaldım ve araştırdım ki uygulama fırsatım olmadı mutlaka deneyeceğim.

Çözüm var. Eliniz gizli sekmeye gittiğinde masadan kalkıp başka bir işle uğraşın. Amaç şu: O gün boyunda YouTube sekmesi açılmayacak. Yarın olduğunda da aynısı. 1 hafta bunu deneyin, büyük oranda kurtulacağınıza inanıyorum. Beynimizdeki aç maymun başka türlü doymuyor çünkü.

Ya bir de açıkçası sosyallik yok dediğin gibi, aç maymun (dopamin) bir şeyler istiyor sürekli böyle olunca da sıkıldığı bir iş yaparken bir kaçamak arıyor aslında molalarda ya da tatillerde eğlenmesini bilsek belki bunu yapmaz.

Motivasyon kazan derim. Kendin daha iyi bilirsin seni neyin motive edebileceğini. Ne için okumak istiyorsun? Ben, eğlenmek ve kaliteli bir yaşam sürmek için okumayı istiyorum. Fazla ders çalışmasam bile beni çalışmaya iten duygu bu oluyor. Kendine yeterli bir hedef belirle. Hedefini asla unutma. Unutursan motivasyonun kaybolur, motivasyonun kaybolursa çalışmazsın ve ilerleyemezsin. Kendini teknolojiden soyutlama derim. Bu sefer de ders çalışmak sende kötü bir şey algısı oluşturur. Zaten motive olduktan sonra kendin onlarla vakit kaybetmek istemeyeceksin. Başarılar.

Ya ben motivasyona fazla bel bağlamak istemedim ama bunu yaparken iç motivasyonu da unuttum mesela, seninki iç güdü ve motivasyon ben "irade sahibi olacağım disiplinli olacağım motivasyonum olmasa bile çalışacağım" gibi bir algıya kapılıp iç motivasyonu da körleştirdim.

Beni motive eden daha doğrusu odağımı toparlayan şey üzülmek veya duygularımdan arınmak. Eğer mutluysam veya sinirliysem bir şeye odaklanamıyorum. Kendinize uygun çözümler düşünün. Şarkı vs. olabilir veya sadece düşüncelerinizle nötrleşin.

Bu arada ben üzgünken kaç saat çalıştığıma bile bakmıyordum, bu bende de işe yarıyor özellikle aldatıldığımı öğrendiğim aylarda resmen stoik yaşama geçmiştim.

Derse başlamadan önce 1-2 hareketli müzik dinle ders esnasında arkadan mozart aç.

Ya da hayal kurmakta olabilir ders öncesi. Çok güzel fikir teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada ben üzgünken kaç saat çalıştığıma bile bakmmıyordum bu bende de işe yarıyor özellikle aldatıldığımı öğrendiğim aylarda resmen stoik yaşama geçmiştim.

Sizi duygusal olarak etkileyen şarkılar varsa onları dinleyebilirsiniz veya dersten önce 5-10 dakika düşüncelere dalıp biraz duygularınızı bastırabilirsiniz. En azından ben öyle yapıyorum. Bir de otururken pozisyonunuzu falan iyi ayarlayın, video izliyorsanız tam ekran yapın.

Sizi duygusal olarak etkileyen şarkılar varsa onları dinleyebilirsiniz veya dersten önce 5-10 dakika düşüncelere dalıp biraz duygularınızı bastırabilirsiniz. En azından ben öyle yapıyorum. Bir de otururken pozisyonunuzu falan iyi ayarlayın, video izliyorsanız tam ekran yapın.

Mantıklı bazen omuzları düzeltip nefes almak bile çok iyi şekilde derse hazırlıyor insanı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı