Ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Just Just Okay?

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, bu yıl muhtemelen 35 TYT ve 10 AYT netleri ile mezuna bırakacağım. Gelecek dönemde aynısı yaşanmaması için temelden çalışmaya başlamak istiyorum fakat hayatım boyunca hiç ders çalışmadığımdan sürekli erteliyorum ve düzen oturtamıyorum. Bu düzeni acilen oturtup çalışmaya başlamam lazım ne yapmalıyım?

Öncelikle selamlar. Ders çalışma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız size tavsiyelerim: Hedef belirlemeniz ve Planlı bir şekilde çalışmanızdır. Kendinize uygun sizi motive edecek bir hedef belirleyin ki size çalışma isteği versin. Planlı çalışmaya gelecek olursak emin olun planlı çalışmaktan alacağınız verim plansız çalışarak alacağınız verimden çok daha yüksek olacaktır.

Merhaba, bu yıl muhtemelen 35 TYT ve 10 AYT netleri ile mezuna bırakacağım. Gelecek dönemde aynısı yaşanmaması için temelden çalışmaya başlamak istiyorum fakat hayatım boyunca hiç ders çalışmadığımdan sürekli erteliyorum ve düzen oturtamıyorum. Bu düzeni acilen oturtup çalışmaya başlamam lazım ne yapmalıyım?

Bence gerçekten istemediğin sürece ne yaparsan yap bir yerde bıkıyor insan içinde olması lazım

Her gün süre tutup çalışacaksın. Kendine bir süre ölçer al ve kaç saat çalışacaksan ona göre ayarla. Süre tutunca insan kendini daha zorunda hissediyor o süreyi bitirmeye daha çok gayret ediyor. Diğer türlü insan beyni her türlü bahaneyi bulup dersten kaçabilir.

Bunun dışında 45 dakikada bir 5-6 dakikalık molalar ver. Daha fazlasını verirsen dikkat dağılıyor. Molasız da program ayarlama kafan çabuk yorulur.

Arada bir motivasyon videoları seyret. Özellikle YouTube'da Gri Koç'u öneririm.

Geri
Yukarı