Bu rehberin amacı zaten bilgisayarın yükünü hafifletmek ve optimize etmek. Belki senin için olmayabilir ama eski bir işlemci ve düşük RAM bulunan bir bilgisayar için buradaki çoğu ayarı yapınca uçuruyor bilgisayarı. Dediğim gibi asıl amacım FPS arttırmak değil ki zaten donanım değişikliği veya OC dışında onu yapmanın çok bir yolu yok onun dışı en fazla %15 falan arttırır. İnternette düzgün uzun ve detaylı bir rehber bulamayınca kendim yapmaya karar verdim. Gereksiz gören yapmayabilir ama ne kadar işe yaradığı aşikâr. Yorumun için teşekkür ederim.

Dostum inceledim konuyu zaten. Bir ton gereksiz şeyler ve stabilite bozacak ne varsa eklemişsin. Regedit ile uğraşmayın zaten. GPU priority falan var onlarla oynamayın mesela. Ben de öyle Ultra sistem kullanmıyorum 4.nesil Intel 16 GB RAM sistemim var bunların hiçbirini yapmadığım halde çok güzel performans alıyorum. Bu tarz konular boş. Yapacağın tek şey gereksiz hizmetleri kapatmak. Gerisi boş. HPET'i bile ellemeyin kurcalamayın.

HPET zaten çoğu sistemde kapanmıyor. Kafi gelmiyor Aygıt Yöneticisi'nden kapatmak.

Benim kullandığım eski AMD sistemim de BIOS'da HPET kapatma seçeneği vardı ben hem BIOS hem de Windows üzerinden açık kapalı testler yaptım emin ol gram faydası yok. O gösterdiği FPS de fake zaten. Biraz araştır görürsün. İlk başlar da burada da herkese HPET'i kapatın diyen birisi vardı birkaç forumda da üyeliği var nickini unuttum şimdi o bile bir süre sonra arkadaşlar HPET ayarı ile oynamayın zamanında öneriyordum ama zerre faydası yok fake FPS artışı gösteriyor o ayarları kurcalamayın diyordu. Ellemeyin hiçbirini. Windows zaten kendisi ayarlıyor hepsini. Timer bench programını indir ve aç. Ana ekran da tsc yazıyorsa HPET kapalı ve en iyi performansta çalışıyor demektir. HPET yazıyorsa açıktır ve senin sistemin için en iyisi o olduğu için onu gösterir. Kıscası kurcalamayın.

Dostum inceledim konuyu zaten. Bir ton gereksiz şeyler ve stabilite bozacak ne varsa eklemişsin. Regedit ile uğraşmayın zaten. GPU priority falan var onlarla oynamayın mesela. Ben de öyle Ultra sistem kullanmıyorum 4.nesil Intel 16 GB RAM sistemim var bunların hiçbirini yapmadığım halde çok güzel performans alıyorum. Bu tarz konular boş. Yapacağın tek şey gereksiz hizmetleri kapatmak. Gerisi boş. HPET'i bile ellemeyin kurcalamayın.

Fikrine saygım sonsuz. Konuda stabilite bozacak bir şey olduğunu sanmıyorum hepsini tek tek bazılarını benchmarklar yaparak denedim. HPET Windows'un eski sürümlerinde kötü çalışıyordu ve kapatmak gerçekten işe yarıyordu ama o sorunu 2019'da falan çözmüşler ben de rehberi yaptıktan sonra fark ettim kapatılmaması gerekiyor evet. Varsa gereksiz değil de zararlı gördüğün kısımlar söyleyin düzelteyim.

@oKarbonat_Erol hocam HPET kapatıyordum da doğru şeyi kapattım değil mi? Önce bahsettiğiniz konudan komutu girdim, sonra da burayı kapattım.
Ekran Görüntüsü (1).png

Fikrine saygım sonsuz. Konuda stabilite bozacak bir şey olduğunu sanmıyorum hepsini tek tek bazılarını benchmarklar yaparak denedim. HPET Windows'un eski sürümlerinde kötü çalışıyordu ve kapatmak gerçekten işe yarıyordu ama o sorunu 2019'da falan çözmüşler ben de rehberi yaptıktan sonra fark ettim kapatılmaması gerekiyor evet. Varsa gereksiz değil de zararlı gördüğün kısımlar söyleyin düzelteyim.

Regedit ayarları gereksiz. Yaptığın benchmarklar nerede mesela konuda göremedim. Keşke before after diye atsaydın bizde farkı görürdük. Fark yok çünkü. Olsaydı emin ol resim ya da video olarak atardın konuya.

Regedit ayarları gereksiz. Yaptığın benchmarklar nerede mesela konuda göremedim. Keşke before after diye atsaydın bizde farkı görürdük. Fark yok çünkü. Olsaydı emin ol resim ya da video olarak atardın konuya.
Rehberin en altında oyun içi FPS testleri ve boştaki CPU yükünü ve işlemlerini attım. Regeditin gereksiz olduğunu belirttim zaten rehberde. Burada ön yargılı yaklaşmanıza gerek yok ben de sizin bana yaptığınız gibi yardımcı olmaya çalışıyorum insanlara. Benchmarklar günlük hayattaki kullanım performansını oyunlardan daha kötü gösterdiğini düşündüğümden o zaman eklememişim biraz da unuttum açıkçası.

Rehberin en altında oyun içi FPS testleri ve boştaki CPU yükünü ve işlemlerini attım. Burada ön yargılı yaklaşmanıza gerek yok ben de sizin bana yaptığınız gibi yardımcı olmaya çalışıyorum insanlara. Benchmarklar günlük hayattaki kullanım performansını oyunlardan daha kötü gösterdiğini düşündüğümden o zaman eklememişim biraz da unuttum açıkçası.
Hocam ben Windows 10 LTSB 2015 kullanıyorum. Hizmetler adımındakileri yapmam gerekiyor mu? Uygulama ile olanı. Çünkü çoğu hizmet yok bile bende (microsoft store falan).

Geri
Yukarı