Devlet Üniversitesi vs Vakıf Üniversitesi

Koç nasıl farksız alıyor? ODTÜ ve İTÜ'den sağlam kişiler çıkmıyor mu? ODTÜ hocalarına baktım ve hemen hemen hepsi doktorasını dünyanın ilk 100 üniversitenin içine girerek gelmiş. Yanlış anlaşılmasın, hepsi değil ama hemen hemen hepsi.
Tamam dostum sen Koç'a yerleş bi ilk. Sonra alınıyor musun alınmıyor musun görelim. Ha bu arada bahsettiğim ilk 1k 5k bölümleri için işe girme. Sakın 200k 300k için düşünme :)

Nasıl yani? Laboratuvar imkanı daha mı fazla? Koç üniversitesi ve ODTÜ bilgisayar mühendisliği hocalarına baktım. Aham şaham fark yok hocalarda.

Şöyle söyleyeyim, vakıflar daha fazla ekonomik güce sahip oldukları için gerek ekipman gerek akademisyen bakımından daha iyi oluyorlar. Elbette bu ODTÜ gibi bir okul daha kötü, Koç daha iyi demek anlamına gelmiyor. Ancak Koç gibi, Bilkent gibi, Sabancı gibi üniversiteler burslu öğrencilerine daha fazla yardımda bulunuyorlar. Yurt desteği, ek burslar vb. gibi yardımları özellikle ekonomik şartların daha zorlu olduğu bu dönemlerde vakıfların öncelik yapılmasına sebep oluyor.

Uzun ve detaylı bir konu. Devlet memurluğu istiyorsanız nerede okuduğunuzun bir önemi yok herkes KPSS'ye girer puana göre atanır.

Özel sektörde çalışacaksanız eğer, kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz önemli. Burslu özelde okuyanlar devlette okuyanlardan daha yüksek puan alarak üniversiteye yerleşirler, sıralama daha yüksektir.

Özel sektörde, hangi okulda okuduğunuz çok önemli değildir aslında, önemli olan staj ve iş geçmişi. Şirketlerdeki stajların ve işlerin uzun dönem olduğuna bakılır, neler yaptığınıza bakılır.

Özel okulun avantajları çok daha fazladır, dil olarak iyi konuma gelirsiniz. Ayrıca okuduğunuz bölüm ingilizce ise daha da pekişir, kariyer anlamında okul daha çok destek olur, farklı firmalarla çalışma yapar ve sürekli staj, iş görüşmelerine katılım olanağınız yükselir.

Vakıf için Sabancı, Koç veya Bilkent. Devlet üniversitesi için ise ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, YTÜ veya Hacettepe okunulabilir okullar. Eğer derece öğrencisi olursanız Sabancı ve Koç hem öğrencilik yıllarınızı güzel geçirmenizi sağlar, hem de akademik kadro ve okul işleyişi olarak iki okul da harika diyebilirim.

Merhaba @The Tribal Chief. Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümü düşünüyordunuz. Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okunabilir gibi duruyor. Benzer sıralamaya İstanbul Esenyurt Üniversitesi tam burslu İkinci Öğretim Bilgisayar Programcılığı, ve Toros Üniversitesi tam burslu Bilgisayar Programcılığı geliyormuş.

Merhaba @The Tribal Chief. Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümü düşünüyordunuz. Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okunabilir gibi duruyor. Benzer sıralamaya İstanbul Esenyurt Üniversitesi tam burslu İkinci Öğretim Bilgisayar Programcılığı, ve Toros Üniversitesi tam burslu Bilgisayar Programcılığı geliyormuş.
Evet, 2 yıllık düşünürken başka işlerle uğraşmaya başladım. Kararım değişti yani. Sınava girip puanlar açıklandıktan sonra durum değişir.

Vakıf için Sabancı, Koç veya Bilkent. Devlet üniversitesi için ise ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, YTÜ veya Hacettepe okunulabilir okullar. Eğer derece öğrencisi olursanız Sabancı ve Koç hem öğrencilik yıllarınızı güzel geçirmenizi sağlar, hem de akademik kadro ve okul işleyişi olarak iki okul da harika diyebilirim.
Mesela ben burslu kazandım diyelim. Baba parası olup verenler de giriyor. Parayı veren düdüğü çalıyor hesabı gibi bir şey. Öğretim üyelerinin okuduğu okullara baktım. Ancak ODTÜ gibi hocaları ile hemen hemen aynı.

Saygın vakıf okulları dışında (onceki mesajlarda belirtilmis zaten) vakıfta çok da okumamak gerekiyor bence, öğrenci kalitesi üniversite kültürü vs kötü durumda oluyorlar,aklında olan üniversite varsa isim olarak verirsen daha iyi yorumlar yapılabilir

Geri
Yukarı