DGS muafiyet oluyor mu?

Dark Dean

Hectopat
Makaleler
1
Selam dostlar. DGS için hiç bilgim yok. Doğru düzgün bilgi de bulamadım. Mezun olduğum okuldan başka okula geçersem muafiyet nasıl olacak? Muaf sayılmazsa neler yapılmalı? Denklik nedir? Benim mezun olduğum okuldan AKTS bakıp gideceğim okulun dersleri ile denk olup olmadığına bakın diyorlar. Ne yapacağım bilmiyorum. Eğer bilginiz varsa aydınlatın. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba. Okuduğunuz bölümün müfredatına bakarak benzer isimlerde ki dersleri eşleştirin. Daha sonra AKTS'lerini eşleştirin. Aynı AKTS'ye sahip derslerden gideceğiniz yeni üniversitede %80 muaf olursunuz. %20 kıl bir konseye denk gelirseniz dersin içeriğinden kabul etmeyebilir.
Yapacağınız en iyi şey gideceğiniz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak, DGS ile gelen öğrencilerin genellikle(bölümünüzü de belirtin) kaçıncı sınıftan başladığını sorun. "İntibak durumuna göre değişir" diyecektir %90. Sizde sorduğunuzun şahsınız değil genel bir ortalama değer olduğunu belirtin. Böylelikle kaçıncı sınıftan başlayacağınızı tahmin edebilirsiniz ama unutmayın 3.sınıftan başlatsalar bile alttan bir ton dersiniz oluyor.

Dipnot: aldığınız ders türkçe, gideceğiniz üniversitede bahsi geçen ders ingilizce olarak verilmişse %90 o dersi tekrar aldırıyorlar.

Merhaba. Okuduğunuz bölümün müfredatına bakarak benzer isimlerde ki dersleri eşleştirin. Daha sonra Akts'lerini eşleştirin. Aynı Akts'ye sahip derslerden gideceğiniz yeni üniversitede %80 muaf olursunuz. %20 kıl bir konseye denk gelirseniz dersin içeriğinden kabul etmeyebilir.
Yapacağınız en iyi şey gideceğiniz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak, DGS ile gelen öğrencilerin genellikle(bölümünüzü de belirtin) kaçıncı sınıftan başladığını sorun. "intibak durumuna göre değişir" diyecektir %90. sizde sorduğunuzun şahsınız değil genel bir ortalama değer olduğunu belirtin. Böylelikle kaçıncı sınıftan başlayacağınızı tahmin edebilirsiniz ama unutmayın 3.sınıftan başlatsalar bile alttan bir ton dersiniz oluyor.

Dipnot: Aldığınız ders Türkçe, gideceğiniz üniversitede bahsi geçen ders İngilizce olarak verilmişse %90 o dersi tekrar aldırıyorlar.

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben yerel yönetimler mezunuyum. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilere gideceğim. Zor bir yaz ayından geçtim. Derslerin hiçbiri aklımda değil. Mezun olduğum içinde giremiyorum sisteme. Zaten okulun sitesinde bölümün derslerini dahi yazmamışlar. Gideceğim üniversiteye baktım. Sitede bölüm adı yarım yamalak yazıyor. 2 yıllık bölümde her şey temelden öğretiliyor. Gideceğim üniversite bulunduğum ilden 2 saat uzaklıkta. Geçim de sıkıntı ister istemez korkuyorum baştan başlamaktan. Diyelim ki yapmadılar. Muaf olmadım. Bir çaresi yok mu? Bir de 'intibak durumuna göre değişir' dediniz bu ne demek? Alttan ders olmasının nedeni nedir?

İntibak, üniversitede öğretim ve araştırma personellerinden oluşan konsey tarafından sizin aldığınz derslerin bahsi geçen üniversitede karşılanıp karşılanmadığını kontrol edilmesi durumu. Muaf olmaz iseniz bir çaresi yok(muafiyet olarak) maalesef. Tek çare derslerinize çok yoğun çalışıp üstten ders alarak erken bitirmek. Alttan ders olmasının nedeni ise gideceğiniz üniversitede 1.dönemde 10 ders var diyelim sizin 20 tane dersiniz sayıldı toplamda diyelim ve sayılan bu 20 dersten 5 tanesi 1.dönemde. Böylelikle siz 3.sınıftan başlasanız dahi 1.dönemden 5 tane ders (sayılmayan veya önlisansta okumadığınız dersler) alıyorsunuz yani alttan ders almış oluyorsunuz. Bu mantığı 3.sınıfa yani 5.döneme kadar gelen tüm dönemlere uygularsanız alttan bayağı bir ders almak durumunda kalıyorsunuz. En kötü yarım dönem uzatırsınız lakin bölümünüz sözel olduğu için üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorum. Durum bundan ibaret.
Bugün e-kayıtlar başladı. E-kaydınızı yapıp, muafiyet hakkında detaylı bilgi almak için üniversitenizin öğrenci işlerini aramaya özen gösterin. Bazı formlar doldurup bunu üniversiteye iletmeniz gerekecek muafiyet için.

İntibak, üniversitede öğretim ve araştırma personellerinden oluşan konsey tarafından sizin aldığınz derslerin bahsi geçen üniversitede karşılanıp karşılanmadığını kontrol edilmesi durumu. Muaf olmaz iseniz bir çaresi yok(muafiyet olarak) maalesef. Tek çare derslerinize çok yoğun çalışıp üstten ders alarak erken bitirmek. Alttan ders olmasının nedeni ise gideceğiniz üniversitede 1.dönemde 10 ders var diyelim sizin 20 tane dersiniz sayıldı toplamda diyelim ve sayılan bu 20 dersten 5 tanesi 1.dönemde. Böylelikle siz 3.sınıftan başlasanız dahi 1.dönemden 5 tane ders (sayılmayan veya önlisansta okumadığınız dersler) alıyorsunuz yani alttan ders almış oluyorsunuz. Bu mantığı 3.sınıfa yani 5.döneme kadar gelen tüm dönemlere uygularsanız alttan bayağı bir ders almak durumunda kalıyorsunuz. En kötü yarım dönem uzatırsınız lakin bölümünüz sözel olduğu için üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorum. Durum bundan ibaret.
Bugün e-kayıtlar başladı. E-kaydınızı yapıp, muafiyet hakkında detaylı bilgi almak için üniversitenizin öğrenci işlerini aramaya özen gösterin. Bazı formlar doldurup bunu üniversiteye iletmeniz gerekecek muafiyet için.

Ne yazık ki istediğim yer gelmedi. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi vardı oturduğum bölgede kontenjan yok gelmedi. Ek tercihleri bekliyorum. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilere gideceğim o nedenle. Hocalarımız bilgilendirmedi. İnternette bilgi karışık. Bende çareyi burada aradım. Elbet bilen biri vardır diye. Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Ne yazık ki istediğim yer gelmedi. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi vardı oturduğum bölgede kontenjan yok gelmedi. Ek tercihleri bekliyorum. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilere gideceğim o nedenle. Hocalarımız bilgilendirmedi. İnternette bilgi karışık. Bende çareyi burada aradım. Elbet bilen biri vardır diye. Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
Rica ederim. Hakkınızda en hayırlısını dilerim. Şahsi yorumumu katarsam her şeyde bir hayır olduğuna inanırım ve hayatımda bunun etkisini çok gördüm. Size de bu düşünce üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Hayatınızda başarılar.

Rica ederim. Hakkınızda en hayırlısını dilerim. Şahsi yorumumu katarsam her şeyde bir hayır olduğuna inanırım ve hayatımda bunun etkisini çok gördüm. Size de bu düşünce üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Hayatınızda başarılar.

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bende inanıyorum hayıra. Belki istediğim bölümde iş imkanım olmayacak. Ama ne yazık ki her şey bende bitmiyor. İmkanlar kısıtlı. Mezun olduğum ve gideceğim bölümün derslerini, Akts'lerini bulabildim. Karşılaştırma yapacağım. Yarım dönem okudum baştan okumak istemiyorum. Ek tercihler gelene dek araştırma yapıyorum. Eğer bölüm gelirse nasıl bir yol izlemem lazım?

Yapacağınız en iyi şey gideceğiniz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak, DGS ile gelen öğrencilerin genellikle(bölümünüzü de belirtin) kaçıncı sınıftan başladığını sorun.

Dediğiniz gibi yaptım. Fakat ne yazık ki açan olmadı. Ne yapmam gerek.

Yapacağınız en iyi şey gideceğiniz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak, DGS ile gelen öğrencilerin genellikle(bölümünüzü de belirtin) kaçıncı sınıftan başladığını sorun.

Dediğiniz gibi yaptım. Fakat ne yazık ki açan olmadı. Ne yapmam gerek.

Açan olmadı bende sistemden baktım. Şöyle bir Word dosyası buldum:
5. sayfa madde 20 dikkatimi çekti. Anlayamadım pek yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Kusura bakmayın, attığınız dökümanlara ayırabileceğim vaktim pek yok. Açana kadar aramalısınız ardından aklınızda ki tüm soruları telefonda ki arkadaşa sormanız, benim ve buradakilerin vereceği cevaplardan daha faydalı olacaktır. Mesai saatleri içerisinde birden fazla kez aramayı deneyin. Bende bu durumla karşılaşmıştım ve anlattığım şekilde aştım(telefon açmama durumu).
Dipnot: son attığınız link yatay geçişle alakalı. Dikey geçişte de aynı kuralların geçerli olup olmadığını tek bilecek kurum, üniversitenizin öğrenci işleri.

Kusura bakmayın, attığınız dokümanlara ayırabileceğim vaktim pek yok. Açana kadar aramalısınız ardından aklınızda ki tüm soruları telefonda ki arkadaşa sormanız, benim ve buradakilerin vereceği cevaplardan daha faydalı olacaktır. mesai saatleri içerisinde birden fazla kez aramayı deneyin. Bende bu durumla karşılaşmıştım ve anlattığım şekilde aştım(telefon açmama durumu).
Dipnot: Son attığınız link yatay geçişle alakalı. Dikey geçişte de aynı kuralların geçerli olup olmadığını tek bilecek kurum, üniversitenizin öğrenci işleri.

Çok teşekkür ederim. Danışman hocamı aradım. Durumu anlattım sayfalarını gidip bak dedi. Madde 20'nin alt başlığı olan 4 numara dikkatimi çekti.

20220908_164043.jpg

Çok teşekkür ederim. Danışman hocamı aradım. Durumu anlattım sayfalarını gidip bak dedi. Madde 20'nin alt başlığı olan 4 numara dikkatimi çekti.

Eki Görüntüle 1511749
Rica ederim son meselelerde yardımcı olamadım hayat yoğunluğumdan dolayı. Üniversitenin sitesinde(bölümünüzün sitesinde özellikle) bulduysanız hüküm niteliğindedir ama öğrenci işlerini arayıp teyit etmekte fayda var. 3.sınıftan başlatıyor gözüküyor lakin dediğim gibi alttan dersleriniz olacaktır. Dediğim gibi danışman hocanızı vs. kişiler yerine direkt öğrenci işlerini aramak en kısa ve verimli çözüm.

Geri
Yukarı