Dil seçmek mantıklı mı?

crawly

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD RYZEN 9 3900X;
TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) (anakart)
GAINWARD RTX 3060 TI
GSKILL 8X2 16GB RAM
1000W GLOD POWERBOOST WARRIOR PSU
240 HZ GAMEBOOST 27'' MONITOR
MSI MAG FORGE 100R KASA
Merhaba.

Lise 2'yim. Bu hafta alan seçimleri yaptık. Sayısal ve dil arasındaydım. Daha sonradan 2024 Eylül'üne kadar alan değişikliği yapabileceğimiz için fazla kasmadan direk dil seçtim. Akademik başarıma gelecek olursak;

Çok fazla ders çalışan biri değilim. Lise 9 ve 10'un birinci dönemini son gece çalışarak bütün derslerden geçtim. Notlarım ortalama, matematik ortalamanın altında. En başaralı derslerim dil dersleri, tabii okuldaki dil ile günlük hayattaki dil aynı olmayabiliyor. Çok ders çalışan biri değilim. Seven biriside değilim. İngilizcem çok iyi, İngilizceyi gerçekten seviyorum. Matematik ve fen çok aramam fakat sayısal seçecek olursam bile İngilizceyi çok ararım. 11 ve 12'de sayısal okuyacak olursam çalışacağımdan biraz şüphe duyuyorum. Dediğim gibi fazla çalışan biri değilim, fakat derslerimde de başarısız sayılmam. Gerçekten İngilizce ve Amerika kültürüne karşı büyük ilgim var.

Ne olmak istediğime gelirsek;

Tamamen şartsız, istisnasız yurt dışı istiyorum. Mühendis olsam da tıpçı olsam da Amerika düşünüyorum. Fakat tıp veya mühendislikle fazla kafayı yemek istemiyorum.
Work and travel, ya da diğer yasal yollarla gitmeyi düşünüyorum. Amerika'yı çok istiyorum.

Sonuç olarak ne seçeceğime karar veremedim. Okulda dil için fazla gelecek olmadığını söylüyorlar. Bir b planı olmadığını, sadece kendimi dil ile sınırlamayıp bir miktarda olsa sayısal çalışıp b planı oluşturmamı istiyorlar.

Sizlere sormak istedim. Dediğim gibi yurt dışına en garanti en yüksek ihtimalle nasıl gidebileceksem ve İngilizcem C seviyesinde olacaksa o seçeneği seçmek isterim.

Ek olarak dil seven birisiyim ve gerçekten büyük bir ilgim var. İngilizce altyapım çok sağlam anlayıp konuşabiliyorum (temel seviyede B1'e yakın). Ayrıca yazılımlada ilgileniyorum dilden yazılımla uğraşmam daha kolay olur diye düşünüyorum, sonuçta mühendis değil yazılımcı olacağım.

Eğer dil için kariyer düşünüyorsan mütrecimlik ya da öğretmenlik dışında çok seçeneğin yok. Kariyeri geçtim matematiğin sıkıntılı ise düzgün bir üniversiteye bile giremezsin çünkü dilde TYT matematiği olan eliyor herkesi. Dil alan seçecek kadar kapsamlı bir bölüm değil dil için kariyer gibi bir hedefin varsa sayısal olup %100 İngilizce bir bölüm okuyarak ya da kendi başına İngilizce çalışabilirsin. Garanti yurt dışı istiyorsan sağlık sektörü şu an en kolay yurt dışında iş bulabileceğin bölümlerden birisi. Yeterince Almanca'sı olan hemşireleri deli gibi alıyor şu an Almanya.

Hedeflerini yüksek tut. Amerikada silikon vadisinde mükemmel bir mühendis olabileceğine inan. Dil seçme derim malum dil ve eşit ağırlık seçenlerin sayısı da çok fazla. Hemen çalışmayacağım da deme. Bu ülkede ya çok şanslı olacaksın, ya da çok başarılı ötesi yok.

Dostum ben de dil bölümündeyim. Öncelikle özelliklerimiz derslerimiz neredeyse aynı. Ayrıca sana dilin gelecek vaat etmediğini söyleyenlerle muhattap bile olma. Dil şimdi de önemli gelecekte de olacak. Başarılar.

Neyi seviyorsanız ona yönelin, "İngilizcem çok iyi" diyerek girdim ancak öyle demekle olmuyor. Kolay bir bölüm hiç değil, düzenli çalışma ve soru çözümü olmadan asla yapamazsınız. Geleceği en fazla olan bölümlerden biri, işsiz kalırsın diyenlere aldanmayın.

Eğer dil için kariyer düşünüyorsan mütrecimlik ya da öğretmenlik dışında çok seçeneğin yok. Kariyeri geçtim matematiğin sıkıntılı ise düzgün bir üniversiteye bile giremezsin çünkü dilde TYT matematiği olan eliyor herkesi. Dil alan seçecek kadar kapsamlı bir bölüm değil dil için kariyer gibi bir hedefin varsa sayısal olup %100 İngilizce bir bölüm okuyarak ya da kendi başına İngilizce çalışabilirsin. Garanti yurt dışı istiyorsan sağlık sektörü şu an en kolay yurt dışında iş bulabileceğin bölümlerden birisi. Yeterince Almanca'sı olan hemşireleri deli gibi alıyor şu an Almanya.
Matematiğim çok kötü değil. Çalışınca ortalama şekilde yapabiliyorum.

Dostum ben de dil bölümündeyim. Öncelikle özelliklerimiz derslerimiz neredeyse aynı. Ayrıca sana dilin gelecek vaat etmediğini söyleyenlerle muhattap bile olma. Dil şimdi de önemli gelecekte de olacak. Başarılar.
Ben dilin geleceğini çok açık görmüyorum. Teknoloji geliştikçe bunlara ihtiyaç giderek azalacaktır ki azalmaya da başladı.

Neyi seviyorsanız ona yönelin, "İngilizcem çok iyi" diyerek girdim ancak öyle demekle olmuyor. Kolay bir bölüm hiç değil, düzenli çalışma ve soru çözümü olmadan asla yapamazsınız. Geleceği en fazla olan bölümlerden biri, işsiz kalırsın diyenlere aldanmayın.
İngilizce'ye karşı çok ilgim var yorumunuz için teşekkürler

Eğer TYT 15 net en az yaparım ve düzenli ingilizce çalışırım derseniz dil bölümüne gelebilirsiniz.
Bu konuda güveniyorum. Fakat çok üst seviye bir matematiğim yok. Ortalama matematik üst seviye ingilizce yapabileceğime güveniyorum

Geri
Yukarı