Direksiyon seti nasıl yapılır?

Neden bu şekilde düşünüyorsunuz? El becerisi olan birisinin muadillerine göre uygun fiyata halledebileceği bir set oluyor. Geliştirmeye açık ve ömürlük bir set.

Benim demeye çalıştığım çok zorlu ve sabır isteyen, yaptığınızda bile sizi tatmin etmeyecek bir uğraşa bu kadar zaman ayırılması zaten yanlış gelen. Hadi her şeyi geçtim geliştirmeyi bir nebze anlarım fakat ömürlük derken?

Benim demeye çalıştığım çok zorlu ve sabır isteyen, yaptığınızda bile sizi tatmin etmeyecek bir uğraşa bu kadar zaman ayırılması zaten yanlış gelen. Hadi her şeyi geçtim geliştirmeyi bir nebze anlarım fakat ömürlük derken?

Sabır konusunda haklısınız, çok üst düzey bir şey yapmadım kalın kayış kullanmam gerekirken 3D yazıcı kayışı ile yaptığım bir set vardı G29'dan daha hissiyatlıydı :) ömürlük yani bozulacak parçası yok bozulsa ne olduğu biliniyor alıp değiştirebilirsiniz.

Arkadaşlar direksiyon seti yapmak istiyorum. Hangi parçalar gerek?

Bu konuyu zamanında çok araştırdım bütçe varsa ilge ipek kanalını izleyebilirsin. Kendisini diksiyon ve bilgi konusunda çok takdir ediyorum. Üstelik kendi yaptığı direksiyon setine feedback eklemiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Zamanında böyle bir proje için bayağı bir araştırma yapmıştım. Ana beyin olarak Arduino Leonardo R3 klon kullanılıabilir. Direksiyon için 1 adet 50k çok turlu potansiyometre. Pedallar için de 3 adet 10k potansiyometre işini görür. H vites yapmak istersen de vites sayısı kadar Switch alman gerek. Ben 8 adet düşünmüştüm 7+1. Bunların toplamı 800 900 TL civarı bir ücrete geliyordu o da maksimum hali. Yapacağın işçilik falan da var.

Bu konuyu zamanında çok araştırdım bütçe varsa ilge ipek kanalını izleyebilirsin. Kendisini diksiyon ve bilgi konusunda çok takdir ediyorum. Üstelik kendi yaptığı direksiyon setine feedback eklemiş.

Yıllardır doğru düzgün devam etmeyen bir seri. Ayrıyeten 3D yazıcıdan çıkarılacak çok parça var. Bu da maliyeti çok arttırıyor. FFB olmadan direkt potansiyometre kullanmak maliyeti düşürür ve en kaliteli kullanımı sağlar.

Ayrıyeten 3D yazıcıdan çıkarılacak çok parça var. Bu da maliyeti çok arttırıyor. FFB olmadan direkt potansiyometre kullanmak maliyeti düşürür ve en kaliteli kullanımı sağlar.

Direksiyon kısmında hiç 3D baskısına gerek yok (htd tip kayış kullanıcaksanız kasnaklar hariç). 3D yazıcıdan pedal ve vites parçaları basılıyor. Potansiyometre ile yapılan sette oyun içince direksiyon titremesiyle pek çok kişi karşılaşıyor. FFB'li sistem biraz maliyetlidir fakat en temiz ve kaliteli kullanımı sağlar. FFB'siz yapmak yerine 90 derecelik Snopy almak daha mantıklı 👍

FFB'li yapılacaksada Arduino Leonardo gerekli Uno ile yapılmıyor.

Potansiyometre ardunio leonardo ile yapabilirsin ben yaptım

Abim yazılım elektronik okuyor. Onunla konuştum yapabileceğimizi söyledi.

C++ bilsen yeter ya da şu kütüpaneyi Arduino IDE'ye ekle https://github.com/MHeironimus/ArduinoJoystickLibrary/archive/version-2.0.zip
Kütüpaneyi eksiz açtıktan sonnra eksiz/kütüphane ekle/.zip kütüphanesi ekle indirdiğin dosyayı seç.
Adam meketronik mühedisi bu arada.
Potansiyometreyi A0 pinine bağla .

Kod:
#include <Joystick.h>
Joystick_ Joystick(JOYSTICK_DEFAULT_REPORT_ID, JOYSTICK_TYPE_GAMEPAD, 2, 8); // Create Joystick object
int steeringPin = A0; // Analog pin for potentiometer
const int centerValue = 512; // Center value of potentiometer (adjust if needed)
const int deadzone = 25; // Deadzone to avoid registering minor movements
int button1Pin = 2; // Digital pin for button 1 (optional)
int button2Pin = 3; // Digital pin for button 2 (optional)
// ... Add more button pins if needed
void setup() {
Joystick.begin();
pinMode(steeringPin, INPUT);
pinMode(button1Pin, INPUT_PULLUP); // Assuming button 1 has pull-up resistor
pinMode(button2Pin, INPUT_PULLUP); // Assuming button 2 has pull-up resistor
// ... Set other button pin modes if needed
}
void loop() {
int steeringValue = analogRead(steeringPin);
int adjustedValue = steeringValue;
// Apply deadzone to avoid registering minor movements
if (abs(adjustedValue) <= deadzone) {
adjustedValue = 0;
}
Joystick.setXAxis(adjustedValue);
// Read and handle button presses (optional)
int button1State = digitalRead(button1Pin);
int button2State = digitalRead(button2Pin);
// ... Read other button states if needed
if (button1State == LOW) {
// Button 1 pressed, perform a specific action
}
if (button2State == LOW) {
// Button 2 pressed, perform a specific action
}
// ... Add code for other button functionality
Joystick.sendState(); // Send joystick data to the computer
delay(10); // Optional debounce delay for buttons (adjust if needed)
}

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı